Otázkou je, zdali se toto rozhodnutí promítne do cen jiných aktiv a jakým způsobem. Pro příklad si můžeme zajít do historie, kde nejbližší začátek cyklu utahování měnových podmínek nalezneme až v roce 2004. Tehdy Fed bojoval vyššími sazbami proti komoditní a akciové bublině. Avšak tyto podmínky dnes nejsou splněny hlavně ze strany komodit. Navíc Čína, Japonsko a eurozóna, tedy druhá, třetí a čtvrtá největší ekonomika světa po USA nadále pokračují v aplikaci monetárních stimulů, což utlumí v příštím roce reakci globálních finančních trhů na plánované zvyšování úrokových sazeb v USA.
Historický vývoj úrokové sazby v USA:
V letech 2004 – 2006, kdy Fed naposledy postupně zvyšoval základní úrokovou sazbu z 1 na 5,25 procenta, americký dolar oslabil, akciový index S&P 500 posílil a vzrostla hodnota komoditního indexu Thomson Reuters CRB. Nicméně tehdy Fed zvedal sazbu z počáteční úrovně 1 procento, od níž nás aktuálně dělí další dvě zasedání centrální banky, na nichž zvedne sazbu o 0,25 procenta. To je jeden z důvodů proč se historie (alespoň v průběhu roku 2016) nemusí opakovat.
Reakce komoditního indexu CRB, akciového indexu S&P 500 a amerického dolaru na zvýšení úrokových sazeb v roce 2004:
I když historie (graf výše) naznačuje oslabení dolaru, my očekáváme, že USD bude alespoň v prvním čtvrtletí 2016 posilovat díky rostoucím výnosům ze státních dluhopisů. Z grafu níže lze vidět, že výnosy 2letých státních dluhopisů začaly dynamicky růst v druhé polovině roku 2014, což kopíruje vývoj amerického dolaru. Výnosy dostaly další silný růstový impuls na konci letošního října, kdy Fed na svém zasedání naznačil, že v prosinci zvýší úrokové sazby. Potrvá-li růst výnosů, bude USD dále sílit. USD bude apreciovat zejména proti trhům, kde centrální banky tisknou peníze a výnosy z těchto státních dluhopisů klesají. Příkladem může být Německo, jehož 2leté státní dluhopisy dosahují historických minim mínus 0,35 procenta.
Vývoj výnosů 2letých amerických státních dluhopisů:
Rovněž pozitivní dopad na komodity prostřednictvím komoditního indexu CRB je zatím otázkou. V minulosti mohly komodity těžit ze slabšího dolaru. Nicméně jak píšeme výše, v prvních měsících roku 2016 je oslabení USD málo pravděpodobné. Ačkoliv komodity klesají přes 4 roky a mnohé z nich se obchodují u klíčových podpůrných hodnot, technický pohled na komoditní index CRB, který se propadl pod minima z finanční krize (minima roku 2008), naznačuje, že když se index nezastaví u maxim z konce roku 2000 na úrovních 155 – 160 bodů, čekají ho maxima z roku 1997 a minima z roku 2002 na hodnotě 125 – 135 bodů.
Komoditní index Thomson Reuters CRB:
Co se týče aktuálního vývoje akciového trhu, tak ten se zatím jeví jako nejvíce odolný vůči vyšším úrokovým sazbám. Ačkoliv nebezpečné může být vysoké zadlužení Spojených států, které vzrostlo právě díky dlouhému období nízkých úrokových sazeb (viz. graf). Dále se změnila skladba HDP, v němž služby rostou na úkor výroby. Index S&P 500 v letech 2004 – 2006 stejně jako komodity těžil hlavně ze slabšího dolaru, což je aktuálně nejrozporuplnější předpoklad. Osud komodit a amerických akcií tedy leží v rukou a bude podmíněn vývoji amerického dolaru.
USA se od krize výrazně zadlužily. Poměr vládního dluhu k HDP: