Nové technologie mají velkou moc. Dávají lidem víru v lepší budoucnost. Mají pozitivní vliv na myšlení lidí, kteří věří, že právě díky nim dokáží v krátké době změnit svůj život. Mají ale i nevýhodu. Svým optimistickým zjevem totiž zbavují lidi ostražitosti. Přitom samotná technologie problém není. Problém je uvědomění si rizik s ní spojených. Každá novinka, tím spíš, když je revoluční je skvělá, ale obsahuje i mnoho nástrah. To ovšem neznamená, že sama o sobě, ve své podstatě je chybná. Naopak, změní budoucnost, ale nikdy to není hned na první pokus. Vždy je nutné nějaké racionální uchopení toho celého a následně mnoho praktických změn.
Když se začal v osmdesátých letech a především potom na začátku let devadesátých objevovat internet, nikdo ani zdaleka netušil, jak hodně nám změní život. Dokonce si myslím, že ani jeho tvůrci neměli tak bujnou fantazii, aby si uměli představit, co s internetem bude možné dělat za třicet roků. Přesto se mu usilovně věnovalo stále víc a víc lidí a postupně se přidávali i ti, kteří na něm chtěli vydělat. Pamatujete si na internetovou bublinu .com (dot-com)? Ve druhé polovině devadesátých roků se začaly množit společnosti, kterých byl najednou plný internet. Začali nabízet, ať už to bylo cokoliv, investovali do reklamy a zvyšovali návštěvnost svých webů o stovky procent za měsíc. Když to viděli investoři, opojení tak ohromným růstem a tím, že je to nové, začali do těchto věcí investovat. Veliké částky. Obrovské. Zajímal je okamžitý drtivý růst akcií internetových společností, ale víte, čím tento růst byl podložen? Myslíte si, že obraty a zisky těch firem? Ani náhodou. Pouhým růstem návštěv jejich webů. Tenkrát ještě neexistovaly věci, které fungují dnes, tedy že se prodává reklamní plocha na stránce a tím se vydělávají peníze. Ne, tenkrát si každá firma nabízela jen nějaké, mnohdy pochybné vlastní produkty. No a jak to skončilo? Internetová bublina splaskla v březnu 2000, kdy si investoři uvědomili, že to, do čeho investovali, nemá žádnou opodstatněnou hodnotu. Cena akcií je jen číselné vyjádření víry, ale hmotného, ve smyslu peněz jim to nepřinese nikdy nic. Odbočka - v tomto se mýlili, protože později se z webu stal velmi ziskový průmysl - ale tehdy to skutečně nedávalo žádný smysl.
Proč o tom píšu. Čas od času se objeví něco nového, co z hlediska budoucnosti má potenciál změnit svět, avšak v první fázi svého života to nedává moc velký smysl. Nicméně když se potom celé věci ujme pár lidí, kteří tomu dají hmotné opodstatnění, tak to náš svět skutečně změní. A jak poznat bublinu? Upřímně nevím, ale vždy bych měl před sebou otázku hmotné podstaty a tou nemůže být jen víra v to, že je to skvělé, protože to říkají všichni okolo.
Michal Uma