Hlavním důvodem pátečního propadu je nezdravá nadhodnocenost akciových trhů. Bylo a je jen otázkou času, jaký trigger spustí výraznější korekci. Páteční poklesy se přisuzují zvýšenému geopolitickému napětí díky severokorejské jaderné zkoušce a také novým komentářům z Fedu. Korea sice vnesla na trh hodně nervozity ale nebyla hlavním spouštěčem poklesu. V tom případě by totiž výrazněji posilovalo zlato, k čemuž však nedošlo. Obavy tedy spíše vyvolal Fed, který ústy svých členů opět naznačil, že případné zvýšení úroků není ani v září stále úplně vyloučené.
Velmi důležité pro další vývoj bude, zda v nejbližších dnech uvidíme snahu velké páteční poklesy korigovat či nikoliv. Denní svíce z pátku je extrémně medvědí. Případné pokračování poklesů počátkem týdne, bez korekce ze současné důležité support oblasti, by bylo negativní a znamenalo by to jistě navýšení počtu subjektů, které budou chtít ještě rychle uzavřít dosažené portfoliové zisky díky extrémně pozitivnímu vývoji z posledních měsíců.
Osobně ale spíše očekávám, že síly, které dosud indexy tlačily nahoru, se zmobilizují a zřejmě uvidíme zpočátku týdne snahu o korekci nahoru (zde bych se však velmi rád mýlil). Ovšem následné proražení pátečních minim bude velmi medvědím signálem a také signálem k možnému navýšení short pozic. Důležité bude také sledovat i ropu, její další pokles by indexy brzdil v korekci nahoru či přímo i stahoval dolů.
Obchodní plán nadále stejný, držíme naakumulované indexové short pozice. V současné support oblasti ale není od věci uzavřít část indexových short pozic z oblastí nad 2.170 body a uzamknout tak pěkné zisky. V případě korekce či růst indexu S&P 500 nad 2.160 bodů lze opět akumulovat další short pozice. Technickým cílem případné korekce nahoru je čerstvá breaklevel oblast 2.145 – 2.155 bodů.
Pro měnový pár EUR/USD bylo důležité čtvrteční zasedání ECB i páteční komentáře z Fedu. Po ECB konferenci euro z důvodu absence zpráv o možném navyšování či prodlužování QE posilovalo, naopak páteční Fed komentáře podpořily dolar. EUR/USD tedy v týdnu opět tradičně nejdříve posílil a naznačoval, že půjde dále ke 1,1400 apod., ale stejně jako poslední cca 2 roky vyšší úrovně neudržel a během dvou dnů oslabil skoro o 150 pipů.
Dle stále stejného obchodního plánu pro EUR/USD jsem v posledních dnech postupně otevíral short pozice na 1,1250 a 1,1300. Další limity jsou na 1,1350 a 1,1400. Profit-Targetu 100 pipů již dosáhla v pátek pozice z 1,1300.
Klíčovou Stop-Loss úrovní pro tyto obchody jsou dvě technické úrovně. Bližší 1,1620 +/- a vzdálenější loňské maximum 1,1720 +/-. Loňský úlet nad 1,1700 byl však za zcela jiné situace a byl způsoben především čínským oslabením jüanu, takže za současný Key Stop-Loss level považuji 1,1620. Varováním pro případné nastolení růstu eura bude obchodování nad úrovní 1,1400 po více než 3 dny a také několik dnů (cca 7-10 dní) bez korekce/oslabení hlouběji pod 1,1250.
Dále je samozřejmě vhodné průběžně sledovat a analyzovat případné změny v současně platné rovnici: Úrokové sazby v USA brzy nahoru = USD nahoru vs. ECB sazby dole + kvantitativní uvolňování (QE) = euro dolů.
První známky možné změny naznačilo čtvrteční zasedání ECB – nenavyšování a neprodloužení evropského QE, možnost ukončení QE v polovině 2017. Pokud do toho budou přicházet další špatné makroindikace z USA, zvyšuje se šance na případné posílení eura.
Dle těchto základních fundamentů a jejich změn lze dobře řídit případné obchody = volit velikost pozice, při scalingu volit vhodné odstupy + Profit-Targety a určit klíčovou Stop-Loss úroveň, kdy je nutno pozici ukončit a nově přehodnotit techniku (platné S/R zóny, Fair Value úroveň apod.) a aktuální fundamenty.
Přeji úspěšné obchodování!
Josef Lukáč