Průmysl a zahraniční obchod
Ranní okénko - Včera průmysl a zahraniční obchod, dnes maloobchod a nezaměstnanost
08.10.2024 Dnes se dočkáme další várky dat z české ekonomiky. Český statistický úřad zveřejní výsledek maloobchodních prodejců v měsíci srpnu. V červenci stouply reálné tržby bez prodejů aut v meziročním vyjádření o 4,5 %, nyní trh očekává mírné zpomalení na 4,3 %. Náš odhad je mírně pesimističtější, když předpokládáme jejich nárůst v uvozovkách pouze o 3,8 %. Je tak zřejmé, že spotřebitelé se postupně vracejí do obchodů, ačkoli ne tak rázným způsobem jako naznačoval začátek roku.
Strategie Česká republika 1Q24
25.04.2024 Zde najdete nové vydání našeho makroekonomického čtvrtletníku Strategie Česká republika pro Q1'24.
Strategie ČR 4Q23
11.12.2023 Zde najdete nejnovější vydání našeho makroekonomického čtvrtletníku Strategie Česká republika pro Q4'23.
Raiffeisenbank: Strategie ČR 3Q23
18.09.2023 Dovolujeme si Vám zaslat nejnovější vydání našeho makroekonomického čtvrtletníku Strategie Česká republika pro Q3'23.
Raiffeisenbank: 2Q23 Strategie Česká republika - Cesta krizí a dokonalou bouří
13.06.2023 Zde najdete čerstvé vydání našeho makroekonomického čtvrtletníku Strategie Česká republika s podtitulem "Cesta krizí a dokonalou bouří".
Raiffeisenbank: 1Q23 Strategie Česká republika - Odráží se (už) ekonomika od dna?
07.03.2023 V odkazu si Vám dovolujeme zaslat čerstvé vydání našeho makroekonomického čtvrtletníku Strategie Česká republika so podtitulkem "Odráží se (už) Česká ekonomika od dna?".
Ranní okénko - Americká inflace vstoupila do nového roku při síle a rozhýbala trh
15.02.2023 Na řadě jsou měsíční data z ekonomiky eurozóny a USA. V Polsku vyjde lednová inflace, která měla dosáhnout meziměsíčně 2,8 % (0,1 % v prosinci), čímž by se dostala na téměř stejnou meziroční úroveň (17,6 %) jako inflace v ČR (17,5 %).
Ranní okénko - Rychlý ústup americké inflace může zpomalit
14.02.2023 Dnes přichází brzký ekonomický vrchol tohoto týdne v podobě výsledku americké inflace za měsíc leden. Pokud nepřijde výraznější překvapení směrem dolů, patrně dnes zveřejněná čísla utvrdí trh v tom, že Fed zvýší sazby ještě o 2x25bb, a to ještě spíše s prostorem pro přísnější měnovou politiku nežli volnější.
Ranní okénko - Americká inflace může vést k dalšímu přehodnocení vývoje US sazeb
13.02.2023 V tomto týdnu se pozornost finančního trhu upne především na USA, kde vyjde lednová inflace. Poslední tři reporty, za říjen až prosinec, odhalily slábnoucí inflační tlaky, což na trhu vedlo ke zmírnění očekávaní trajektorie úrokových sazeb, se zaceněním počátku snižovaní už koncem letošního roku. Stačil pak report z trhu práce, který ukázal na výrazně silnější tvorbu pracovních míst, než se čekalo (517 vs. 189 tis.), a podmínky financování na trhu se znovu utáhly. V eurozóně je hlavním bodem v datovém kalendáři průmyslová produkce, která nemá s bídným výsledkem německého průmyslu zrovna nejlepší vyhlídky.
Ranní okénko - Data z americké ekonomiky naznačují snížení tempo "hiků" Fedu
13.01.2023 V Česku se koná první kolo prezidentských voleb. Z ekonomických dat dorazí listopadový výsledek běžného účtu platební bilance. Trh očekává pokračující deficit způsoben především negativním saldem zahraničního obchodu se zbožím a odlivu dividend. Eurostat později zveřejní data z průmyslu. Výroba měla po říjnovém poklesu o 2 % vzrůst dle konsensu odhadu o 0,5 %, my počítáme s lepším výsledkem blízko 1 %. V USA jsou nejdůležitější data již za námi. Dnes dorazí jen ceny dovozů a vývozů a lednová aktualizace průzkumu mezi americkými spotřebiteli od University of Michigan.
Vrchol týdne je tu, vychází americká inflace
12.01.2023 Trhy natěšeně čekají na dnešní výsledek americké inflace, která je již delší dobu jedním z hlavních hybatelů globálního vývoje. Pokles prosincové meziroční míry proti listopadu přijde takřka s jistotou a hrát roli bude rychlost snížení. Kromě americké inflace dorazí již za pár minut čísla z domácího maloobchodu, kde je očekáván výrazný meziroční pokles poblíž dvouciferných hodnot. Již včera Český statistický úřad zveřejnil statistiku inflace, kdy došlo k poklesu meziroční míry z 16,2 % na 15,8 %, zatímco trh očekával stagnaci. Důležitější ale bude výsledek za leden, kde je míra nejistoty kvůli vícero efektům velmi vysoká.
Ranní okénko - Vychází prosincová inflace
11.01.2023 ČSÚ dnes ráno zveřejnuje měsíční statistiku inflace za prosinec. Jedná se o poslední měsíc, kdy je aktivní úsporný tarif. Impulz ze strany energií by proto měl být umírněný. V meziročním srovnání očekáváme růst regulovaných cen pouze o zhruba jeden procentní bod na 21 %. Inflaci držely v prosinci při zemi také ceny pohonných hmot, které meziměsíčně klesly v průměru okolo 12 %. Naopak ceny potravin dle předběžných dat ČSÚ působily opět ve směru vyšší inflace.
Ranní okénko - Euro je nejsilnější proti dolaru od poloviny roku 2022
10.01.2023 Nezvykle klidné úterý dnes nabízí ekonomický kalendář, kdy prakticky prázdný zůstává jak v Česku, tak i v USA a Evropě. Ve Spojených státech vyjde pouze údaj ohledně nálady u menších podniků, pro trh jde ale je o minoritní statistku, kterou ponechává bez reakce. Včera série českých dat ukázala, že podíl nezaměstnaných v prosinci sice rostl, ale spíše v tradičním tempu daném sezónními vlivy a prozatím tak k výraznějšímu zpomalování českého trh práce nedochází. Statistika devizových rezerv ČNB podle očekávání ukázala, že v listopadu ČNB neintervenovala a předběžná data ukazují, že pravděpodobně ani v prosinci. Finální revize HDP za Q3 přinesla mírné snížení u meziroční míry růstu (1,7 % -> 1,5 %).
Ranní okénko - Hybatelem trhu bude inflace
09.01.2023 V ČR i USA vyjde údaj o prosincové inflaci. Zatímco v USA je jednomyslně očekáván meziroční pokles, u české se tržní odhady rozchází do obou směrů. V rámci zveřejnění ekonomických dat půjde o hlavní hybatel finanční trhu. Z evropských ekonomik, včetně české, budou přicházet data o vývoji nezaměstnanosti. Týden zakončí údaj o průmyslové výrobě v eurozóně a výsledek průzkumu nálady amerických spotřebitelů od University of Michigan.
