Pondělí 29. července 2024 13:20
reklama
InstaForex
reklama
Purple trading AI
reklama
FTMO král
reklama
FTMO král

Powellův put v praxi: Odklon od velkých firem, japonský jen a státní dluhopisy

29.07.2024 11:48  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Hlavní body:

  • Červnová zpráva o americké inflaci spolu s nedávnými výroky Fedu vrátily trhu naději, že se tamní sazby začnou snižovat už v září.
  • Investoři přesouvají své prostředky od velkých firem k menším podnikům, japonský jen znatelně posílil a po dvouletých amerických státních dluhopisech byla značná poptávka –očekává se totiž snížení sazeb Fedu a změny globální monetární politiky.
  • Navzdory nové vlně optimismu lze na základě strukturální inflace a nejistoty kolem výsledků amerických voleb čekat, že bude Fed při snižování sazeb postupovat opatrně.

Od chvíle, kdy americké Federální rezervy oznámily konec agresivního zvyšování sazeb, se pozornost trhů upírá na to, kdy a jak rychle by mohly sazby začít znovu klesat. Ještě počátkem roku se očekávalo, že dezinflace zrychlí a Fed postupně sníží sazby šestkrát až sedmkrát. Údaje z prvního čtvrtletí však ukázaly, že se znovu objevují inflační tlaky na růst cen, a tak už se v letošním roce očekává pouze jedno snížení.

Nedávný vývoj však znovu oživil očekávání, že by mohl Fed začít sazby brzy snižovat. Ze zprávy o červnovém CPI publikované 11. července na nás dýchl závan deflace, který s sebou přinesl naději, že by k poklesu sazeb mohlo dojít už v září. Jerome Powell a další představitelé Fedu navíc svými výroky přiživují optimismus ohledně inflačních výhledů i ohledně možného bezprostředního poklesu sazeb. Tento sentiment podporují i aktuální trendy na trhu práce, ať už jde o pokles počtu volných pracovních míst, nebo o zpomalení růstu mezd.

Zmiňované významné posuny v oblasti inflace i trhu práce představují silný argument pro to, aby Fed aktivně přizpůsobil svou politiku, a umožnil tak hladké přistání.

Jak ještě podrobněji popíšeme níže, trh už se novým očekáváním zčásti přizpůsobuje. Do oslabených, kapitálově náročných oblastí citlivých na úrokové sazby, kterým by mohlo prostředí nižších sazeb pomoci, tak začínají téct peníze.

Odklon od velkých firem k menším

Firmy s menší kapitalizací si od počátku roku vedly hůř než velké indexy jako S&P 500 či NASDAQ 100. Následující graf však ukazuje, že si od 11. července oproti akciím velkých firem polepšily. Index Russell 2000 tvořený akciemi menších amerických podniků posílil od zveřejnění dat o inflaci o 10 %, zatímco S&P 500 se propadl o 1,4 % a NASDAQ 100 dokonce o 4 %.


Jak už jsme zmiňovali, investoři patrně odcházejí od velkých firem k těm menším, protože očekávají příznivější měnově politické prostředí. Menší podniky jsou zpravidla citlivější na vyšší výpůjční náklady, protože mají oproti těm velkým větší podíl dluhů s vyhlašovanou úrokovou sazbou. Nedávným růstem hodnoty indexu Russell 2000 jsme se blíže zabývali v tomto příspěvku na síti LinkedIn.

Jenoví medvědi se stahují

Japonský jen zaznamenal od 11. července, kdy vyšla zpráva o inflaci, vůči ostatním měnám výrazné posílení. Zprávy o možném poklesu amerických sazeb se totiž objevily v době, kdy se očekávalo, že Bank of Japan na svém červencovém zasedání sazby patrně ještě zvýší, a tak si jen oproti americkém dolaru polepšil o víc než 4 %. Možná změna výnosového diferenciálu by byla ve prospěch jenu.

Japonské orgány navíc poté, co zpráva o americké inflaci přispěla k posílení jenu, nejspíš intervenovaly na měnových trzích. To může spustit uzavírání krátkých pozic v jenech, jelikož v posledních letech bylo populární carry obchodování financované právě japonským jenem.

Výrazná poptávka na aukci dvouletých státních dluhopisů

Na poslední dražbě byla patrná značná poptávka po dvouletých amerických státních dluhopisech, a tedy silný zájem investorů o krátkodobé vládní dluhové instrumenty. Příčinou je patrně očekávání poklesu úrokových sazeb a snaha investorů zajistit si do budoucna současné výnosy.           

