Poptávka po státních dluhopisech

Růst ceny zlata se zastavil. Jaký je důvod? (Možný lokální korekční pullback u #SPX a bitcoinu)
04.04.2025 Globální kolaps trhů vyvolaný oznámením rozsáhlých cel, která osobně zavedl prezident USA, pokračuje i během asijských obchodních seancí. Ačkoli se tempo poklesu zpomalilo, neobjevují se žádné známky jeho slábnutí. Zajímavé je, že cena zlata se v posledních měsících chová nezvykle a nekonzistentně. Čím to je?

Powellův put v praxi: Odklon od velkých firem, japonský jen a státní dluhopisy
29.07.2024 Od chvíle, kdy americké Federální rezervy oznámily konec agresivního zvyšování sazeb, se pozornost trhů upírá na to, kdy a jak rychle by mohly sazby začít znovu klesat. Ještě počátkem roku se očekávalo, že dezinflace zrychlí a Fed postupně sníží sazby šestkrát až sedmkrát. Údaje z prvního čtvrtletí však ukázaly, že se znovu objevují inflační tlaky na růst cen, a tak už se v letošním roce očekává pouze jedno snížení.

Ranní okénko - Na finančním trhu došlo k částečné korekci včerejších výkyvů
25.02.2022 Na finančním trhu během včerejška docházelo k úprku do bezpečnějších aktiv. Rostla například cena zlata, dolar posílil na 1,1200 za euro a zvýšila se poptávka po státních dluhopisech vnímaných jako prakticky bezrizikových. Následně padaly jejich výnosy, u amerického 10letého dluhopisu poklesl o téměř 7 % během několika hodin. Rizikovější aktiva byla naopak pod tlakem úprku investorů. Česká koruna otestovala hranici 25 EUR/CZK a aktuálně je na 24,76. Značná volatilita byla patrná i v obchodování českých státních dluhopisů. Výnosy na kratším konci splatnosti vystřelily nahoru o necelých 10 % a odpoledne se vrátily zpět na předchozí úroveň.

Ranní glosa: Česko má rekordní schodek, je třeba více škrtat?
07.01.2022 Česko v uplynulém roce hospodařilo s historicky nejhorším schodkem veřejných financí - necelých 420 miliard korun (okolo 7 % HDP). I když veřejné finance zůstávají bezesporu problémem, který nová vláda bude muset řešit, přirovnání k “hořícímu lesu”, který potřebuje rychle “uhasit”, příliš nesedí.

Rozbřesk: Česko má rekordní schodek, je třeba více škrtat?
07.01.2022 Česko v uplynulém roce hospodařilo s historicky nejhorším schodkem veřejných financí - necelých 420 miliard korun (okolo 7 % HDP). I když veřejné finance zůstávají bezesporu problémem, který nová vláda bude muset řešit, přirovnání k “hořícímu lesu”, který potřebuje rychle “uhasit”, příliš nesedí.

Záleží na Američanech, zda k rally dojde, anebo ne
20.12.2021 Většina světových trhů uzavřela uplynulý týden v záporném teritoriu v souvislosti s rostoucími obavami z šíření kmene omikron ve světě, zatímco investoři nadále posuzovali důsledky výsledků zasedání světových centrálních bank v čele s Fedem pro hodnotu aktiv.

Poptávka po státních dluhopisech po průměrném březnu opět vzrostla
14.04.2021 Ministerstvo financí v dnešní aukci prodalo státní dluhopisy v objemu 21,0 mld. Kč, zatímco poptávka byla trojnásobně větší. Po spíše průměrných březnových aukcích, tak poptávka investorů opět vzrostla. Největší zájem byl podle očekávání o státní dluhopis se splatností deset let, který se prodával s průměrným výnosem 1,89 %. Ten je letos nejčastěji emitovaným dluhopisem v portfoliu Ministerstva financí a vzhledem k velkému zájmu a dosažení emisního limitu byla tato aukce pravděpodobně jeho poslední, což mohlo podpořit výrazně vyšší poptávku ve srovnání s ostatními dnes nabízenými dluhopisy.

