Zdá se však, že investoři se necítí příliš ohroženi možnou panikou na finančních trzích, která by radikálně zvedla volatilitu. Index VIX, přezdívaný index strachu, měřící očekávanou volatilitu akcií, vzrostl ve světle posledních událostí na pouhých 17 bodů, což z historického hlediska stále značí víceméně bezpečný trh (viz graf).
Porovnání vývoje indexu VIX a měnového páru EUR/USD:
Které měny by si tedy vedly dobře, pokud by finanční trhy začaly opravdu panikařit? Žhavými kandidáty jsou tzv. bezpečné přístavy, mezi které řadíme USD, CHF a JPY. Švýcarský frank nicméně již za pojistku proti riziku považovat nemůžeme a kvůli jeho praktickému navázání na euro z této skupiny jej musíme vyřadit. Zbývající dvě měny by však byly dobrou volbou, pokud by riziko mělo nadále růst.
Například americký dolar si drží posledních šest let vůči indexu VIX negativní korelaci (-0,14), která se ještě prohloubila během akutní fáze finanční krize v letech 2008-10 (-0,42). Případný růst volatility, který by posunul index VIX k hranici 30 bodů, by tedy s vysokou pravděpodobností poslal měnový pár EUR/USD o několik set pipů níže.
Vývoj měnového páru EUR/USD (denní graf – D1):
Nemusí to však být pouze nákup USD nebo JPY, který by nás měl ochránit před negativními vlivy zvýšené nejistoty na trzích. Někteří brokeři nabízejí přímo možnou participaci na indexu VIX. Vzhledem k jeho tendenci vracet se po čase zpět k hladině 20 bodů je výhodné jej nakupovat pod 15 body a prodávat v rozmezí 20-25 bodů.
Vývoj indexu VIX v posledních dvou letech:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroj: MT4, FRED, Bloomberg, Finance Yahoo