Čtvrtek 21. listopadu 2024 14:31
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
SAB Finance
reklama
Investingfox Partner

Ranní okénko - PMI indexy nejspíš poklesly v odvětví výroby i služeb, ECB beze změny

22.01.2021 09:10  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Aktuální hodnoty měny/komodity:

 

 

Aktuál

EUR/CZK


26,11

USD/CZK

21,47

EUR/USD

 

1,216

USD/PLN

3,733

Ropa Brent

USD/barel

55,51

Zlato

USD/unce

1861

Aktualizováno

8:55

Zdroj: Thomson Reuters

Výhled:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dnes dorazí indexy nákupních manažerů (PMI) za leden pro ekonomiky Německa, eurozóny i USA. Na trhu převládá očekávání mírného zhoršení jak PMI v průmyslu, tak ve službách. Čerstvá sada indikátorů bude cennou doplňující informací pro zaktualizování očekávání vývoje klíčových sektorů ekonomiky v prvních měsících nového roku. Vzhledem k pandemickému vývoji lze předpokládat, že omezení budou v určité formě platná v mnoha evropských zemích během celého prvního čtvrtletí. Například Nizozemsko a Německo, ale i další státy, již ohlásily prodloužení trvání uzavírek zhruba do poloviny února. Na tento scénář se připravuje i Česká republika, když sněmovna včera schválila prodloužení nouzového stavu do 14. února, což ji umožnuje nařizovat opatření proti šíření koronaviru. Zůstává otázkou, k jak silnému ochromení aktivity spotřebitelů a firem dojde, a tudíž jak slabý první kvartál nakonec bude. Jisté ale je, že ekonomický výkon pokulhává jak v eurozóně a jednotlivých členských státech, tak i v případě České republiky. Více informací o dosavadním domácím vývoji pak poskytnou nejen předstihové ukazatele, ale i poslední chybějící měsíční data za prosinec (zejména pro průmysl a zahraniční obchod). 

Z USA se odpoledne dozvíme statistiku o prodeji existujících domů za prosinec. Stejně jako v listopadu, kdy došlo k meziměsíčnímu poklesu o 2,5 %, počítá trh v prosinci s dalším snížením o 1,9 %. Prodeje v minulém roce díky rekordně nízkým sazbám hypoték výrazně rostly, a to tlačilo vzhůru i jejich ceny. Teď to vypadá, že vyšší ceny začínají převažovat výhodné podmínky hypoték. Možné také je, že poptávka již byla z velké části uspokojena.   

Pohled zpět:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Včerejší zasedání evropské centrální banky potvrdilo očekávaný průběh. Sazby byly ponechány beze změny a opět bylo zdůrazněno, že výhodné podmínky financování vydrží i v delším časovém horizontu. Prezidentka ECB Lagarde upozornila, že vzhledem k aktuálnímu pandemickému vývoji je ekonomický výhled z krátkodobého pohledu zatížen riziky. Nicméně na druhé straně konstatovala očekáváný nástup oživení v průběhu roku. Inflační tlaky by měly dle ECB setrvat i nadále nízké v důsledku snížené poptávky, nízké mzdové dynamiky a silnějšímu euru. Nicméně výhledově lze během roku očekávat zesílení tempa inflace, což je v souladu i s naším výhledem. V roce 2021 očekáváme, že inflace v eurozóně dosáhne 1,1 %.

Z USA včera dorazily poměrně dobré zprávy. Lednové vydání Philly Fed indexu, který monitoruje tamní zpracovatelský sektor, zamířilo k nejvyšším hodnotám od začátku pandemie (z hodnoty 9,1 na 26,5, odhad 11,8). Z toho lze usuzovat, že výkon výroby začátkem roku 2021 poměrně výrazně zesílil. Zvýšil se přísun nových zakázek a pravděpodobně byla vytvořena nová pracovní místa. Zlepšení hlásily také úřady práce, které v týdnu končícím 16. ledna evidovaly pokles žádostí o podporu v nezaměstnanosti z 926 na 900 tisíc.

Prezident Biden využil první den v úřadu pro zrušení několika rozhodnutí svého předchůdce Trumpa, jako například odstoupení od pařížské klimatické dohody.

