Nejprve je třeba říci, že i ropa nad 50 USD za barel stále zůstává levná, a to jak při porovnání s dlouhodobým průměrem, tak díky aktuálně příznivé situaci v globální ekonomice a slabému americkému dolaru. Dolar oproti koši měn od začátku roku, kdy se ropa prodávala okolo 55 USD za barel, oslabil asi o 10 %. Pro těžící země (např. Kanada) proto nejsou nynější ceny dostatečně zajímavé pro rozšíření produkce, zatímco dovozci (např. EU) svou spotřebu díky silné domácí měně nemusejí nijak omezovat.
Vývoj ceny americké ropy WTI (denní graf – D1):
Ropa má tedy prostor pro posílení a usazení se nad 60 USD za barel. Zdá se, že nad touto hranicí už budou další zisky tlumit američtí břidlicoví producenti. Ti si aktuálně dávají pauzu jak kvůli škodám napáchanými hurikánem Harvey, tak kvůli výrazné předluženosti jednotlivých společností, které nemají finanční kapacity pro další riskantní projekty.
Do té doby ale s vysokou pravděpodobností dojde k vyrovnání cen ropy Brent a WTI. Oba benchmarky se většinu času pohybují v těsné blízkosti díky jejich relativně snadné substituci a možnosti arbitráže. Krátkodobé zvýšení spreadu nad 7 USD za barel (viz graf) bylo způsobeno právě hurikánovou sezonou v USA, která snížila poptávku po ropě WTI kvůli odstávkám místních rafinérií a kvůli poškozené infrastruktuře omezila možnosti amerických ropných společností přebytky surové ropy exportovat.
Díky možnosti exportů ropy by se však během října měly tyto přebytky z USA eliminovat a obě ceny by se znovu měly přiblížit na rozdíl maximálně 2 USD za barel. Na začátku desetiletí, kdy byly exporty surové ropy z USA zakázány, se rozdíl držel dlouhodobě i ve dvouciferných hodnotách. Možnost globální arbitráže však aktuálně dělá vyšší spread mezi Brentem a WTI pouze dočasným.
Na americké ropě proto vzniká nákupní příležitost, kterou by mohl zhatit pouze neočekávaný prudký pokles evropského benchmarku Brent. Zisky sice bude částečně snižovat negativní swap při rolování měsíčních kontraktů, ale i tak by si investor měl přijít na několik dolarů na každém barelu, až se trh vrátí do normálu a spread se uzavře.
Vývoj spreadu mezi ropnými benchmarky Brent a WTI (v USD za barel):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: investing.com, seekingalpha.com, Bloomberg