Time Frame (TF)
Při programování TF mějte na paměti, že tato položka musí být naprogramována tak, aby zapnutý AOS nebyl závislý na tom, v jakém TF je vložený v MT4. Musí si umět vzít data z jakéhokoliv TF v MT4 naprosto nezávisle. Pokud by se stalo, že byste to tak naprogramováno neměli, přineslo by vám to mnoho problémů při použití. A to jak v samotném obchodování, tak i v backtestování.
Buy + Spread
Pokud pro svoje obchodování používáte čekající pokyny LIMIT nebo STOP, měli byste při nákupních objednávkách mít možnost použít připočítání aktuálního spreadu k čekajícímu pokynu. Osobně preferuji, když je tato položka volitelná, protože data k použití (jestli ano nebo ne) získáte z backtestů. Takže v AOS může řádek s tímto zadáním vypadat například takto: Buy+Spread – yes/no. Jen pro zajímavost, AOS, který používám obsahuje i položku Stop-Loss (SL) + Spread. Tzn., ke SL čekajícího pokynu se připočítá aktuální spread a o tu vzdálenost se posune jeho umístění. Je to opět volitelná věc, která se zatím v mé praxi ukazuje jako nevýhodná (to jen na dokreslení, že naprogramovat jde téměř cokoliv).
Odstup pokynu
V případě používání čekajících pokynů zcela jistě vycházíte z nějakého překonatelného bodu, který užíváte pro svůj obchod. Ten může být stanoven např. počtem svíček, konkrétním bodem v grafu, případně může vycházet z překonání nějaké hodnoty nějakého indikátoru nebo oscilátoru. V takovém místě AOS zadá čekající pokyny. Vy byste si ale v programu měli ponechat možnost uložit AOS zadání pokynu na vzdálenější hodnotě. Tato pomůcka má jediný smysl a tím je alespoň částečná eliminace falešných průrazů. Tuto položku můžete volitelně nechat naprogramovat tak, aby odstup byl definovatelný buď v bodech, nebo v procentech. Samotný řádek v AOS potom může vypadat například takto: Odstup pokynu v % 000, nebo Odstup pokynu v PIPs 000, přičemž 1 znamená jeden bod, tedy nejmenší možnou jednotku. Příklad: obchodujete London Break, přičemž si AOS bere hodnotu range 1H svíčky mezi 8:00 a 9:00. V 9:00 zadá čekající pokyny na Hi/Lo tohoto range a SL na opačnou stranu. Vy ale budete moci prostřednictvím AOS nechat zadat čekající pokyn 10, 20, 50, 1000 bodů (5%, 20%, 50%, 100%) nad Hi/Lo proráženého pásma.
Expirace pokynu
Opět se jedná o položku použitelnou u čekajících pokynu, díky které AOS sám maže čekající pokyn po určité době po zadání, pokud nedojde k jeho aktivaci. Tady doporučuji programovat v minutách, protože potom je snadnější hledání správného okamžiku mazání pokynů v backtestech. Takže řádek v AOS může být pojmenován např.: Expirace Min – 000.
Michal Uma