Průmysl i zahraniční obchod také ve slabším tempu
07.12.2022 Na včerejší pesimistický výsledek českého maloobchodu dnes navázal i průmysl a zahraniční obchod. Průmysl sice rostl, ale meziročně jen o 3,1 %. Pět procentních bodů do výsledku připsal automotive, většina zbylých odvětví tak klesala. Náš odhad byl nejnižší na trhu (+3,6 % vs konsenzus +7,2 %), přesto výsledek skončil i pod ním. Meziměsíčně produkce poklesla o 3,7 %, zejména v důsledku zpomalení v automotive. Deficit zahraničního obchodu se pak nečekaně prohloubil ze zářijových 14,1 mld. Kč na 26,8 mld. Kč. Nepříznivě působila opět bilance s minerálními palivy. Většina navýšení deficitu proti předchozímu měsíci šla na vrub obchodování se státy mimo EU.
Ranní okénko - Naváže dnes průmysl a zahraniční obchod na špatný výsledek maloobchodu?
07.12.2022 Ani dnešek nebude ochuzen o česká ekonomická data. V 9 dorazí říjnová statistika z průmyslu a zahraničního obchodu. O hodinu později z ČNB dorazí informace ohledně stavu devizových rezerv ke konci listopadu. Spolu s ní vyjde i o měsíc zpožděná – říjnová – statistika devizových obchodů ČNB, která patrně ukáže, že v říjnu se koruna obešla bez pomoci centrální banky. Za hranicemi už kalendář otevřela německá říjnová průmyslová výroba. Ta podle zveřejněných dat stagnovala, a to jak v meziměsíčním (-0,1 %), tak v meziročním srovnání (+0,0 %). Z eurozóny před obědem přijde finální rozklad HDP v eurozóně za třetí kvartál. Včera překvapily české maloobchodní tržby, když klesaly výrazně rychlejším tempem, než bylo očekáváno. Meziroční říjnový pokles o 9,4 % je druhý největší v historii měření, hned za 9,8% poklesem z dubna 2020.
Ranní okénko - Prosincový týden nabitý daty z české ekonomiky
05.12.2022 Tento týden je doslova nabitý reálnými čísly z české ekonomiky a až do čtvrtka tak bude na domácím trhu o dění postaráno. Hned za několik málo minut dorazí informace o vývoji mezd ve třetím čtvrtletí, kde očekáváme slušný nominální růst, který ale vzhledem k vysoké inflaci odpovídá reálnému poklesu o takřka 10 %. V úterý dorazí další spíše negativní čísla z maloobchodu, na které ve středu naváže průmysl a zahraniční obchod. Vše ve čtvrtek zakončí čísla ohledně podílu nezaměstnaných. V eurozóně budou zajímavá především dnešní čísla ohledně maloobchodu, z USA pak až konec týdne, kdy vyjdou ceny výrobců spolu se spotřebitelskou důvěrou z michiganské univerzity.
Průmysl: podobný výkon jako v srpnu
07.11.2022 Situace v průběhu září byla v průmyslu podobná jako během letních měsíců. Automobilky dohánějí “ztracený čas” a výrazně opticky vylepšují celkový obrázek. Zejména díky nim nakonec meziměsíčně průmyslová produkce jen lehce poklesla (-0,2 %) a meziroční dynamika zrychlila na 8,3 %. Zatímco v sektoru automotive působí letos nízká srovnávací základna pozitivně, v řadě jiných sektorů je to naopak.
Ranní okénko - Případné oslabení na americkém trhu práce by krátkodobě mohlo zlepšit investorskou náladu
07.10.2022 Trojici měsíčních dat z české ekonomiky dnes ráno zkompletuje údaj o průmyslové výrobě a zahraničním obchodu. ČNB zveřejní data, ze kterých se dozvíme objem devizových intervencí za srpen. Podle našeho odhadu se pohybovaly v rozpětí 2,5 až 3,0 mld. EUR. V září pak podle čísel z dekádní bilance byla ČNB na trhu aktivní koncem měsíce a mohla využít podobné množství jako v srpnu.
Ranní okénko - Polsko po 11 zvýšení v řadě rozhodlo o stabilitě sazeb
06.10.2022 Za pár minut dorazí informace z českého maloobchodu, který si za srpen připíše další meziroční pokles. Díky silnějším prodejům aut, i vyplácení jednorázového příspěvku na dítě by ale výsledek měl vypadat lépe než v červenci. Obdobná statistika pak o 2 hodiny později vyjde v eurozóně, kde analytici sází na meziroční i meziměsíční pokles. Větší šanci rozproudit evropské trhy budou mít spíše zveřejňované zápisky ze zářijového zasedání ECB.
Ranní okénko - Jak je na tom americký trh práce?
05.10.2022 Špatné zprávy mohou být pro investory aktuálně dobré zprávy. Slabší data z ekonomiky, jako například včerejší čísla o nově otevřených pracovních pozicích v USA (JOLTS za srpnové období), mohou být trhem vnímány jako signál o nižší potřebě utahování měnové politiky, což se pozitivně odráží na akciových titulech.
Ranní okénko - Pesimistický výhled českého průmyslu
04.10.2022 Český ekonomický kalendář je dnes prázdný, z eurozóny dopoledne dorazí srpnové ceny výrobců, z USA pak v odpoledních hodinách přijde meziměsíční statistika továrních objednávek. V případě cen výrobců v eurozóně se očekává další skokové zdražení. To už ostatně naznačil dříve zveřejněný výsledek v Německu, kde po červencových 5,3 % rostly v srpnu ceny meziměsíčně o 7,9 %. Americké tovární objednávky by pak měly ukázat meziměsíční stagnaci ve srovnání s červencem.
Ranní okénko - Vývoj na americkém trhu práce nebude pro Fed překážkou
03.10.2022 V tomto týdnu dorazí sada dat z reálné ekonomiky Česka a Německa za srpnové období. Pro zaktualizování vyhlídek do konce roku poslouží zářijový PMI index pro tuzemský zpracovatelský sektor. V USA budou zveřejněny výsledky ISM indexů, které dosud setrvaly nad 50bodovou hranicí a ukazovaly příznivější výhled než jejich protějšek PMI. Z globálního pohledu bude na finančním trhu hrát hlavní roli měsíční statistika z amerického trhu práce. Ta by měla odhalit pokračující odolnost navzdory známkám ochlazování.
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Americká i česká inflace zpomalí
12.09.2022 Inflace v USA v důsledku nižších cen na čerpacích stanicích zpomalí. Levnější pohonné hmoty se pak promítnou v mírném poklesu srpnových maloobchodních tržeb. Ze stejných důvodů jako v USA dojde ke zmírnění meziměsíčního růstu i u českých spotřebitelských cen. Zvolnit by měl i růst cen průmyslových výrobců. Kolem cen energií se bude i nadále točit jednání Evropské komise i české vlády. Ta o dalších krocích bude jednat dnes. Z dat stojí ještě za zmínku evropská průmyslová produkce. Ta v důsledku vysokých cen plynu a elektřiny vykáže pokles. Tento vývoj se pak odrazí i na dalším zhoršení německého ZEW indexu.
Forex: ECB pomohla euru zpět nad paritu
09.09.2022 Tento týden byl nabitý událostmi. V Česku byl zveřejněn vývoj červencové průmyslové produkce, zahraničního obchodu, stavebnictví i maloobchodních tržeb. Všechny indikátory potvrdily, že česká ekonomika míří do mělké recese. Průmysl a zahraniční obchod se pokoušela zachraňovat výroba a export automobilů, na vykompenzování zhoršení v ostatních kategoriích to ale nestačilo. Mírný nárůst vykázal i podíl nezaměstnaných osob, který v srpnu stoupl na 3,4 %.
Ranní okénko - Zvýší dnes ECB sazby o 75bb?