Česká koruna tento týden posílila z EUR/CZK 26,14 na včerejších EUR/CZK 26,08 (+0,4 %). Stejný vývoj zaznamenaly také polský zlotý a maďarský forint. 

Dnešní makroekonomické ukazatele:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čas

Země

Údálost

 

 

 

 

 

RB/RBI

Trh

Předchozí

 

 

 

 

9:30

SRN

PMI ve výrobě (leden, v b.)

57,0

57,2

58,3

 

 

 

 

9:30

SRN

PMI ve službách (leden, v b.)

43,5

45,0

47,0

 

 

 

 

10:00

EUR

PMI ve výrobě (leden, v b.)

54,0

54,4

55,2

 

 

 

 

10:00

EUR

PMI ve službách (leden, v b.)

44,2

44,5

46,4

 

 

 

 

15:45

USA

PMI ve výrobě (leden, v b.)

-

56,5

57,1

 

 

 

 

15:45

USA

PMI ve službách (leden, v b.)

-

53,4

54,8

 

 

 

 

Hospodářské výsledky: 

Co bude:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PÁ: SRN indexy nákupních manažerů (PMI) v průmyslu a ve službách, EUR indexy nákupních manažerů (PMI) v průmyslu a ve službách, USA EUR indexy nákupních manažerů (PMI) v průmyslu a ve službách, USA prodej existujících domů 

Autor: David Vagenknecht, analytik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Editor: Lenka Kalivodová, analytička

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.


Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ranní okénko - Pandemie hýbe očekávanou inflací v eurozóně
    Dnes bude zveřejněn finální výsledek říjnové inflace v eurozóně, který nabídne detailnější pohled na faktory ovlivňující aktuálně velmi nízkou cenovou dynamiku. Z USA dorazí údaje o nové výstavbě rodinných domů. Pondělní setkání zástupců členských zemí EU přineslo zádrhel.
  • Ranní okénko - Pandemie otestuje sentiment firem i spotřebitelů
    Dnes je druhý den částečného lockdownu. Restrikce se týkají především služeb (maloobchod zůstává uzavřen s výjimkou prodeje potravin, léků apod.) a omezení pohybu osob s platností do 3. listopadu. Roman Prymula již zmínil možné prodloužení nouzového stavu, které by však vyžadovalo souhlas parlamentu. Vzhledem k dále stoupajícím denním přírůstkům nakažených považujeme schválení v případě podání žádosti za pravděpodobné. Pro uvolnění restrikcí je klíčový pokles reprodukčního čísla z aktuálních 1,3 na 0,8.
  • Ranní okénko - Pár slov Powella stačilo k večerní rally
    První prosincový den přinese po pauze i ekonomická data z českého trhu. Hned ráno půjde o index nákupních manažerů (PMI), kde očekáváme alespoň mírný růst po nečekaně silném říjnovém propadu. Odpoledne dorazí ještě statistika ohledně plnění státního rozpočtu ke konci listopadu a nabídne tak pohled na takřka finální výši letošního deficitu.
  • Ranní okénko - Pátek přinese uklidnění před nabitým příštím týdnem
    Dnešek je jediným dnem tohoto týdne bez významnějších ekonomických dat přicházejících z Česka, zásadnější čísla ale nedorazí ani z USA a eurozóny. Tržní aktéři tak dostanou chvilku oddychu před nabitým příštím týdnem, ve kterém nás čeká zasedání ECB a Fedu, nebo také výsledek americké a české inflace. Z pohledu centrálních bank jako nejpravděpodobnější scénář pro příští týden vidíme stabilitu sazeb u americké centrální banky a 25bb hike u ECB. U inflace čekáme v případě Česka pokles meziroční míry na 10,9 % z 12,7 % naměřených v dubnu. U USA tržní medián předpokládá pokles meziroční inflace na 4,1 % z 4,9 % v dubnu.
  • Ranní okénko - Patová situace ve Španělsku
    Dnešní den můžeme označit jako klid před bouří, než Fed a ECB na svých zasedáních ve středu a čtvrtek rozhodnou o dalším směřování své měnové politiky. Nicméně se dozvíme, jak je analytiky pomocí indexu Ifo hodnocena současná ekonomická situace včetně budoucího výhledu v Německu. Největší evropská ekonomika není v dobré kondici a neočekává se, že v brzké době dojde k obratu, proto se očekává další dílčí zhoršení v jednotlivých částech průzkumu Ifo. Z USA přijdou nejnovější údaje o tamní spotřebitelské důvěře, která pravděpodobně opět nabrala na síle. Tento výsledek by neměl přinést zvrat v uvažování Fedu a naopak by se mělo jednat o poslední dílek mozaiky, proč Fed na svém středečním měnověpolitickém jednání zvýší základní úrokovou sazbu o 25 bazických bodů.
  • Ranní okénko - Pesimistický výhled českého průmyslu
    Český ekonomický kalendář je dnes prázdný, z eurozóny dopoledne dorazí srpnové ceny výrobců, z USA pak v odpoledních hodinách přijde meziměsíční statistika továrních objednávek. V případě cen výrobců v eurozóně se očekává další skokové zdražení. To už ostatně naznačil dříve zveřejněný výsledek v Německu, kde po červencových 5,3 % rostly v srpnu ceny meziměsíčně o 7,9 %. Americké tovární objednávky by pak měly ukázat meziměsíční stagnaci ve srovnání s červencem.
  • Ranní okénko - Platební bilance ČR láme rekordy, dnešek bude patřit ekonomice USA
    Dnešní den přinese klíčové informace zejména pro hodnocení vývoje americké ekonomiky. Hlavní událostí dne bude zveřejnění inflace v USA za duben, která by měla dle očekávání trhu mírně zpomalit z březnových 3,5 % na 3,4 %. Meziměsíční tempo růstu cen by pak mělo zůstat stejné, tedy 0,4 %, zpomalit by ovšem měla jádrová inflace z 0,4 % na 0,3 % (m/m). V meziročním srovnání by jádrová inflace měla zůstat na vyšších úrovních, očekává se ale mírné zpomalení z 3,8 % v březnu na 3,6 % v dubnu. Další informaci přinesou maloobchodní tržby, které napoví sílu domácí poptávky v USA. Očekává se, že růst tržeb pokračoval i v dubnu, ale tempo by mělo zpomalit z březnových 0,7 % na 0,4 %. V neposlední řadě se dozvíme také výsledek newyorského indexu Empire Manufacturing, který přiblíží výkonnost zpracovatelského sektoru. Obchodní aktivita pravděpodobně poklesla i v dubnu, což by znamenalo již šestý propad v řadě, trh ovšem očekává zmírnění tempa z -14,3 na -10 bodů v květnu.