Investoři získali celkem 91 % nabízených dluhopisů, nejvíc od roku 2003, a primární dealeři pouhých 9 %. Obrácená výnosová křivka 2-10 nyní vykazuje inverzi pouhých cca -24 bazických bodů, což je téměř nejméně invertovaná hladina za celý letošní rok. Vysoká poptávka po státních dluhopisech ještě podtrhuje tržní očekávání, že bude Fed v příznivé monetární politice pokračovat.

Varování

V téhle situaci nejsme poprvé.

Také koncem roku 2023 posílil index firem s nízkou kapitalizací Russell 2000 oproti říjnovému minimu o 27 %, a překonal tak 17% růst indexu S&P 500 i 20% růst indexu NASDAQ 100, protože trhy počítaly s poklesem sazeb Fedu. Pak se však začala očekávání zmírňovat a Russell zůstal vězet v úzkém pásmu, zatímco velké firmy díky solidním ziskům dál posilovaly.


Zdroj: Bloomberg. Varování: Výsledky dosažené v minulosti nejsou zárukou výsledků budoucích.

Také japonský jen posílil koncem roku 2023 kvůli očekávanému poklesu sazeb Fedu proti americkému dolaru zhruba o 8 %, pak se však opět propadl na rekordní minima.


Zdroj: Bloomberg. Varování: Výsledky dosažené v minulosti nejsou zárukou výsledků budoucích.

To jasně ukazuje, že optimismus ohledně poklesu sazeb může být zatím předčasný. Aby byl trend dlouhodobější, musí jej podporovat fundamenty a musí dál klesat sazby.

Strukturální tlaky však naznačují, že se inflace na cílovou 2% hladinu patrně ještě nevrátí. Budou ji totiž dál zvyšovat faktory jako nedostatek pracovních sil, narušení dodavatelských řetězců, přechod na zelenou ekonomiku a trvale zvýšené fiskální výdaje. Navíc se blíží americké prezidentské volby, a tak i když začne Fed možná sazby snižovat, nejspíš bude postupovat opatrně, aby měl čas zhodnotit politiku nové administrativy a její dopady na inflaci.

Vzhledem k tomu asi nebude Fed snižovat sazby tak rychle, aby v dohledné době vyřešil problémy menších firem či snížil atraktivitu výnosových diferenciálů v případě carry obchodů financovaných japonským jenem.

