TOP 3 - Samé stálice aneb diverzifikace je přeceňována
Apple - 147 mld. USD
Fakt, že Warren Buffett není velkým zastáncem diverzifikace, dokládá velikost jeho pozice ve společnosti Apple. Ta totiž tvoří téměř 42 % jeho portfolia - jakákoliv výraznější volatilita akcií Apple tak výrazně hýbe s celým portfoliem Berkshire Hathaway. Velikost podílu je aktuálně 5,6 % a Berkshire Hathaway je tak třetím největším institucionálním investorem ve společnosti Apple. Proč je právě Apple stálicí v portfoliu Warrena Buffetta? Zde stačí jen tři slova - růst, dividendy a odkupy. Apple se postupně stal největší americkou společností a její zisky masivně rostou. Může si tak dovolit vyplácet investorům každý rok přes 10 miliard USD na dividendách. Apple také rozhodně nešetří na zpětném odkupu akcií, od roku 2013 společnost odkoupila akcie v hodnotě přes 500 miliard USD. To je hudba pro uši každého investora a podíl Berkshire Hathaway se tak spíše bude navyšovat než naopak.
Graf č. 1: Akcie společnosti Apple v platformě MT4 na časovém rámci W1 společně s 50 a 100 denním klouzavým průměrem
Bank of America - 35 mld. USD
Mezi dvěma největšími pozicemi v portfoliu je doslova obří skok, druhá Bank of America totiž představuje necelých 10 % z portfolia Berkshire Hathaway. Warren Buffett do jedné z největších amerických bank poprvé zainvestoval v roce 2011. Podobně jako Apple i Bank of America je ke svým investorů poměrně štědrá skrze výplaty dividend. Výraznou pozici drží věštec z Omahy také ve společnosti U.S. Bancorp. Finance jsou tak ihned po technologiích nejoblíbenějším odvětvím tohoto legendárního investora. Obě banky výrazně těží z rozvoje digitalizace v oblasti financí a také z rostoucích úrokových sazeb v USA.
Graf č. 2: Akcie společnosti Bank of America v platformě MT4 na časovém rámci W1 společně s 50 a 100 denním klouzavým průměrem
Coca-Cola Company - 26 mld. USD
Jestli jste viděli alespoň jeden dokument o Warrenu Buffettovi, tak jste zajisté pozorovali, že nedá dopustit na nápoj Coca Cola a jídlo v McDonald's. Tím se dostáváme k další výrazné pozici v portfoliu Berkshire Hathaway. Akcie Coca-Cola Company totiž představují přibližně 7,3 % portfolia a zároveň se jedná také o nejstarší z aktuálních investic. Do akcií Coca-Cola totiž Warren Buffett začal investovat již v roce 1988. Rozhodně to však není způsobeno jen oblibou slavného tmavého nápoje, Coca-Cola Company je jednou z nejsilnějších značek na světě a zároveň jedním z nejstabilnějších plátců dividend - a ty miluje Warren Buffett ze všeho nejvíce.
Graf č. 3: Akcie společnosti Coca-Cola Company v platformě MT4 na časovém rámci W1 společně s 50 a 100 denním klouzavým průměrem
Na jaký sektor aktuálně vsází Warren Buffett?
V posledních letech se investice Warrena Buffetta primárně soustředily na jeden sektor - energetiku. V uplynulých měsících byla jeho nejvýraznější investicí koupě podílu ve společnosti Occidental Petroleum. Její akcie začal Buffett nakupovat již v roce 2019, kdy společnost hledala prostředky na akvizici Anadarko Petroleum. Objem nákupů však nabral strmý směr vzhůru zejména v roce 2022 a v posledních dnech tak podíl Berkshire Hathaway v Occidental Petroleum překonal 20 %. Dle některých názorů by se mohl Warren Buffett pokusit ovládnout Occidental Petroleum úplně a nakoupit všechny akcie. Tuto společnost se tak rozhodně vyplatí sledovat.
Occicendal Petroleum však není jedinou energetickou společností v portfoliu Berkshire Hathaway. Ke konci roku 2020 Warren Buffett investoval do další energetické společnosti Chevron Corporation. Ve společnosti má podíl lehce nad 8 %, což díky raketově rostoucím cenám akcií energetických firem představovalo přes 25 miliard USD. Některými dalšími společnostmi, jejichž akcie v roce 2022 Warren Buffett přikoupil do portfolia jsou: HP, Paramount Global, Citigroup, Activision Blizzard, Formula One Group nebo General Motors.
Graf č. 4: Akcie společnosti Chevron Corp v platformě MT4 na časovém rámci W1 společně s 50 a 100 denním klouzavým průměrem
Proč sledovat “věštce z Omahy”?
Sledovat portfolio Warrena Buffetta se investorům i spekulantům rozhodně vyplatí. Jeho Berkshire Hathaway je jednou z největších hybných sil na akciových trzích a ohlášení jakékoliv akvizice dokáže vyvolat vysokou volatilitu. Pokud ale nemáte čas sledovat nejnovější pohyby portfolia Warrena Buffetta tak nemusíte zoufat, jeho Berkshire Hathaway je samotná kótována na newyorské burze pod tickerem BRK-B. Od začátku roku se navíc společnosti poměrně dařilo, když její akcie poklesly jen o necelá 3 %, zatímco index S&P 500 korigovalo o více než 13 %. I přes pokročilý věk je navíc Warren Buffett stále jednou z nejvýznamnějších postav kapitalismu a každé jeho prohlášení má velkou váhu.
Věští Warren Buffett nadcházející krizi?
Vše však není jen růžové. Minulý týden Berkshire Hathaway oznámila hospodářské výsledky a její ztráta vlivem poklesu globálních akciových trhů dosáhla během druhého čtvrtletí na 44 miliard USD. Na obzoru je navíc další riziko, které by mohlo Warrena Buffeta připravit o pár vlasů. Případná ekonomická recese by mohla výrazně ovlivnit počet nul na jeho kontě. Kroky jeho společnosti učiněny během druhého kvartálu jakoby potvrzovaly, že i samotný Warren Buffett očekává blížící se recesi. Společnost totiž výrazně snížila objem investovaných peněz ve srovnání s prvním kvartálem a odkup vlastních akcií. Je tak možné, že slavný investor připravuje svou “munici” na nákupy ve slevách.
S CFD akciemi lze potenciálně vydělat i na ekonomické krizi. Náš ebook vám ukáže, jak na to!
CFD jsou komplexními nástroji a nesou vysoké riziko rychlé ztráty veškerého Vašeho kapitálu v důsledku páky. 67,3% retailových investorů přichází o svůj kapitál během obchodování se CFD s tímto providerem.
(tento počet byl určen v rámci období od 1. červenec 2021 - 30. červen 2022). Měli byste pečlivě zvážit, jestli rozumíte fungování CFD nástrojů a můžete-li si dovolit podstoupit tak vysoká rizika ztráty Vašeho kapitálu.
Obchodování na devizovém trhu s marží obnáší velkou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Obchodování s vysokou pákou může fungovat jak ve Váš prospěch, tak i proti Vám. Předtím, než se rozhodnete obchodovat na devizovém trhu, pečlivě zvažte své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu podstoupit rizika. Existuje možnost, že utrpíte ztrátu části nebo celé výchozí investice, a proto není vhodné investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. V případě jakýchkoliv pochybností vyhledejte radu nezávislého finančního poradce.