  • Ranní okénko - Plyn znovu proudí (prozatím) a ECB zvýší sazby a představí anti-fragmentační nástroj
    Poté, co dorazila od agentury Bloomberg zpráva, že přes Nord Stream 1 do Evropy znovu proudí plyn, se finanční trh může soustředit na další klíčové události. Odpoledne zasedá ECB. A ať už úrokové sazby zvýší o 25 nebo 50 bazických bodů, stěžejní bude, jak se jí podaří přesvědčit trh o efektivitě nového anti-fragmentačního nástroje. Tento úkol nabírá na důležitosti, protože dnes ráno prudce vzrostl výnos 10letého italského dluhopisu (o 5,3 % z hodnoty ze včerejšího odpoledne).
  • Ranní okénko - PMI data optimismus nedodala
    Za pár minut zveřejní Český statistický úřad výsledky dubnového konjunkturálního průzkumu. Od začátku roku pozorujeme vyšší důvěru spotřebitelů v českou ekonomiku, což je dáno především vývojem inflace. Skokové zdražování pominulo, některé položky dokonce zlevňují a Češi tak přestávají chodit do obchodů se strachem. V případě byznysové sféry je situace komplikovanější, protože poptávka je stále utlumená a vývoj v Německu musí znervózňovat zejména český průmysl. Na druhé straně se očekává pokračování uvolňování měnové politiky ČNB a s tím spojené větší dostupnosti finančních úvěrů na rozvoj své aktivity. Zároveň došlo ke stabilizaci cen energií, které trápily firmy zejména v posledních dvou letech.
  • Ranní okénko - PMI, Ifo a zvýšení cen v průmyslu
    Vpřehledící ukazatele jako například Ifo či PMI indexy přinesou v tomto týdnu čerstvé informace o ekonomické aktivitě v Evropě a USA. V Česku očekáváme výsledek konjunkturálního průzkumu za únor a lednový vývoj cen českých průmyslových výrobců. Dále kolegové ve Vídní aktualizovali výhled na úrokové sazby ECB.
  • Ranní okénko - PMI indexy patrně odhalí brzdící tempo výroby
    Trh dnes bude vyhlížet očekávánou únorovou várku průzkumu mezi nákupními manažery (PMI), které dorazí pro Německo, eurozónu i USA. Indexy by měly zůstat stabilizované na lednových hodnotách. Prostoru pro zlepšení moc není, jelikož aktivitu stále sužují omezení spojené s pandemií a nové, rychleji se šířící mutace viru vnesly další obavy. Znovu by tak měl být potvrzen již známý příběh o solidním tempu průmyslu a utlumeném sektoru služeb. V případě průmyslu bude mimo jiné zajímavý vývoj komplikací v dodavatelských řetězcích a přílivu nových zakázek.
  • Ranní okénko - PMI indexy potvrdily slabý výhled v eurozóně
    Dnešek naváže na včera odstartované předstihové průzkumy, a to hned za chvíli německým Ifo indexem. Od toho analytici očekávají mírný pokles jak v hodnocení aktuální situace, tak i v budoucích očekáváních. Ostatně příliš nepotěšil včerejší PMI z Německa, který ukázal silnější než očekávaný propad u indexu pro výrobu. Ten poklesl na nejnižší úroveň od poloviny roku 2020. Podobně dopadl i výsledek v USA. Cena zemního plynu během včerejšího dne dále klesala a u kontraktu na měsíc dopředu se poprvé od letošního června dostala pod 100 EUR/MWh, ze srpnového maxima klesla o 70 %. Trhy zároveň reagovaly i na nového britského premiéra, kdy odpolední pokles výnosů na britských dluhopisech se v menší míře přelil i do dalších států.
  • Ranní okénko - PMI indexy si pravděpodobně mírně pohoršily, od ECB mnoho nového nezazní
    V nastávajícím týdnu Český statistický úřad zveřejní ceny průmyslových výrobců za prosinec. ECB rozhodne o úrokových sazbách a sledované budou také výsledky šetření mezi nákupními manažery (PMI). Čekají nás ovšem i důležité politické události, kterým bude dominovat inaugurace nového prezidenta USA.
  • Ranní okénko - PMI indexy ukážou zlepšující se sentiment ve službách
    Dnes jsou na řadě očekávané výsledky průzkumu mezi nákupními manažery (PMI) za květen. Dorazí z Německa, eurozóny a USA. PMI indexy pro průmyslový sektor na obou stranách oceánu od minulého léta (s občasnými zádrhely) stoupají. Oba se nacházejí nad 60 body, tedy hluboko v pásmu expanze. Nicméně je to zčásti dáno metodikou PMI, která vyhodnocuje současnou situaci v dodavatelských řetězcích, jako například prodlužování dodavatelských lhůt, jako přehřívání sektoru, ačkoliv se ve skutečnosti jedná o důsledek pandemie a souvisejících ekonomických uzavírek. I přesto jsou ale viditelné známky zlepšujících se podmínek jako například plnící se objednávkové knihy, nebo růst zaměstnanosti.
  • Ranní okénko - PMI indikátory potvrdí očekáváné zpomalení ekonomiky eurozóny