Poptávka po státních dluhopisech přetrvává i přes diskuzi o daňových změnách
25.11.2020 Ministerstvo financí v dnešní aukci státních dluhopisů získalo 9 mld. Kč, zatímco investoři poptávali více než dvojnásobek. Poptávka tak zůstává silná a nic na tom nezměnila ani současná diskuze o daňových změnách a výhled vyšších deficitů státního rozpočtu v následujících letech. Již tradičně byl největší zájem o dluhopis s nejkratší splatností, tj. sedm let. Solidní poptávku zaznamenal ale i nejdelší dnes nabízený dluhopis se splatností dvacet let, který Ministerstvo financí nabízelo letos již v deváté aukci. Přetrvávající dobré podmínky na finančních trzích i dostatek finančních prostředků dovoluje ministerstvu soustředit se na státní dluhopisy s delší splatností a rozložit tak jejich budoucí splátky v čase.
Další články k tématu Poptávka po státních dluhopisech

Ministerstvo financí snižuje nabídku státních dluhopisů, zatímco zájem investorů přetrvává
13.05.2020 V dnešní aukci státních dluhopisů Ministerstvo financí nabízelo splatnosti napříč celou výnosovou křivkou. Jak již ukázala předchozí aukce, ministerstvo již získalo drtivou většinu potřebných finančních prostředků pro letošní rok a začíná být vybíravější komu své dluhopisy prodá a za jakou cenu. Zároveň je také patrné, že s klesající atraktivitou kratších splatností roste zájem i o delší státní dluhopisy. Dnes tak prodalo 18,4 mld. Kč státních dluhopisů, zatímco investoři poptávali celkem 91,6 mld. Kč. Pro následující týdny očekáváme, že se nabídka nových státních dluhopisů bude snižovat, zatímco poptávka bude stále vysoká. I tak ale atraktivita tuzemských dluhopisů v posledních týdnech klesá. Jejich výnosy pod nátlakem vysoké poptávky klesají a jejich cena roste.

Invesco: Rostoucí výnosy amerických státních dluhopisů zčásti ulehčují práci Fedu
31.10.2023 Pokud jde o zpřísnění finančních podmínek, a tedy zpomalení ekonomiky, Fed za sebe nechává pracovat výnosy desetiletých amerických státních dluhopisů. Nedávno jsme byli svědky toho, jak se výnos 10letých amerických státních dluhopisů posunul z 4,59 % (13. října) na 5 % (23. října).

Ministerstvo financí si již zajistilo všechny letošní výpůjční potřeby
07.10.2020 V dnešní aukci státních dluhopisů Ministerstvo financí získalo dalších 5 mld. Kč, což odpovídá dříve zveřejněnému plánu. Investoři opět poptávali vyšší objem, a to až 11,9 mld. Kč. Již tradičně byl větší zájem o kratší ze dvou dnes nabízených státních dluhopisů se splatnostmi jedenáct a dvacet let. Emise spíše delších státních dluhopisů je v souladu s aktuální strategii ministerstva s cílem rozložit budoucí splátky v čase a také využít stále relativně ploché výnosové křivky a současných podmínek na trhu. Jedenáctiletý státní dluhopis byl dnes emitován s průměrným výnosem 0,91 %, zatímco dvacetiletý dosáhl na 1,31 %. Ačkoli poptávka investorů postupně klesá, stále zůstává dostatečně vysoká. Za jejím poklesem jsou rostoucí ceny státních dluhopisů, které v březnu výrazně propadly a od té doby postupně rostou ke svým původním úrovním.

Podíl zahraničních držitelů českých státních dluhopisů klesá
30.06.2020 Držba státních dluhopisů v zahraničními investory v červnu v relativním vyjádření opět klesla o šest desetin na 36 %. Přitom ještě na začátku roku držely zahraniční subjekty až 41,6 % všech českých státních dluhopisů. V absolutním vyjádření ale jejich objem vzrostl za poslední tři měsíce o 116,9 mld. Kč. Většinu nových státních dluhopisů poptávaly zejména domácí subjekty v čele s bankami. Ty za stejné období navýšily svá portfolia o 338,3 mld. Kč. V relativním vyjádření tak došlo ke změně struktury držitelů tuzemských státních dluhopisů ve prospěch domácích hráčů.

Poptávka investorů se otáčí směrem k delším dluhopisům
06.05.2020 V dnešní aukci státních dluhopisů Ministerstvo financí testovalo zájem investorů o delší splatnosti. Doposavad drtivě převládala poptávka po kratších státních dluhopisech. Nicméně v důsledku toho v posledních týdnech vzrostla jejich cena na trhu a tím naopak potenciální atraktivita delšího konce křivky. To se odrazilo i na vysoké poptávce investorů v dnešní aukci. I tak ale byl největší zájem opět po nejkratším dluhopisu z nabízených se splatností osm let. Zároveň se ministerstvo po delší době vrátilo k naplňování předem nastaveného plánu objemu emitovaných dluhopisů. Dnes tak prodalo „pouze“ 13,2 mld. Kč státních dluhopisů, zatímco investoři poptávali celkem až 59,3 mld. Kč. Ukazuje se tak, že předchozí rekordní aukce již dostatečně zajistily finanční prostředky na financování plánovaného deficitu státního rozpočtu pro letošní rok.

Podíl zahraničních držitelů českých státních dluhopisů v záplavě nových emisí klesl
29.05.2020 Podíl nerezidentů na držbě českých státních dluhopisů poklesl v dubnu na 36,4 % z březnových 39,4 %. V relativním vyjádření se tak jedná o nejnižší hodnotu od března 2018. V nominálním vyjádření ale jejich držba vzrostla zhruba o 70 mld. CZK. V záplavě nově emitovaných státních dluhopisů ale více poptávaly domácí subjekty, které v dubnu navýšily svou držbu o necelých 230 mld. CZK. Zejména ti, kteří kupují české státní dluhopisy se záměrem je držet do splatnosti, totiž viděli poslední příležitost získat dluhopisy za relativně dobrých podmínek. Snižování úrokových sazeb ČNB a vysoká poptávka totiž tlačí výnosy českých státních dluhopisů k nule a jejich atraktivita klesá. V květnu pravděpodobně tento trend pokračoval. V následujících měsících ale emisní aktivita Ministerstva financí poklesne, s čímž by se měla i ustálit struktura držitelů tuzemských státních dluhopisů, pokud nedojde k dalším turbulencím na finančních trzích.

Fidelity International: Proč čínští investoři milují dluhopisy s ultra dlouhou splatností?
26.03.2024 Poptávka po čínských 30letých státních dluhopisech nebyla nikdy tak silná. Investoři doufali, že jim zajistí vyšší výnosy, protože trh zvyšuje sázky na to, že PBoC sníží úrokové sazby, aby podpořila hospodářské oživení země.

Ministerstvo financí si díky nízkým sazbám ČNB půjčilo téměř zadarmo
20.05.2020 Dnešní aukce Ministerstva financí nabídla rozmanité spektrum státních dluhopisů. I přes klesající výnosy ale zůstává poptávka investorů vysoká. Největší zájem byl o dluhopis s plovoucí úrokovou sazbou se splatností sedmi let. Jeho úrokové platby se odvozují od 6M PRIBORu, resp. od výše úrokové sazby ČNB. Po jejím nedávném snížení téměř na nulu se tak jedná o velmi levný zdroj finančních prostředků státu.

Analýza Fidelity International: Zelené státní dluhopisy – sliby a úskalí
11.11.2021 Emise zelených státních dluhopisů jsou na vzestupu a mohly by výrazně zlepšit likviditu a standardy na celém trhu zelených dluhopisů. Poptávka investorů po nich je vysoká, ale je důležité jednak nepřeplácet zelené státní dluhopisy a jednak sledovat, za co emitenti „zelené“ prostředky vynakládají.