08.09.2022 Hlavní pozornost dnes patří ECB, která ve 14:15 oznámí rozhodnutí o zvýšení sazeb. Většina analytiků se kloní k 75bb, stejný je i názor trhu (75bb hike naceněn zhruba z 80 %). Rozhodnuto ale ještě zdaleka není a lze očekávat složitou diskuzi s holubičím křídlem, které bude upozorňovat na hrozby recese a finanční stability. Kromě rozhodnutí bude trhy zajímat i upravená prognóza.
Maloobchodní tržby ukazují na oslabující poptávku
07.09.2022 Maloobchodní tržby dnes uzavírají trojici dat z české reálné ekonomiky přinášející první tvrdá data za třetí kvartál. Stejně jako průmysl a zahraniční obchod nestartuje maloobchod třetí kvartál v dobré formě. Očekávaný pokles tržeb vyjma prodejů aut (reálně a po očištění o kalendářní vlivy) ve výši 5,5 % oproti loňskému červenci byl nakonec překonán, když dosáhl -7,2 %. Současně byla k horším revidována data za červen, konkrétně z -6,0 % na -6,9 %. Z meziměsíčního pohledu poklesly tržby o 0,6 % po předchozí stagnaci. Trend meziměsíčně klesajících tržeb pozorujeme již od února. Po zahrnutí prodejů aut tržby poklesly o 0,7 % meziměsíčně a v meziročním srovnání setrvaly na -6,9 %.
Ranní okénko - Na statistiku mezd dnes naváže průmysl a zahraniční obchod
06.09.2022 Z Česka dnes v 9 ráno dorazí statistika z průmyslu a data o bilanci zahraničního obchodu za červenec. Obě hodnoty jsou v posledních měsících rozkolísané a odhady analytiků se tak od sebe poměrně výrazně odlišují. Před pár minutami již dorazila statistika ohledně továrních objednávek za červenec z Německa. Podle té objednávky klesly meziměsíčně o více jak procento, meziročně o necelých 14 %. To nahrává i slabšímu vývoji českého průmyslu. Z USA dnes dorazí zpřesněné PMI, spolu s indexem ISM sektor služeb.
Ranní okénko - Jestřábi v ECB tlačí na zvýšení sazeb o 75bb
05.09.2022 Ekonomickému kalendáři v tomto týdnu dominuje zasedání ECB (čtvrtek). Po jestřábích komentářích na konferenci v Jackson Hole trh zaceňuje zvýšení úrokových sazeb mezi 50-75bb. Z našeho pohledu se jeví zvýšení o 75bb jako čím dál více pravděpodobné. Včetně zvýšení o 75bb tento týden pak do konce roku očekáváme utažení měnových podmínek celkem o 150bb. Moc podpory pro euro i při 75bb hiku ale neočekáváme, jelikož současně dochází k vyostření situace na trhu s energiemi.
Ranní okénko - Český průmysl a zahraniční obchod - první data z reálné ekonomiky od vypuknutí války
09.05.2022 Týden odstartují data z české ekonomiky. Březnový výsledek průmyslu a zahraničního obchodu budou první data z reálné ekonomiky zahrnující dopad války na Ukrajině. Duo doplní míra nezaměstnanosti za duben. Zítra následuje inflace, která o den později vyjde i v USA.
Ranní okénko - Jestřábí Fed a data z tuzemské reálné ekonomiky
06.04.2022 Dnes pokračuje série dat z tuzemské ekonomiky. Po včerejších maloobchodních tržbách dnes ráno vyjde únorová průmyslová výroba a statistika zahraničního ochodu. V eurozóně budou zveřejněny ceny průmyslových výrobců, které jsou relevantní z pohledu ČNB, jelikož indikují sílu externích cenových tlaků, a tedy dovážené inflace. Dnes ve večerních hodinách bude zveřejněn zápis z posledního jednání Fedu. To podstatné již ale zmínila během včerejška guvernérka Lael Brainard.
Ranní okénko - EU zvažuje přitvrzení sankcí vůči Rusku
05.04.2022 USA se tento týden proti Rusku chystá uvalit další sankce a tlak na jejich zpřísnění panuje i v Evropě. Ceny komodit jsou znovu pod tlakem. Dolar během včerejška posílil vůči euru z 1,1000 na 1,0900. Zátěží bylo zvažování sankcí ze strany EU a silnější než očekávaný propad Sentix indexu. Koruna byla stabilní a pohybovala se mezi 24,35 – 24,32 EUR/CZK.
Ranní okénko - Dorazí data z průmyslu, maloobchodu a trhu práce
04.04.2022 Český ekonomický kalendář tento týdne nabízí data z tuzemské reálné ekonomiky. První na řadě je zítra statistika maloobchodu za únor, ve středu následuje průmysl a zahraniční obchod. V závěru týdne dorazí údaj o březnové nezaměstnanosti. Koruna od zasedání ČNB posilovala, aktuálně je na 24,35 EUR/CZK, podobné úrovni jako v první půlce února. Zápis z jednání Fedu, ve středu, naznačí další kroky ohledně snižování bilance centrální banky.
Ranní okénko - ECB bude v komunikaci opatrná, inflace v ČR patrně poblíž 10,3 %
07.03.2022 Tento týden bude z pohledu finančních trhů opět ve znamení volatility a zvýšené nervozity. Válka na Ukrajině pokračuje a s tím lze čekat i rozšiřování sankcí. Hlavním pohybem na trzích byl únik z rizikového kapitálu do bezpečných přístavů a jinak by tomu nemělo být ani tento týden. Koruna tak bude i nadále pod tlakem. Ekonomický kalendář je tento týden nabitý. Odstartovaly ho české mzdy za 4Q 21, které po očištění o inflaci skončily v mínusu více než se čekalo, o 2 %.
Forex: Geopolitika je rizikem pro korunu
14.02.2022 Česká koruna na začátku minulého oproti euru zpevnila z 24,35 EUR/CZK až k 24,20 EUR/CZK, následně se ale vydala k slabším hodnotám a týden zakončila na 24,42 vůči euru, což odpovídá týdenní ztrátě zhruba o 0,3 %. Koruně neprospělo zveřejnění trojice dat z domácí reálné ekonomiky – maloobchod, průmysl i bilance zahraničního obchodu skončily hůře, než se čekalo. Nepříznivě působily i globální vlivy. Zaprvé na peněžním trhu v USA docházelo k navyšování sázek na zvyšování tamních úrokových sazeb, což se projevilo v posilování dolaru, především pak v závěru týdne v návaznosti na výsledek americké lednové inflace (nárůst na 7,5 % z 7,0 %).
Ranní okénko / ECB mění kurz, silný trh práce v USA a další zvýšení inflace potvrzují březnový hike
07.02.2022 V tomto týdnu nás čeká trojice dat z tuzemské ekonomiky – maloobchod, průmysl a zahraniční obchod. Jedná se o data za prosinec, což umožní zhodnotit vývoj za uplynulý rok. Současně budou prosincová čísla indicií pro strukturu růstu HDP v Q4´21, kterou ČSÚ zveřejnění během března. Ekonomický kalendář eurozóny je prázdný, z pohledu české ekonomiky ale bude zajímavý výkon německého průmyslu. Hlavní událostí v USA je lednová inflace.
Rozbřesk: Česko má rekordní schodek, je třeba více škrtat?
07.01.2022 Česko v uplynulém roce hospodařilo s historicky nejhorším schodkem veřejných financí - necelých 420 miliard korun (okolo 7 % HDP). I když veřejné finance zůstávají bezesporu problémem, který nová vláda bude muset řešit, přirovnání k “hořícímu lesu”, který potřebuje rychle “uhasit”, příliš nesedí.
