První dávky už koncem roku
Vakcína, která by ukončila téměř rok trvající pandemii covid-19, se podle všeho velmi rychle blíží. Americký farmaceutický gigant společnost Pfizer a její německý partner BioNTech dnes řekly, že požádaly u Evropské lékové agentury o podmínečně rozhodnutí o registraci jejich vakcíny na koronavirus. Pokud dostanou skutečně společnosti potvrzení, může být vakcína použita v Evropě už do konce roku. Podmínečné potvrzení je v zájmu veřejného zdraví na celém světě a pozornost bude věnována okamžitému přínosu, který vyváží riziko méně komplexních dat, které jsou normálně vyžadovány. Efektivnost vakcíny od společnosti Pfizer je 95 % a podle všeho se společnosti již začaly zásobovat, aby mohly okamžitě po schválení rozesílat dávky. Vakcína se podává de dvou dávkách a cena by se měla pohybovat kolem 20 dolarů za dávku.
S podobným oznámením včera dorazila americká společnost Moderna, která požádala o nouzové schválení vakcíny u americké FDA a Evropské lékové agentury poté, co data prokázala, že vakcína je bezpečná a z 94 % úspěšná v zabránění nemoci covid-19. Kdy se, ale reálně vrátí ve vyspělých ekonomikách svět k normálu? Kdy se život na finančních trzích vrátí ke sledování ekonomických dat a uslyšíme o postupném utahování měnové a fiskální politiky?
Normální léto 2021
Podle analýzy od společnosti Goldman Sachs by mohlo být do podzimu příštího roku očkováno až 70 % lidí ve vyspělých zemích. První dávky vakcíny by pak měly být nejrizikovějších skupinám ve Spojených státech doručeny už koncem toho měsíce. FDA bude mimořádně zasedat už 10. prosince, kdy by mohly být vakcíny schváleny. I v Evropě by mohly být vakcíny schváleny už koncem tohoto roku. Ekonomové z Velké Británie pak očekávají, že do března bude v zemi očkováno 50 % populace. Zbytek EU, Japonsko a Austrálie by podobných hodnot mohly dosáhnout v květnu. Postupný návrat k normálnímu životu tak můžeme očekávat už létě 2021, ačkoliv jsou zde možná rizika, které mohou celý proces výrazně zabrzdit, či dokonce vrátit zpět některé přísné restrikce.
Další společnosti potřebují čas
Narozdíl od Pfizeru a Moderny, evropská AstraZeneca nebo Johnson & Johnson používají pro své vakcíny slabší verzi koronaviru. Pokud jejich vakcíny selžou, může to vést ke slabší poptávce po vakcíně a pomalejší imunizaci populace. Zástupci z Oxfordské univerzity už naznačili, že vakcína od AstraZeneca potřebuje ke schválení ještě nějaký čas, aby zaručili zdravotní nezávadnost vakcíny.
Pokud tedy čekáme na nějakou korekci na akciových trzích z aktuálních rekordních hodnot, tak jediná šance je do konce letošního roku a případně během “chřipkové sezony”, která čeká Evropu a část Spojených států začátkem příštího roku. Poté už budou trhy postupně zapracovávat hlavní ekonomická data a FED spolu s ostatními centrální bankami bude vyhlížet postupné utahování měnové politiky. V tu chvíli začnou trhy očekávat už něco jiného, než se děje nyní a přijde čas na změnu. Výsledky za 4Q 2020 však velmi dobře ukážou, jak se firmy popasovali s druhou vlnou pandemie a možná budeme pozitivně překvapeni.
Štěpán Hájek