Kdo zbrzdí Wall Street? Amazon a Alphabet pod palbou, Pfizer se ujímá vedení
08.10.2024 Americké akciové trhy zakončily pondělí zhruba 1% poklesem hlavních indexů, protože výnosy státních dluhopisů vzrostly v důsledku revidovaných prognóz obchodníků týkajících se budoucí politiky Federálního rezervního systému a obav z vlivu nestability na Blízkém východě na světové ceny ropy. Eskalace a očekávání nových údajů
Související klíčová slova:
USD/PLN | Veřejné finance | PLN | EUR | Vratislav Zámiš | Trend | Bank of Japan | Pokles cen zlata | Státní dluhopis | Aktiva | Deflace | Kolaps | Výnosy dluhopisů | Růst sazeb | Světové trhy | Sankce | Růst cen | Oznámení | ČSOB | Inflace | COMP | Cena zlata | Výhled | CZK | Výnosové křivky | Charu Chanana | Graf | Průmysl | Zpráva | Zvyšování sazeb | Bělorusko | Futures | Česká měna | Aktuální hodnoty měny | Dnešní makroekonomické ukazatele | Ekonomiky | Ranní okénko | Volatilita | Obchodní války | Americké prezidentské volby | Peníze | Brent | Očekávání | Snižování sazeb | Uzavírání pozic | Zvýšení sazeb | Nákupy | Růst | Itálie | EUR/CZK | Negativní trend | Jednání FOMC | Prognóza | Výnosová křivka | Pohonné hmoty | RBI | Tempo poklesu | Poptávka po ETF | Ropa Brent | Koruna | Průmysl a zahraniční obchod | Zpřesněný odhad | Pozornost trhu | Trh | Rekordní schodek | Představitelé Fedu | Pandemie koronaviru | Index | Raiffeisenbank a.s. | Komise | Nejistoty | Úrokové sazby | Posílení | Naše prognóza | Guvernér NBP | Společnosti | Negativní dopad | S&P | Deficit | Zpráva o inflaci | Vývoj státního rozpočtu | Česká koruna | Pozornost | Poptávka | Další růst | Bitcoin | Dluhopisy | Zboží dlouhodobé spotřeby | Kov | Konjunkturální průzkum | Saxo | Akcie Apple | Prezident USA | Export do Ruska | Technologický index Nasdaq | Americké indexy | Finance | Aukce | Problémy | Pandemie | Pokles cen | Ropa | ETF | Poptávka po zlatě | Komerční banka | SWIFT | 3М | USA | Volby | Objednávky | Nálada na trhu | Konsolidace | Vývoj | Výnosy amerických státních dluhopisů | Výnosy | Belgie | Nákupy centrálních bank | Technologický index | Výdaje | Facebook | Dow Jones | EUR/USD | Varování | Další vývoj | Měnové politiky | Zlotý | Index Russell | CFD kontrakt | Británie | Dluhopis | Bezpečný přístav | Kolaps trhů | Prezidentské volby | Sankce vůči Rusku | Sazby | Průzkum | Firmy | Zájem investorů | Fed | NASDAQ 100 | Trhy | Měnové trhy | Úspory | Ministerstvo financí | Federální rezervy | David Vagenknecht | Španělsko | Ekonomický růst | Komodity | Mzdy | Zadlužování | Velké firmy | Hospodaření | Zahraniční obchod | Obchod | Výrobní náklady | Zahraniční forex | Riziko | Analytik | Emise | Německé dluhopisy | Spotové ceny | Šok | Finanční trh | Meta | Ceny | Financování | Zvýšení ceny | Recese | Pokles | Oslabení amerického dolaru | Války | Raiffeisenbank | Ranní glosa | Proinflační | WTI | Ceny zlata | Výnos | Index Nasdaq | CFD | Osvobození | Ceny energií | ČNB | Dovoz | Obchodování | Eurostat | Prezident | Rekordní minima | Měna | Nasdaq | Trump | Zprávy | Francie | Údaje | Dolarové sazby | Eurodolar | Spotová cena | Situace | USD/CZK | Index Russell 2000 | FOREX | Guvernér | HDP | COMEX | Optimismus | Dolar | Euro | Výnosy státních dluhopisů | Zpomalení růstu | Výprodej | Poptávka investorů | Ztráty | Česká národní banka | Česká inflace | Japonský jen | FOMC | Akcie | Podniky | Reuters | Technologie | Globální recese | SOK | AMD | Výsledky | Osobní příjmy | Potenciál | Rally | Růst ceny zlata | Makrodata | Zisky | Důvěra | Russell 2000 | Měny | Thomson Reuters | Export | Cena ropy WTI | Data z amerického trhu práce | TIM | Futures na S&P 500 | Nálada | Příjmy | Bloomberg | Růst poptávky | Výrazný pokles | Měnový trh | Ekonomická důvěra | Zdražení ropy | Akcie firem | Zpráva o zaměstnanosti | S&P 500 | JDE | Cena | Vývoje ceny | Německo | Makroekonomické ukazatele | Apple | Snížení sazeb | Drahé kovy | Co bude | Medvědi | Rezervy | Zlato | Schodek | Oslabení | Práce | Navyšování cen | Kryptoměny | Nákup zlata | Fundamenty | Wall Street | Instrumenty | Zlepšení | Kontrakt | Pozice | Spotová cena zlata | Pullback | Kovy | Silná poptávka | Inflační tlaky | Rizikovější aktiva | Tržní očekávání | Sentiment | Trendy na trhu | Investoři | Saxo Bank | LinkedIn | Nová vláda | Akcie Nvidia | Další růst sazeb | Ropy | Levné akcie | USD | Půjčka | Cena ropy | Dezinflace | Kryptoměna | Nvidia | Dluhový trh | Indexy | Státní dluhopisy | Americký dolar | Příjmy a výdaje | Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby | ECB | NBP | Vysoká poptávka | Růst ceny | Body | ROCE | Omikron | Hodnoty měny | Bezpečné měny | Put | Jerome Powell | Ukazatele | Vánoční rally | Banka | SPX
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Růst | Obchodování | Banka | Banky | ČTK | Pokles | Indikátor | Trading | Cena | 3М | FOREX