Charu Chanana, tržní stratéžka Saxo Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Powell si vynucuje události, emoce dolaru se bouří. Kdy očekávat zvýšení sazeb Fedu?
    Konečně se tak stalo! Předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell řekl to, co dolaroví býci toužili slyšet. Někteří analytici označují jeho komentáře za nečekané a "překvapivě jestřábí".
  • Powell stále věří, že inflace je pouze dočasný fenomén
    Powellovo vystoupení v Kongresu zatím nepřineslo žádné překvapení. Připravené poznámky k jeho pololetnímu Monetary Policy reportu byly zveřejněny již dříve a nyní Powell odpovídá na dotazy ve Sněmovně reprezentantů. Co již guvernér Fedu řekl?
  • Powell to odehrál dobře, na trzích však i dnes vidíme zklamání
    Včerejší jednání Fedu vedlo k propadu akciových i dluhopisových trhů, přičemž pomohlo k novým ziskům dolaru. Byla centrální banka tolik jestřábí, nebo si tržní hráči dělali nepodložené naděje na příznivý výsledek? Podle nás spíše to druhé a máme zato, že Jerome Powell komunikaci po tomto zasedání aspoň z pohledu měnové politiky odehrál velmi dobře.
  • Powell uklidňuje investory: Nasdaq uzavřel na rekordním maximu, přičemž se zaměřil na cenový index
    Nasdaq dosáhl během úterního uzavření nového historického maxima, přičemž také indexy S&P 500 a Dow znamenaly zisky, protože komentáře předsedy Federálního rezervního systému Jeroma Powella uklidnily investory před zveřejněním důležité zprávy o spotřebitelské inflaci, jež se očekává ve středu.
  • Powell: US ekonomice se neobvykle daří - tržní analýza 4.10.2018
    A to na základě dat ze sektoru služeb a trhu práce. Powell očekává, že tento trend bude pokračovat. DJIA se včera dostal na historická maxima, nyní po ránu růst koriguje. Výnosy 10 letých státních dluhopisů vyskočily na nejvyšší úrovně od roku 2011 nad 3,18 %. Powell také připomněl, že FED chce zvyšovat úrokové sazby, a to možná až nad neutrální pásmo 2,5 % - 3 %. Další data z trhu práce očekáváme zítra ve 14:30 v rámci NFP reportu, který zahýbe s volatilitou, a pokud budou data pozitivní, může to podpořit zvednutí úrokové sazby ještě letos.
  • Powell uvedl, že by Fed mohl přistoupit k agresivnějšímu procesu zvyšování sazeb
    Předseda Fedu Jerome Powell v pondělí uvedl, že centrální banka by mohla přejít k aktivnějšímu procesu zvyšování úrokových sazeb, což by způsobilo pokles amerických akciových indexů, růst výnosů státních dluhopisů a růst dolaru. Uvedl, že by mohli okamžitě stanovit zvýšení o 0,50 %, protože úroveň inflace je již nepřijatelná. "Podnikneme nezbytné kroky, abychom zajistili návrat k cenové stabilitě," vysvětlil Powell.
  • Powellův projev- hlavní poznatky z otázek a odpovědí
    Právě začal projev předsedy FEDu Jeroma Powella před Kongresem. Zpočátku se indexy pohybovaly níže a dolar po poznámkách ohledně dalšího zvyšování sazeb posílil. Níže uvádíme několik klíčových poznatků z části s otázkami a odpověďmi:
  • Powellův projev: opatrnost nade vše
    V poklidu a s mírnými pohyby jsme se přiblížili k jedné z klíčových událostí ledna. Skončí dvoudenní zasedání Federálního rezervního systému, od kterého se očekává alespoň trochu světla do sazeb pro první pololetí. Připomeňme, že účastníci trhu dál vášnivě debatují o tom, kdy dojde k prvnímu snížení sazeb v USA a kolik celkem jich letos bude. Jak jsem uváděl v posledních článcích, názory stále oscilují od března do června a od 4 do 7 etap uvolňování. A dokonce i významní hráči jako Goldman Sachs nebo Morgan Stanley mají protichůdné názory. Každý má svůj pohled, ale jen jeden bude správný. A ani sám předseda Fedu Jerome Powell neví, který.
  • Powellův projev: pozice dolaru se nezlepšila
    Skončilo první zasedání FOMC v roce 2024 a pravděpodobně neskončilo tak, jak bychom si přáli. Na začátku svého přehledu bych rád zdůraznil několik tezí z projevu předsedy Federálního rezervního systému Jeroma Powella, které si zaslouží zvláštní pozornost. Zde jsou:
  • Powellův projev v Jackson Hole může zvýšit poptávku po dolaru (očekávejte pokračující pokles EUR/USD a nárůst NZD/USD)
    Akciová rally skončila, což ukázal prudký pokles poptávky po akciích, růst dolaru a pokles cen komoditních aktiv. Dříve rostly, protože spotřebitelská inflace v USA a eurozóně klesla, a Čínská lidová banka se rozhodla snížit depozitní sazbu ve snaze stimulovat domácí poptávku. Dalším důvodem bylo očekávání, že Fed v září pozastaví zvyšování sazeb a následně je do konce letošního roku zvýší o 0,75 %.
  • Powell uznává, že stimulů bylo hodně a sazby měly stoupnout dřív