Forex: Koruna se vrátila do okolí 24,50 EUR/CZK
07.01.2022 Česká měna se opět vrátila k silnějším metám do okolí 24,50 EUR/CZK. Výprodeje na globálních dluhopisových trzích tažené strachem z inflace ji už včera tolik neděsily. Ostatně i česká inflace pravděpodobně půjde příští týden dál vzhůru a připraví ČNB půdu pro další růst sazeb.
Ranní okénko - Průmysl a export tlumeny automotive
07.12.2021 Silný pokles německých průmyslových objednávek za říjen včera indikoval další slabý výkon průmyslové výroby, což se ovšem dnes ráno nepotvrdilo. Tamní objem výroby meziměsíčně vzrostl o 2,8 % (oproti odhadovaným 1,0 %) a revize nahoru se dostavila pro údaje za září na -0,5 % z dříve udávaných -1,5 %. Ve výsledku tak německý průmysl meziročně ztrácí 0,6 %, přičemž medián odhadu počítal s hodnotou poblíž 3 %. Nakonec výroba aut celkový výsledek dolů nestáhla. Naopak, dle informací od německého statistického úřadu se výroba motorových vozidel a jejich dílů zvýšila meziměsíčně o 12,6 %.
Ranní okénko - Inflaci rozhodí energie, může překvapit oběma směry
06.12.2021 Po poněkud zvláštní měsíční statistice z amerického trhu práce, kdy tvorba nových pracovních míst výrazně zaostala za odhady a míra nezaměstnanosti i tak citelně poklesla, nás čeká týden bohatý na data z české ekonomiky. Dorazí jak měsíční ukazatele z reálné ekonomiky, tak údaje o z trhu práce a statistika inflace, u které panuje nejistota, jak ji v listopadu nakonec ovlivní energie.
Ranní okénko - Překvapivě vyšší inflace v Německu zvyšuje možnost odchylky pro eurozónu
30.11.2021 ČSÚ vydá zpřesněný údaj o HDP za Q3. Následovat bude i Francie, Polsko a další státy EU. V eurozóně se očekává zveřejnění listopadové inflace. Překvapivě vyšší inflace v Německu zvyšuje šance, že i souhrnné číslo pro eurozónu nakonec převýší predikovaných 4,5 %. V USA jsou na řadě indikátory sentimentu hodnotící důvěru spotřebitelů a náladu v průmyslu. I zde budou negativně působit vyšší ceny ve výrobě, ale i pro spotřebitele.
Ranní okénko - Nedostatek výrobních komponent dále brzdí expanzi průmyslu
04.10.2021 V tomto týdnu nás čeká trojice měsíčních dat z české ekonomiky – průmysl, zahraniční obchod a maloobchod, které bude doprovázet údaj o nezaměstnanosti. Pro globální trhy bude klíčová statistika z amerického trhu práce, kterou investoři bedlivě sledují, aby zaktualizovali očekávání ohledně utahování měnové politiky Fedu. „Dostačující“ oživení trhu práce je posledním dílkem skládačky pro snižování objemu nákupu aktiv, tedy zpomalování expanze měnové politiky. Zajímavý bude také německý kalendář, který zahrnuje průmyslovou výrobu, objem zakázek a výrobní inflaci (PPI).
Ranní okénko - Zasedá ECB a dorazí tuzemská inflace
06.09.2021 V tomto týdnu dorazí měsíční data z tuzemské ekonomiky. Odstartuje je dnešní duo průmyslové výroby a zahraničního obchodu. Pozítří je doplní maloobchod a na závěr týdne dorazí inflace, která měla v srpnu poskočit z 3,4 % na 3,6 %. Z globálního pohledu je centrální událostí zasedání ECB, na kterém nepůjde o nastavení úrokových sazeb, ale především o komunikaci ohledně nákupu aktiv v rámci PEPP. Americký ekonomický kalendář byl v popředí minulý pátek, kdy tvorba nových pracovních míst výrazně zaostala za odhady (v srpnu nárůst o 235 tisíc oproti predikovaným 733 tisícům), tento týden se ale významnějších událostí nedočkáme.
Ranní okénko - Co čekat od červnové inflace?
12.07.2021 Nastávající týden bude bohatý zejména na data z USA. Kromě údajů o inflaci dorazí sentiment v průmyslu a před kongresem vystoupí šéf Fedu Powell. Ekonomických údajů z eurozóny bude poskrovnu. Z toho mála bude dominovat průmyslová výroba, která podle už dostupných informací z některých členských států zvolnila v květnu tempo. Z českého pohledu bude důležité především zítřejší zveřejnění červnové inflace.
Raiffeisenbank: Strategie Česká republika
03.05.2021 Níže najdete nové vydání našeho makroekonomického čtvrtletníku Strategie Česká republika. Publikace obsahuje aktuální makroekonomickou prognózu Raiffeisenbank.
Ranní okénko - ČR zveřejní výsledek HDP za Q1 jako první z regionu
26.04.2021 V posledním dubnovém týdnu nás budou zajímat především předběžné údaje o HDP. Jako první z regionu střední a východní Evropy zveřejnění výsledek Český statistický úřad. Data o HDP dorazí také pro Německo, eurozónu i USA. Dále nás čeká zasedání Fedu, míra inflace v eurozóně a výsledky německého Ifo indexu. Ten je s tuzemským konjunkturálním průzkumem první událostí v týdenním ekonomickém kalendáři.
Ranní okénko - Tuzemská inflace míří pod 2 %
08.02.2021 Tento týden nás čekají důležité události z české ekonomiky. Zahraniční obchod a průmysl patrně v závěru roku dále poskytly podporu ekonomice a inflace pravděpodobně zamířila pod inflační cíl. Dále nás čekají data z německého průmyslového sektoru a lednová inflace v USA, kde se v porovnání s vývojem v eurozóně očekává pouze mírný nárůst spotřebitelských cen. O víkendu by také dle původního plánu mělo dojít ke skončení nouzového stavu. Nepříznivá epidemická situace však otevírá debatu k jeho prodloužení.
Ranní okénko - Potěší nás dnešní HDP?
02.02.2021 Dnes se dozvíme první odhad vývoje českého hrubého domácího produktu za poslední čtvrtletí loňského roku. Po meziročním poklesu o 5 % ve třetím kvartále tentokrát trh vyhlíží jeho prohloubení na -7,6 %, což by v mezičtvrtletním vyjádření odpovídalo -2,5 %. Náš odhad je ještě mírně skeptičtější, když očekáváme -7,9 resp. -2,7 %. Českou ekonomiku oproti jarní vlně uzavírek lépe podržel průmysl a zahraniční obchod, ztráty budou sčítat hlavně služby. Podle dosavadních indikací z ostatních evropských zemí, které vesměs vykazovaly nad očekávání dobré výsledky, ovšem doufáme, že budeme také pozitivně překvapeni.
Ranní okénko - Poslední data ukazují na mírnější pokles české ekonomiky
01.02.2021 Ekonomická data očekávaná tento týden nám umožní vyčíslit ekonomické ztráty za minulý rok. Budou zveřejněny předběžné odhady HDP za čtvrtý kvartál jak pro ekonomiku českou, tak i eurozóny. Současně dorazí indexy nákupních manažerů, díky nimž budeme moc zaktualizovat stav ekonomik v právě probíhajícím čtvrtletí. Neméně důležité bude zasedání ČNB.
