Když investora pohltí tržní panika, může učinit špatná investiční rozhodnutí, kvůli kterým přijde o potenciální zisk nebo, což je ještě horší, utrpí ztráty.
Čas od času zpravodajská média nesprávně interpretují skutečný obraz. Nicméně i v těchto případech lze eliminovat nejnepravděpodobnější pesimistické nebo optimistické scénáře. Aby toho bylo možné dosáhnout, musí být člověk dobře informován o základních pojmech povahy a o zvláštních aspektech poskytovaných veřejně dostupných ekonomických informací.
Kde bychom měli začít
Nejprve musíte pochopit, že obyčejní lidé nemají a nikdy nebudou mít k dispozici množství údajů, které jsou dostupné státním zaměstnancům jen proto, že některá část těchto údajů je vysoce utajovanou informací. Člověk by se proto měl spoléhat pouze na veřejné zdroje.
Ekonomická data v sobě zahrnují sadu ukazatelů, které zobrazují stav národního hospodářství nebo ukazují jakékoli změny ve všech jeho složkách. Při vlastní analýze trhu se doporučuje používat pouze dokumentární informační zdroje.
Když většina laiků slyší zprávy o hrozbě devalvace národní měny, nepřejde ani na web centrální banky země, ani se nepokouší najít údaje o klíčových ekonomických ukazatelích. Pouze oficiální statistiky, které je velmi obtížné zfalšovat kvůli globalizačním procesům, by měly být brány jako důvěryhodné. Proto je zřejmé, že negativní trend lze snadno identifikovat.
Typy dokumentárních zdrojů:
- Primární: původní čísla a analýzy, nové vědecké informace.
- Sekundární: interpretace primárních dokumentů.
Centrální banka může například podávat zprávy o indexu spotřebitelských cen (primární údaje) a přidat několik analytických komentářů, aby se podělila o svůj názor na další vývoj situace (sekundární údaje).
Při hodnocení finančních trhů se upřednostňuje spoléhat se na primární data, protože jakákoli možná interpretace je subjektivní. Pokud někomu chybí znalosti, bude lepší absolvovat kurz specifický pro dané odvětví. Nyní si promluvme o typech primárních dokumentárních dat.
Typy a zdroje informací
Existuje mnoho klasifikací ekonomických dat, ale budeme hovořit pouze o těch nejdůležitějších. Data jsou rozdělena na:
- Předpovědi: krátkodobé, střednědobé a dlouhodobé.
- Plánované: najdete v ekonomickém kalendáři.
- Účetnictví: finanční zprávy, národní statistiky.
Pokud nejste zkušení v analýze ekonomických ukazatelů, zvažte použití hotových analytických recenzí, protože jsou již zkresleny subjektivním vnímáním autora. Je mnohem lepší pracovat s primárními daty. Samozřejmě na samém začátku můžete vyvodit chybné závěry, ale budou to vaše osobní chyby, ze kterých se poučíte. Někdy byste si však měli přečíst názory populárních finančních analytiků, abyste získali druhý názor.
Přední zdroje ekonomických dat:
- Orgány státní správy: revize, zavedené standardy, analytické zprávy a statistiky.
- Média pro specifická odvětví: obchodní časopisy, noviny a televizní programy.
- Veřejnoprávní média.
- Finanční instituce: finanční zprávy, investiční prezentace.
- „Think tanky“ - komunity analytiků, kteří prodávají předplatné svých náhledů.
Z výše uvedeného by měl obchodník upřednostňovat oficiální informace od vládních orgánů a finanční zprávy publikované podniky. V tomto případě existuje příležitost rozhodnout se bez subjektivního rušení.
Je důležité si uvědomit, že populární (mainstreamová) média si mohou „brousit vlastní sekeru“ při podávání informací nebo mohou být cenzurována vlastníkem vlády. I v ekonomii existuje představa „módy“, kdy jsou některá témata považována za oblíbenější a důležitější, takže jim lze „dát nový vzhled“, aby bylo dosaženo určitých výsledků.
Pokud jde o statistiky a finanční zprávy, výše popsaná situace je spíše nepravděpodobná. Samozřejmě existují případy padělání dat, ale jsou velmi vzácné kvůli vážným následkům.
Jaký je algoritmus analýzy ekonomických dat
Když jsme se zabývali klasifikací dat a zdrojů, popíšeme si krátký algoritmus pro analýzu.
Pokud jsou finanční a ekonomické zprávy všude v médiích, následující rady vám pomohou, abyste se nestali obětí tržního šílenství:
1. Přestaňte číst/poslouchat populární média, celostátní i oborová. Jejich hlavním cílem je upoutat pozornost, ale ne pomoci učinit správné investiční rozhodnutí.
2. V závislosti na hospodářském sektoru se spoléhejte na vládní orgány specifické pro dané odvětví a společnosti, které vedou v tomto odvětví. Například v případě ropy jsou to zprávy OPEC a ropných/plynárenských společností.
3. Poté porovnejte nejnovější data s historickými. Je vysoká pravděpodobnost, že nejnovější data nejsou jedinečná a budete moci vidět, jak to v minulosti bylo. Nebude na škodu porovnat komentáře ředitelů regulátorů k tématu, které vás za poslední rok zajímalo. Umožní vám to posoudit skutečnou hodnotu zpráv.
4. Na základě přijatých informací můžete učinit investiční rozhodnutí: připojit se k davu nebo jít proti němu. Je třeba připomenout, že byste měli dodržovat svůj systém řízení rizik.
Pokud se budete držet tohoto jednoduchého algoritmu, můžete odstranit až 90% zbytečných mediálních bublin.
Zdroje informací - Závěr
Růst dostupnosti informací zkomplikoval jejich analýzu. Vyústilo to ve stále větší množství různých fám, předpokladů a falešných zpráv a ekonomické údaje nejsou výjimkou. To zase může přimět čtenáře nebo posluchače ke špatným investičním rozhodnutím a následně může dojít ke ztrátám. Aby se tomu zabránilo, doporučuje se provést si vlastní analýzu ekonomického zpravodajství.
K tomu je třeba použít primární údaje od vládních orgánů a korporací a pokusit se vyhnout jakýmkoli interpretacím provedených třetími stranami. Pomocí výše uvedeného algoritmu lze identifikovat nejdůležitější aspekty a učinit dobře promyšlené rozhodnutí.
Tým RoboMarkets
info@robomarkets.cz
+420 800 088 482
www.robomarkets.cz
Upozornění na rizika:
- Tento materiál a informace v něm obsažené slouží pouze pro informační účely a v žádném případě by neměly být považovány za poskytování investičního poradenství pro účely zákona o investičních společnostech 87 (I) 2017 Kyperské republiky, nebo jakoukoli jinou formu osobního poradenství nebo doporučení, která se týká určitých typů transakcí s určitými druhy finančních nástrojů.
- Minulá výkonnost není spolehlivým ukazatelem budoucích výsledků nebo budoucího výkonu.