    Ačkoli včerejší růst akcií dnes nepokračuje, nedá se říci, že by se sentiment podstatným způsobem obracel. Trhům chybějí zásadní zprávy a ty dílčí nedokázaly náladu zasáhnout. Evropské indexy tak registrují pouze drobné ztráty a americké futures klesají do půl procenta. Eurodolar dnes sestupuje k 1,0500 a dluhopisové výnosy míří lehce dolů. Nové informace nehodnotíme příliš pozitivně, ale týkají se hlavně politiky Fedu, a tam je už hodně v očekáváních a cenách. Reakce je o to mírnější.
  • Powell věří ekonomice a chce zůstat trpělivý. Trhy reagují vlažně
    Jerome Powell ve svém dnešním vystoupení v americkém Senátu příliš nevybočil z dosavadní rétoriky. Jeho slova můžeme hodnotit jako lehce pozitivní pro dolar i akcie, ale velkou reakci na trzích nesledujeme. Americká měna vůči euru zmenšila intradenní ztráty a vrací se k 1,1350. Akciím v Evropě se podařilo většinou vymanit z červeného a vykazují nevýrazný růst, americké trhy balancují pouze kolem nuly. Co se týče dluhopisů, tam naopak došlo k nárůstu výnosů, které však zůstávají lehce pod včerejší úrovní.
  • Powell v lednu vyzradil falešnému Zelenskému, že sazby budou dále růst
    Agentura Bloomberg uvedla, že v lednu měl proběhnout rozhovor mezi šéfem Fedu a vtipálky vydávajícími se za ukrajinského prezidenta Zelenského. Měli diskutovat o ekonomickém výhledu, ruské centrální bance a americké podpoře Ukrajině. Federální rezervní systém uvedl, že nebyly poskytnuty žádné důvěrné informace. Stejní vtipálci prý nedávno mluvili se šéfkou EK Ursulou von der Leyenovou.
  • Powell vyjádřil opatrný optimismus ohledně inflace 🎯
    Druhý den výpovědi před Kongresem vyjádřil předseda Fedu Jerome H. Powell opatrný optimismus ohledně vývoje inflace a připustil určitou důvěru, že inflace směřuje dolů:
  • Powell vypočul trhy a dal holubičí komentár. Akcie prudko rastú.
    Po silných číslach z trhu práce je druhým vrcholom dňa diskusný panel šéfa FEDu Powella s jeho predošlými dvoma riaditeľmi Yellenovou a Bernankem. Powell zatiaľ povedal nasledovné:
  • Powell vypovídá před Senátem a zmiňuje možný krach bank 📃
    Předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell vypovídá před bankovním výborem Senátu v návaznosti na své nedávné vystoupení před výborem pro finanční služby Sněmovny reprezentantů. Během tohoto zasedání Powell zdůraznil, že výbor Federálního rezervního systému není nadále přesvědčen o jistotě dosažení svého 2% inflačního cíle. Uvedl, že centrální banka se zdrží snižování úrokových sazeb, dokud nebude mít jistotu, že tohoto cíle dosáhne. Předpokládá však, že ke snížení sazeb dojde ještě v letošním roce.
  • Powell vyzval politiky, aby nezasahovali do Fedu
    Předseda Fedu Jerome Powell požádal politiky, aby nezasahovali do práce centrální banky, a zdůraznil, že by měla být b...
  • Powell zatím nepřekvapil, akcie se snaží setřást ztráty a eurodolar je na svém
    Včerejší vystoupení amerického prezidenta náladu na trzích nevylepšilo, ale ani ji nezkazilo. Dnešní makrodata měla podle očekávání malý vliv na obchodování, přestože z eurozóny jsme se dočkali pozitivního překvapení, když její průmysl vykázal zmírnění poklesu. Odpolední inflace z USA vyšla zhruba podle očekávání, a tak se pozornost přesunula k projevu šéfa Fedu.
  • Powell z Fedu: Sazby pravděpodobně budou vyšší, než se očekávalo
    Americký dolar vůči svým konkurentům posílil na základě jestřábího projevu Jeroma Powella před senátním bankovním výborem. Powell uvedl, že Federální rezervní systém je připraven jít na vyšší úroveň po delší dobu, neboť řada zpráv o ekonomických údajích ukazuje na napjatý trh práce v kombinaci s vysokými údaji o inflaci.
  • Powell zopakoval, že sazby Fedu zůstanou pravděpodobně na současných úrovních
    Guvernér americké centrální banky Jerome Powell včera vystoupil se svým projevem na Rhode Islandu. Powell se pozitivně vyjádřil o americké ekonomice, která dle něj prochází solidním růstem a chválil současné nastavení měnové politiky. Také řekl, že je možné ji dále upravit tak, aby z ní měli Američané větší prospěch. Ve svém projevu se guvernér dotkl také současného nastavení úrokových sazeb. V podstatě však pouze zopakoval již informace známé z posledního zasedání FOMC - je pravděpodobné, že sazby zůstanou beze změny s tím, že Fed by reagoval na jakékoliv změny výhledu, na základě kterých by bylo třeba měnovou politiku upravit. Projev bohužel nenásledovaly dotazy publika, které se tak nemohlo informovat o poslední schůzce guvernéra s americkým prezidentem Trumpem. Nicméně i přes absenci nových informací reagoval americký dolar na projev pozitivně.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster