Jedna z častých otázek (nejen) nováčků zní: “kam mám umístit svůj stop loss”? Tato otázka je velmi důležitá a v tomto článku vám pomůžeme najít na ni odpověď.
Jedna ze stěžejních věcí, které můžete jako investor / obchodník na finančních trzích řídit, je riziko. Stop loss je jedním z nástrojů, který vám umožňuje riziko řídit. Jeho funkcí je omezit maximální možnou ztrátu v obchodě. To znamená, že při použití stop lossu máte jasně definované vaše riziko.
Pojďme se nejprve podívat na to, jaké varianty stop loss příkazů můžete jako obchodník využít.
Varianty stop loss příkazů
Stop loss je předem zadaný obchodní příkaz, který se vyplní v momentě, kdy cena na trhu dojte na úroveň, na kterou stop loss nastavíte. Pokud máte nákupní pozici, tak stop loss nastavíte na nižší cenu a naopak pokud máte prodejní pozici, tak stop loss nastavíte na vyšší cenu, než na které jste pozici otevřeli.
Jako první se typicky zadává tzv. katastrofický stop loss. Ten bude odpovídat maximální možné ztrátě, kterou jste ochotni v obchodu riskovat. Pokud používáte platformu MetaTrader, tak si rozkliknete vaši obchodní pozici v Terminálu a do pole "Zastavení ztrát" vyplníte hodnotu/cenu, na které bude obchod končen, v případě, že tam cena dojde. V jiných obchodních platformách použijte příkaz typu sell stop pro nastavení stop lossu pro nákupní (long) pozici a příkaz typu buy stop pro prodejní (sell) pozici.
Pokud se pozice vyvíjí vaším směrem, tak někteří obchodníci využívají trailing (posuvný) stop loss. Tento stop loss pokyn funguje tím způsobem, že obchodník nastaví, o kolik ticků/pipů se musí trh pohnout jeho směrem a poté se automaticky stop loss posune. Tím pádem se zmenšuje částka, kterou v obchodě riskujete. Ve standardní platformě MetaTrader funkce trailing stop loss není dostupná. Existují ale rozšíření, která vám používání trailing stop lossu v MT4 / MT5 umožní.
V souvislosti se stop lossy bychom měli zmínit i fakt, že někteří brokeři budou mít tzv. odstup stop lossu. To je požadavek na to, že pokud umístíte stop loss, tak ten musí být v určité vzdálenosti (stanovené brokerem) od vstupní ceny.
Tento požadavek mi v roce 2019 přijde nepochopitelný a vnímám to jako konkurenční nevýhodu v případě, že jej broker uplatňuje. Obchodník sám by si měl rozhodovat o tom, kam umístí svůj stop loss a jeho broker by do toho neměl zasahovat!
Stop loss a realita flash crash pohybů (realita nečekaných pohybů)
Stop loss je určitě dobré mít, ctít a zadávat do obchodní platformy. Je však nutné si uvědomit, že na trhu mohou nastat situace, kdy sice budete mít stop loss zadaný, ale jeho vyplnění bude diametrálně jinde. To se stane při tzv. flash crash situacích.
Jde o to, že na trh dorazí nějaká neočekávaná zpráva. Dnes přibližně 80% obchodů tvoří počítače a část z nich je naprogramovaná na příjem zpráv a jejich obchodování. A když na trh dorazí neočekávaná zpráva na kterou budou počítače reagovat, tak spustí lavinu objednávek a cena se během vteřin pohne i o několik procent.
A i když váš stop loss bude blízko ceny, od které neočekávaný pohyb začal, tak objednávky se začnou reálně plnit až okolo ceny, kam se trh pohne. V takovém případě bude vaše ztráta větší, než jste plánovali. Čím dále cena “vystřelí” za váš stop loss, tím větší ztrátu budete mít.
Proti tomuto se nedá reálně ochránit. Prostě je to hlavně o štěstí, že nebudete mít v daný moment na trhu, kde se stal flash crash, pozici, která se v mžiku pohne proti vám.
Od dob, kdy Švýcarská centrální banka nečekaně oznámila ukončení závazku na EURCHF v roce 2015 a obchodníci i brokeři přišli o peníze (a někteří i zbankrotovali) se zpřísnila legislativa ve prospěch retailových klientů. To znamená, že pokud jste klasifikován jako maloobchodní (retailový) klient, tak máte ochranu před negativním zůstatkem na účtu.
Pokud už by vás vyplnění stop lossu na úplně jiné ceně, než kterou jste zadali, postihlo a znamenalo ztrátu větší, než váš vklad na obchodní účet, tak jste legislativou chráněni před doplácením ztráty.
To je ale dost extrémní situace. Rozumný obchodník, který neobchoduje s vysokou finanční pákou, by se neměl ani při flash crash události dostat do abnormální ztráty!
Tým Admiral Markets