Ranní okénko - Předběžné odhady HDP za čtvrtý kvartál ukážou, že druhý lockdown byl méně ničivý, než ten první
25.01.2021 Z pohledu českých dat ekonomický kalendář nabídne pouze konjunkturální šetření ČSÚ. Hlavní událostí týdne budou předběžné výsledky HDP za čtvrtý kvartál některých evropských států (v čele s Německem, Francií a Španělskem) a také USA, kde navíc Fed rozhodne o nastavení úrokových sazeb.
Ranní okénko - PMI indexy nejspíš poklesly v odvětví výroby i služeb, ECB beze změny
22.01.2021 Včerejší zasedání evropské centrální banky potvrdilo očekávaný průběh. Sazby byly ponechány beze změny a opět bylo zdůrazněno, že výhodné podmínky financování vydrží i v delším časovém horizontu. Prezidentka ECB Lagarde upozornila, že vzhledem k aktuálnímu pandemickému vývoji je ekonomický výhled z krátkodobého pohledu zatížen riziky. Nicméně na druhé straně konstatovala očekáváný nástup oživení v průběhu roku. Inflační tlaky by měly dle ECB setrvat i nadále nízké v důsledku snížené poptávky, nízké mzdové dynamiky a silnějšímu euru. Nicméně výhledově lze během roku očekávat zesílení tempa inflace, což je v souladu i s naším výhledem. V roce 2021 očekáváme, že inflace v eurozóně dosáhne 1,1 %.
Průmyslová výroba ČR - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments
08.01.2021 Průmyslová výroba si v listopadu udržela mírný meziroční růst, pokud celkový výsledek očistíme o vliv počtu pracovních dní. Pokračuje také růst nových zakázek a tržeb, listopadový růst byl nicméně slabší než v říjnu. Přesto ale lze konstatovat, že se tuzemskému průmyslu daří s tím, jak druhá vlna pandemie nemá přímý dopad na průmyslovou výrobu a také zahraniční obchod funguje v zásadě bez omezení. Pro domácí výrobce je důležité, že průmyslu se dobře daří napříč Evropou, zejména pak v Německu, s nímž je tuzemský průmysl úzce provázán.
Ranní okénko - Ochlazení na americkém trhu práce
08.01.2021 Závěr týdne zahájíme informací o tuzemské průmyslové výrobě. Ta odolává koronavirovému šoku ze všech sektorů ekonomiky nejlépe a v říjnu dokonce předčila naše i tržní očekávání, když v meziročním srovnání ztrácela pouze 1,3 %. Po zohlednění všech sezónních faktorů si průmysl připsal 1 % meziročně. I pro listopadové období počítáme s dalším zlepšením. Navzdory přetrvávající, nyní již třetí vlně Covid-19 se plošné zákazy výrobním podnikům vyhnuly. Informace vyplývající z předstihových indikátorů, jako například PMI ve výrobě, naznačují, že zahraniční poptávka zůstává při síle. To mimo jiné potvrzuje listopadová bilance zahraničního obchodu, která se udržela na úrovni 32,2 mld. Kč. V listopadu tak podle nás průmysl již skoro vyrovnal meziroční propad a zakotvil na hodnotě -0,3 % (bez sezónního očištění). Údaj o průmyslu dorazil již dnes ráno z Německa, kde se meziročně propadl o 2,6 % oproti minulým 2,7 %.
Zahraniční obchod ČR - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments
06.01.2021 Zahraniční obchod vykázal za loňský listopad výrazný přebytek, který byl nicméně blízko očekávání finančního trhu. Listopadový obchodní přebytek 32,2 miliardy korun znamená vůči stejnému měsíci předchozího roku zlepšení o 20 miliard, tahounem zlepšení byly především vyšší exporty motorových vozidel. Exportérům se daří s tím, jak druhá vlna pandemie nemá negativní dopad na průmyslovou výrobu a mezinárodní obchod. Zároveň lze konstatovat, že odvětví výroby motorových vozidel je tahounem růstu jak tuzemské průmyslové výroby, tak růstu exportů a zlepšování salda zahraničního obchodu.
Ranní okénko - Směr německých vývozů nadále ovlivňuje pandemie
09.12.2020 Před několika minutami byl zveřejněn říjnový údaj o bilanci německého zahraničního obchodu. Stejně jako v září je i z dnešního výsledku patrné, jak koronavirová pandemie ovlivňuje z geografického pohledu směr exportů a importů. Například v září zaznamenaly exporty do Číny meziroční růst o 10,6 %, v říjnu pak o 0,3 %. Na druhou stranu byly exporty do USA, které sužuje pandemie, v září meziročně o 5,8 % nižší. Tento trend pokračoval i v říjnu, kdy vývozy meziročně klesly o 10,5 %.
Průmyslová výroba ČR - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments
08.12.2020 Průmyslu se daří, neboť druhá vlna pandemie nevedla k přímým omezením ani ve výrobě, ani v zahraničním obchodu.
Ranní okénko - Průmysl a zahraniční obchod uzavřou data za třetí kvartál
06.11.2020 Český statistický úřad dnes zveřejnění podrobné údaje o průmyslové výrobě a zahraničním obchodu za září a doplní tak poslední chybějící data za třetí kvartál. Český průmysl v letních měsících zvolnil tempo, když v srpnu navýšil meziroční pokles na -8,0 % z červencových -5,0 %. Tento vývoj lze částečně přičíst čerpání celozávodních dovolených. V září již podle nás mělo dojít ke snížení meziročních ztrát. Tomu nasvědčují poslední předstihové indikátory. Například šetření mezi nákupními manažery ve zpracovatelském průmyslu poukázalo na rostoucí tempo nových zakázek z tuzemska i zahraničí. Příznivý vývoj v zahraniční poptávce, zejména pak v sousedním Německu, v září svědčil také českému exportu, jemuž dále napomohl i slabší kurz koruny. Pro září tak počítáme s nárůstem bilance zahraničního obchodu na zhruba 18,5 miliard korun. Dnes zveřejněná data o německé průmyslové výrobě sice skončila mírně pod mediánem tržního odhadu (-6,5 %), i přesto ale dál umazala část svých meziročních ztrát, když září zakončila o 7,3 % pod hodnotou ze stejného období minulého roku. Výsledek za srpen byl revidován směrem nahoru na -8,7 % z -9,6 %.
Analýza makroindikátorů: Průmysl a zahraniční obchod si daly v srpnu pohov
07.10.2020 Výběr dovolených v srpnu negativně ovlivnil výrobu a zahraniční obchod. V souhrnu by dnes zveřejněná data z české ekonomiky neměla sama o sobě významněji podlomit důvěru v oživení české ekonomiky v průběhu třetího čtvrtletí. Otazníky spíše visí nad dalším obdobím. Stavebnictví zůstává oslabeno.
Průmysl a zahraniční obchod pozitivně překvapují
06.08.2020 Průmyslová výroba v červnu oživila citelně rychleji, než se čekalo. Ruku v ruce s tím se výrazně nad odhady zlepšila bilance zahraničního obchodu. Údaje podporují naši prognózu celoročního poklesu české ekonomiky o „pouhých“ 5 %. Stavebnictví naopak svůj pokles zatím prohlubuje.
Ekonomika roste zatímco inflace by měla zpomalovat
31.07.2020 Makroekonomická data zveřejňovaná v průběhu srpna by měla potvrdit, že expanze průmyslu a maloobchodních tržeb pokračovala. Bilance zahraničního obchodu rovněž pravděpodobně doznala zlepšení. Inflace by na druhou stranu měla zpomalovat z vyššího tempa za přispění nižších cen potravin. ČNB na příštím měnověpoltickém zasedání na začátku srpna ponechá nastavení měnové politiky beze změny.
Update: Ekonomika si osahává dno a inflace brzdí
04.06.2020 Makroekonomická data zveřejňovaná v průběhu června ukáží ekonomiku, která v dubnu pravděpodobně nalezla hluboké dno. Na datech z průmyslu či maloobchodu tak uvidíme dramatické poklesy. Inflace by měla za květen vykázat zpomalení, přičemž rostoucí ceny potravin brání ještě rychlejšímu snížení inflace. ČNB by s ohledem na horší makroekonomická data ze zahraničí mohla již v červnu přistoupit ke snížení hlavní úrokové sazby na technickou nulu.
Ekonomika na dně, ČNB dál sníží sazby
30.04.2020 Makroekonomická data zveřejňovaná v průběhu května ukáží ekonomiku která v březnu začala padat volným pádem a v průběhu dubna dosáhla pravděpodobně dna. Nyní ekonomika začíná růst, ale její útlum je stále vysoký a oživení má řadu překážek. ČNB proto pravděpodobně dál sníží úrokové sazby.
Měsíční předpovědi: Recese začíná tentokrát trhem práce
31.03.2020 Většina makroekonomických dat zveřejněných v průběhu dubna bude ukazovat na ekonomickou aktivitu před vypuknutí pandemie. Vzpomeňme, že výkon ekonomiky byl před tímto šokem s výjimkou zpracovatelského průmyslu relativně dobrý. Hlavní pozornost se ale nyní stáčí na údaje, které již budou odrážet propad ekonomiky v důsledku vynucené hibernace. A tím údajem za březen bude zejména nárůst nezaměstnanosti a propad indexu nákupních manažerů. Současně je otázkou, jak pandemie ovlivní samotný sběr dat a výpočet všech statistik.
Měsíční předpovědi: Inflace se bude postupně přibližovat 4 %
02.03.2020 Struktura HDP potvrdí slabost výrobního sektoru a exportu při mírném oživení spotřeby domácností. Růst průměrné mzdy jen nepatrně přibrzdí, zatímco míra nezaměstnanosti stagnuje na extrémně nízkých úrovních. Inflace v těchto měsících bude dál zrychlovat a mířit ke 4 %. Pro ČNB je tento vývoj velmi nekomfortní, ale s ohledem na nejisté dopady epidemie koronaviru bude nyní vyčkávat a úrokové sazby neměnit.
Související klíčová slova:
Zvyšování sazeb | Český průmysl | Analýza makroindikátorů | Měsíční předpovědi | Akcie Komerční banky | Výnosy dluhopisů | Jackson Hole | Zpráva z Německa | Vývoj ceny zemního plynu | Tvorba pracovních míst | Výkon | Fiskální stimul | Koronavirové krize | Odhad vývoje ekonomiky | Cenová hladina | Alphabet | Vstupy | Zpracovatelský sektor | USD/PLN | Exporty | Inflace v září | Veřejné finance | Pfizer | EUR | Trend | Průmyslová výroba v eurozóně | Citigroup | Volatility | Statistiky | Tempo růstu | Statistika z amerického trhu práce | Vládní opatření | Míra úspor | Škoda Auto | Měnové zasedání | Evropská komise | České vlády | Pravděpodobnost | Stavební produkce v srpnu | Tuzemský průmysl | Šéf Fedu Powell | Tuzemská ekonomika | Narůstající ceny | Index PX | HDP za Q2 | Zasedání ECB | Oživení v Číně | Český statistický úřad | Depozitní sazba | Ekonomické uzavírky | Nezaměstnanost v lednu | PLN | Vývoj na trzích | Rostoucí ceny | Růst sazeb | Postupné otevírání ekonomiky | Německý DAX | Expanze | Posilování dolaru | Nezaměstnanost | Vratislav Zámiš | Pandemie | Růst cen | Deflace | Glencore | Vakcinace | Zpráva | ČSÚ | Strach | Inflace v prosinci | Burza | Brexit | Velké ekonomiky | Nastavení úrokových sazeb | Ceny ve výrobě | Americká inflace | Ekonomika Německa | Jestřábí Fed | Ošetřovné | Dluhopisy | Úrokové swapy | Zápis Fedu | Maloobchod | Propad cen ropy | Žádosti o podporu v nezaměstnanosti | Růst zaměstnanosti | EUR/PLN | Nizozemsko | Ceny pohonných hmot | Dopady války na Ukrajině | Viceguvernér ČNB | Forward guidance | Prognóza Evropské komise | Uvolnění měnové politiky | ČSOB | Hlavní události | CZK | Tuzemské státní dluhopisy | Vysoké sazby | CISCO | Výsledek inflace | Výhled | Zasedání Evropské centrální banky | UnitedHealth Group | Coca-Cola | Měnověpolitické zasedání Fedu | Německé tovární objednávky | EUR Index | Průmysl | Antivirus | Inflace | Lepší výsledky | Výroba v eurozóně | Centrální banky | COMP | Česká měna | Polská centrální banka | PMI pro sektor | Předstihové indikátory | Dobré výsledky | Cenový šok | Ratingová agentura | Dnešní makroekonomické ukazatele | Covid | Kongres | Snižování cen | Domácnosti | Spotřební daně | Vysoké ceny energií | Pandemie koronaviru | Alibaba | Snižování sazeb | Euro včera | Poptávka po úvěrech | Nárůst sazeb | Odliv dividend | Ropa Brent | Futures | Komerční banka | Růst nezaměstnanosti | Cíl ČNB | Akciové trhy | Evropská průmyslová produkce | Odvětví | Utahování měnové politiky | Další růst | CL | Česká nezaměstnanost | Slabší růst ekonomiky | Ceny zemního plynu | Analytici | Globální ekonomiky | Míra úspor domácností | G7 | Tuzemská inflace | Navýšení úrokových sazeb | Aktuální hodnoty měny | Devizové rezervy ČNB | Data z USA | Zbyněk Stanjura | Očekávání trhu | Sentix index | Nesoulad | Výnosy | Poptávka | Cyklus zvyšování sazeb | Počet pracovních míst | Výrobní inflace | Tuzemská nezaměstnanost | Pohonné hmoty | Zaměstnanost | Koronavirus | Ekonomiky | Opatření proti šíření koronaviru | RBI | Zasedání FED | Index pražské burzy PX | Strategie Česká republika | První zvýšení sazeb | Jednání ECB | Negativní dopad | Průmyslová produkce | Zápis z posledního zasedání Fedu | HDP Číny | Cenové hladiny | Průmyslová produkce v eurozóně | PEPSICO | Bydlení | Brent | Stavební produkce | Maloobchodní tržby | Unijní ministři | Epidemická situace | Politika | Stimul | Dnešní HDP | Očekávání | Cisco Systems | JPMorgan Chase | Zvýšení sazeb | Zvýšení minimální mzdy | Invaze na Ukrajinu | Allianz | Ustupující inflace | Historie | Hlavní úrokové sazby | Spotové operace | Jana Steckerová | CZK/EUR | ISM pro sektor služeb | Růst | Zboží dlouhodobé spotřeby | Americký index | Americké HDP | Itálie | Výpadky | EUR/CZK | Zveřejněná data | Pracovní den | Jednání FOMC | Prognóza | Výnosová křivka | Trh práce | Koruna | Trh práce v USA | Tempo poklesu | Průmyslové zakázky | Pochybnosti | Konsolidace | Conference Board | Nastavení měnové politiky | Dobrý výsledek | Evropské ekonomiky | Obrat trendu | Dopad pandemie | Americká centrální banka | Indikátor | Ceny výrobců | Zpomalení ekonomiky | Inflace v eurozóně | Makroekonomická data | Rušení pracovních míst | Výnosové křivky | Akcie ČEZu | S&P500 | Zpřesněný odhad | Úrokové sazby | Meziroční růst | Ranní okénko | Trh | Sezónnost | Deficit zahraničního obchodu | Míra nezaměstnanosti v eurozóně | Zkušenost | EMU | Problémy | Oživení české ekonomiky | Rekordní schodek | Společnosti | Index | Data z reálné ekonomiky | Neutrální vývoj | Oživení eurozóny | Měsíční data | Komise | Nejistoty | Kurz koruny | Tržby v eurozóně | Posílení | Ceny plynu | Představitelé Fedu | Vývoj státního rozpočtu | Tempo zvyšování úrokových sazeb | Dostatek likvidity | Ministerstvo práce | Dluhopis | S&P | Vít Hradil | Objednávky | Unie | Data z ekonomiky | Sázky | Data z tuzemské ekonomiky | Státní rozpočet ČR | Akciové indexy | Počasí | Ekonomický kalendář | Konjunkturální průzkum | Polský zlotý | Zahraniční obchod ČR | Klesající trend | Ekonomický vývoj | Participace | Vývoj inflace | Nová prognóza | Deficit | Objem devizových intervencí | Statistický úřad | Ekonomické aktivity | Vyšší inflace v Německu | Saldo zahraničního obchodu | Kurzové změny | Futures v Evropě | Technologický index Nasdaq | Bankéři | Sektor služeb | Propad exportu | Ústup inflace | Výroba aut | Automobilový sektor | Česká koruna | Jednání ČNB | Opatření | Podnikatelé | Akciový index | Pozornost | 3М | Ekonomické vyhlídky | Meziroční míra inflace | Ifo | Zpráva z amerického trhu práce | Průmyslová výroba ČR | Index nákupních manažerů | Koronavirová pandemie | Burze | Akcie Apple | Počet žádostí o podporu | Růst v letošním roce | Ekonomika Rakouska | Růst vývozu | Pandemický program | Čínský trh | ISM index | Guvernér NBP | Hlavní ekonomka | Invaze | Koncentrace | Celková inflace | Ropa | Tovární objednávky | Americké indexy | Finance | Válka na Ukrajině | Největší ztráty | Naše prognóza | USA | Růst úrokových sazeb | Raiffeisenbank a.s. | Hlavní ekonom | Index PMI | Cenový index | Nastavení sazeb | Sankce | Pokles cen | České mzdy | PMI index | Výdaje | Dow Jones | Investiční aktivita | Cenový index PCE | Listopadová bilance zahraničního obchodu | Ekonomika Slovenska | Belgie | Helena Horská | Poptávka po státních dluhopisech | Depozitní sazby | Hike | Růst HDP | Euro vůči dolaru | Komentář Radomíra Jáče | Zvyšování úrokových sazeb | Vývoj | Výrobní aktivita | Výnosy amerických státních dluhopisů | PPI index | Výkon ekonomiky | Amazon | Technologický index | Agentura Fitch | Německé průmyslové objednávky | Facebook | Americké akcie | Struktura HDP | Data z průmyslu | Volatilní | EUR/USD | Zemědělství | Intervence | Spotřebitelská důvěra | Ceny průmyslových výrobců | Další vývoj | Dnes zveřejněná data | První odhad | Měnové politiky | Sazby ČNB | Aktuální situace | Rozhodnutí o sazbách | Zlotý | Odhad HDP | Ekonomický sentiment | Dna | Centrální bankéři | Výsledky ISM | ADP | Druhá vlna pandemie | Nordstream | Miliardy korun | Platební bilance | Thermo Fisher | Růst mezd | Reálné ekonomiky | Sazby | PMI ve výrobě | Růst průmyslové výroby | Americký index S&P 500 | Guidance | České koruny | Objem zakázek | Zvýšení produkce | Strategie ČR | Úrok | Data o HDP | Ekonomické oživení | Průmyslové objednávky | České maloobchodní tržby | Průzkum | Firmy | Inflace v Česku | Tvrdý brexit | Český státní rozpočet | HDP Německa | Reálné mzdy | Averze k riziku | Cena ropy brent | Podíl nezaměstnaných | Distribuce | Fed | Nonfarm Payrolls | Index spotřebitelské důvěry | Maďarský forint | Předpokládaný růst | Ratingová agentura Fitch | Automobilový průmysl | Generali Investments | Česká vláda | Trhy | Sada dat | Polská měna | Kurzový závazek | Růst české ekonomiky | Utahování měnových podmínek | Rizika | Eurozóna | Výše úrokových sazeb | USA inflace | ISM | Měnověpolitické zasedání | Globální trhy | Zpřísňováním měnové politiky | Průzkum ČSÚ | Fitch | Zpomalování inflace | Celkový výsledek | Úspory | Měnová politika ECB | Otevírání ekonomiky | Nominální růst | Vysoké ceny | Růst ekonomiky | Stagflace | UnitedHealth | Cenový vývoj | Odhady HDP | EdF | Žádosti o podporu | Ministerstvo financí | Bilance | Stav ekonomik | CEE | Americký kongres | David Vagenknecht | Stabilita | Španělsko | Mezinárodní obchod | Globální sentiment | Americké trhy | Inflace v USA | Komodity | Druhá vlna | Mzdy | Odhady analytiků | Investiční aktivity | Makroekonomická prognóza | Peněžní trh | Na burze | Analytička | Zadlužování | Evropské trhy | Výhled vývoje ekonomiky | Maloobchodní sektor | Hospodaření | Dnešní výsledky | Zahraniční obchod | Indikátory sentimentu | Wells Fargo | ADP report zaměstnanosti | Růst výroby | Situace na trhu práce | Měsíční report | Reporty | Pokles průmyslové produkce | Nálada na globálních trzích | Obchod | Konsensus trhu | Výrobní náklady | Bilance Fedu | Obchodní přebytek | Oživení globální ekonomiky | Pracovní trh | Pokles reálných mezd | Zahraniční forex | Riziko | Průmyslové společnosti | Analytik | Pražské burzy | Zasedání ČNB | Pokles výnosů | Bank of America | Údaje o HDP | Šok | Finanční trh | Meta | Nástroj | ISM indexy | Čína | Ceny | Financování | Recese | Pokles | Německý ZEW index | Války | Impuls | Raiffeisenbank | Přebytek bilance | Data z trhu práce | Nárůst nezaměstnanosti | Proinflační | Předstihové ukazatele | Centrální banka | Předpovědi | DPH | Predikce | Zápis z posledního zasedání | Objem objednávek | Státy EU | Evropské centrální banky | Souhrnný indikátor | Rozvolnění | Průmyslový sektor | Sentix | Webinář | Prodeje automobilů | Dopady epidemie koronaviru | Forint | Výnos | Pokles ekonomiky | Index Nasdaq | Zoetis | Spotřeba domácností | Slabší kurz | Silný pokles | Zastropování cen | Posílení koruny | Ceny energií | Skutečný výsledek | Non-Farm Payrolls | Oživení trhu | Inflační cíl | Údaje o průmyslové výrobě | Pracovní místa | FRA | Stav devizových rezerv | Vyšší hodnoty | Zisk | Koronavirové pandemie | ČNB | Swapy | Rating | Dovoz | Německé maloobchodní tržby | Vklady | Progres | Obchodování | Dnešní data | Eurostat | Prezident | Akciový index S&P 500 | Úsporný tarif | Růst inflace | Odhad analytiků | Státní rozpočet | Pokles produkce | Měna | Nasdaq | Trump | Zprávy | Lockdown | Francie | Všechny indikátory | Epidemické situace | Index cen průmyslových výrobců | Údaje | Dolarové sazby | Spoření | Automobilky | Eurodolar | Biden | Obchody | Běžný účet | Pokles české ekonomiky | Medián | Marriott | Růst spotřebitelských cen | Týdenní zpráva z FOREX trhu | Exxon | Úroveň parity | Zasedání americké centrální banky | JPMorgan Chase & Co | Výroba automobilů | Dobré zprávy | Situace | USD/CZK | Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti | Dostupná data | Nové zakázky | Stagnace | Tržby | Konsensus | Euro STOXX | Německá burza | FOREX | Konsenzus | Signály | Inflace v ČR | Sazby beze změny | Guvernér | Index pražské burzy | Investiční výdaje | HDP | Ekonom | Restrikce | Optimismus | Ekonomka | Dolar | Euro | Klid | Zpomalení růstu | Index euro | Obchodní bilance | Index PCE | Meziroční růst spotřebitelských cen | Vyšší inflace | Míra inflace v eurozóně | Vývoj trhu | JPMorgan | Ztráty | Osobní výdaje | Česká národní banka | Epidemie koronaviru | Americký ISM | Česká inflace | 1D | Výhled trhů | Philip Lane | Meziroční inflace | Úrokové sazby ČNB | FOMC | Akcie | Měnové podmínky | Mzda | Nákup aktiv | Pražská burza | Podniky | Index spotřebitelských cen | Propad indexu | Vývoj ceny | Index cen | ADP report | Vývoz | Reuters | Týdenní zpráva | PEPP | Vývoj pandemie | Prognózy | Maloobchodní tržby v Německu | Airbnb | Kurz | Daně | Ministři | Jádrová inflace | Lenka Kalivodová | Americká ekonomika | AMD | Světové ekonomiky | Výsledky | Míra inflace | Údaj o HDP | Zdražování energií | Bankovní rada | Peněžní zásoba | Investice | Osobní příjmy | Pro investory | Fidelity | Potenciál | Zdravotnictví | Špatné zprávy | Pokles inflace | Oživení ekonomiky | Německý průmysl | Devon Energy | Bod | Ekonomika eurozóny | Ekonomická aktivita | Makrodata | Zisky | Výkon průmyslu | Delta | Šéf Fedu | Účet platební bilance | Důvěra | Kontrakce | Americký akciový trh | Ukazatel | Běžný účet platební bilance | Měny | Značný pokles | Předběžné výsledky | Daňové příjmy | Burzy | Ukončení nákupu aktiv | Výnosy amerických dluhopisů | Thomson Reuters | Opatření na podporu ekonomiky | Export | Diskontní sazba | Rusko | Signál | Kering | NFIB | Výsledky HDP | Prodeje aut | Rozšíření | COVID-19 | Cenové tlaky | Silný trh | Devizové rezervy | Hypotéky | Data z amerického trhu práce | ZEW | Euro Stoxx 50 | Americký trh práce | TIM | Propouštění | Energie | Objem | Investiční | Nálada | Americké centrální banky | Příjmy | Ekonomické dopady | Zasedání Fedu | Bloomberg | Akcie v Asii | Vyhlídky | Průmyslová výroba | Míra | Pokles tržeb | University of Michigan | Korekce | Odhady trhu | Výrazný pokles | HDP eurozóny | Očekávání investorů | Výkonnost | Průzkumy | Spotřebitelská inflace | Intervence ČNB | Index S&P 500 | Hrubý domácí produkt | Stavebnictví | Krize | Oživení světové ekonomiky | HDP USA | Oslabení koruny | Průmyslová výroba v ČR | Zvýšení úrokových sazeb | Index nákupních manažerů (PMI) | Průmysl v eurozóně | S&P 500 | Prosincová inflace | JDE | Podpora | Ceny zboží | Prognóza ČNB | QE | Růst tržeb | Cena | Posilování kurzu koruny | Německo | Makroekonomické ukazatele | MJ | Komerční banky | Apple | Rozpočet | Zoetis Inc | Americký trh | Česká ekonomika | Ekonomická data | Situace na trhu | Zastavení výroby | Evropské akciové indexy | Co bude | Prohloubení deficitu | DAX | Objem dovozu | Datový kalendář | Indikátor důvěry | Zlato | Ekonomika | Evropské méně | Inflace v Německu | Geopolitika | Pozitivní výsledky | Střední podniky | Schodek | Míra nejistoty | Indikátory | Oslabení | Finanční situace | Energetické krize | Práce | Výnosnost | Úspěch | Cíle | Prognóza ECB | Repo sazba | Banky | BlackRock | Česká průmyslová výroba | Automotive | Šance | Bilance zahraničního obchodu | Fundamenty | Očekávaný růst | Maloobchodní tržby v eurozóně | PMI v eurozóně | Wall Street | Analýza | Americké tovární objednávky | Ministr financí | Zlepšení | ČR | Výraznější pokles | Intervenovat | Německá průmyslová výroba | Slabší koruna | PMI indexy | Stoxx | Průměrná mzda | Rozvíjející se trhy | Inflační tlaky | Uvolňování měnové politiky | Import | Finální odhad | Služby | Lednová inflace | Tržní očekávání | Sentiment | Index ISM | Investoři | Míra nezaměstnanosti | Evropský index | Bohatý | Největší pokles | Pokles průmyslové výroby | Spotřebitelé | Přecenění | Indexy nákupních manažerů | Polsko | Ceny potravin | ZEW index | Spotřebitelská poptávka | Nová vláda | Akcie Nvidia | Nařízení | Další růst sazeb | Zdražování | Ropy | Výsledek HDP | Škoda | Pokles poptávky | Hospodářské výsledky | Americké ekonomiky | Únorová inflace | Vývoj průmyslu | Inflace v lednu | Deficit státního rozpočtu | USD | Nová makroekonomická prognóza | Cestování | Globální vývoj | Dnešní čísla | Cena ropy | Prezidentka ECB | Situace v průmyslu | Prognózy ČNB | Kupní síla | EDF | Program nákupu aktiv | Pokles HDP | Propad | Konec roku | Rakousko | Dopady koronavirové krize | Nemovitosti | Data z americké ekonomiky | Aleš Michl | Nejistota | HDP v eurozóně | Marriott International | Nvidia | Česká republika | Ceny komodit | Indexy | Státní dluhopisy | Zamyšlení | Příjmy a výdaje | Evropská centrální banka | Ceny v průmyslu | Mutace koronaviru | Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby | IFO index | ECB | NBP | Ekonomiky eurozóny | Stabilita sazeb | Forward | Měnová politika | Index euro stoxx 50 | Inflační očekávání | Výsledek zahraničního obchodu | Zvýšení inflace | Stavební výroba | Payrolls | ROCE | Spekulace | Měny regionu | MPSV | Konjukturální průzkum | Hodnoty měny | EU | Bankovní sektor | Ekonomický výhled | Miliardy | PMI ve službách | Kraft Heinz | PMI pro sektor služeb | Pracovní síly | Akciový trh | Uhlí | Investor | Ukazatele | Šíření koronaviru | Ovlivňování | Banka | Růst cen průmyslových výrobců | Domácí poptávka | Statistika | Spotřebitelské ceny | Německá inflace
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banka | Banky | Obchodování | ČTK | Růst | Indikátor | Pokles | Trading | Cena | FOREX | Pivot