    Dnes dorazí sledované PMI indexy pro ekonomiku Německa, eurozóny a USA, kde navíc Fed zveřejní zápis z posledního měnověpolitického jednání a University of Michigan vydá aktualizovaný indikátor důvěry spotřebitelů. Akciové trhy jsou po včerejšku převážně v plusu – S&P 500 (+1,4 %), DAX (+0,3 %), naopak pražská burza klesala přibližně o 0,4 %. Výnosy českých státních dluhopisů včera nepatrně poklesly napříč splatnosti. V USA se výnosy držely relativně stabilní, potenciál pro pohyb je dnes po zveřejnění zápisu Fedu, kdy by na případné upřesnění očekávání měnové politiky mohly vést k pohybu na kratším konci výnosové křivky.
  • Ranní okénko - PMI odhalí rozevírající se nůžky mezi sektorem služeb v eurozóně a USA
    V tomto týdnu budou klíčovou událostí dubnové PMI indikátory pro eurozónu a USA. Bude nás zajímat nejen vývoj ve službách a výrobě, ale i informace o tom, zda přetrvávají, či se dokonce nezhoršují podmínky v dodavatelsko-odběratelských řetězcích. Ty jednak limitují výrobu a jednak tlačí ceny vstupů vzhůru. V tomto směru budou zajímavé také březnové ceny průmyslových výrobců, jež dorazí z tuzemska i Německa. Kromě ekonomických dat se koná zasedání ECB, od kterého nečekáme změnu jak v nastavení sazeb, tak v komunikaci měnové politiky.
  • Ranní okénko - PMI opět zhodnotí situaci v dodavatelských řetězcích
    Hlavní události týdne jsou koncentrovány do závěrečných dvou dnů. Včera proběhlo měnověpolitické zasedání ECB a jak se předpokládalo, došlo jen k potvrzení dřívější komunikace. Dubnová edice evropského průzkumu spotřebitelské důvěry dopadla lépe, než odhady naznačovaly. Dnes trh již upíná svou pozornost ke zveřejnění průzkumu mezi nákupními manažery (PMI), které dorazí nejprve z eurozóny, včetně Německa, a odpoledne z USA.
  • Ranní okénko - PMI poskytne nové údaje o problémech v dodavatelských řetězcích
    Z českých údajů je dnes na řadě PMI ve zpracovatelském sektoru a měsíční statistika státního rozpočtu ke konci září. ČNB včera přistoupila k razantnímu kroku, když navýšila hlavní úrokovou sazbu o 75bp na 1,50 %. Silnější, než předpokládané navýšení vedlo ke skokovému posílení koruny vůči euru z 25,50 na 25,30. Aktuálně se kurz pohybuje u 25,34. Vzhůru se po rozhodnutí vydaly také výnosy státních dluhopisů. Ze zahraničních událostí je dnes nejdůležitější inflace v eurozóně. Z USA odpoledne dorazí statistika osobních příjmů a výdajů.
  • Ranní okénko - PMI přinese nové informace o situaci na nabídkové straně
    Tuzemský PMI index pro zpracovatelský sektor nastíní, jak si uprostřed třetího čtvrtletí vede průmyslová výroba. Kromě tempa expanze produkce očekáváme nové informace o stavu dodavatelských řetězců, jelikož zintenzivnění potíží by brzdilo českou ekonomiku i ve druhé polovině roku. V neposlední řadě je vývoj na nabídkové straně směrodatný také pro inflaci, konkrétně její nákladovou složku. V českém kalendáři je dále údaj o státním rozpočtu. V tom evropském jsou německé maloobchodní tržby a míra nezaměstnanosti. Jak je zvykem vydal německý statistický úřad údaje již brzy ráno a podle nich maloobchodní tržby poklesly o 0,3 % r/r oproti odhadovaným +3,6 %. Míra nezaměstnanosti v eurozóně měla zaznamenat již čtvrté snížení v řadě z červencových 7,7 % na 7,6 %, a opět se tak vzdálit od pandemického vrcholu 8,6 % z loňského léta. Odpoledne se pozornost obrátí směrem k USA, kde vyjde statistika o růstu zaměstnanosti z dílny institutu ADP a průzkum mezi nákupními manažery v průmyslu od ISM, který měl stejně jako PMI v srpnu poklesnout.
  • Ranní okénko - Podle Rusnoka se ekonomický výhled zhoršil
    Evropská centrální banka má dnes na programu pravidelné měnověpolitické zasedání. Vzhledem k okolnostem ovšem nebude patřit mezi ta nejzajímavější, jelikož se neočekává žádná změna v nastavení politiky, ani výraznější posun v rétorice. ECB již minule ústy své šéfky Lagardeové vystoupila proti nedávnému svižnému růstu výnosů na evropských dluhopisech, který podle ní neodrážel kondici ekonomiky ani výhled na inflaci a hrozil tak předčasně utáhnout měnové podmínky. Kromě verbálního zásahu došlo i k přesměrování části objemu prostředků vyhrazených na nákupy aktiv ze speciálního pandemického programu do nejbližších týdnů a měsíců. Situace na dluhopisovém trhu se mezitím stabilizovala a ECB tak patrně nebude mít důvod na svém postoji mnoho měnit.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy new