Tento kurz se nelíbí japonské vládě ani centrální bance, protože zvyšuje cenu už tak velice drahých dovážených energetických komodit. Díky zakořeněné deflaci a nízkému růstu mezd se Japonsku daří držet celkovou inflaci meziročně na 3 %.
Proč tedy japonský jen pořád oslabuje? Příčinu hledejme v uměle nízko nastavených úrokových sazbách a především pak v horní hranici výnosu 10letého dluhopisu, který svým kvantitativním uvolňováním drží Bank of Japan (BoJ) zastropovaný na pouhých 0,25 % p.a. Americké výnosy s výhledem jestřábího Fedu naopak rostou a překračují 4,00 % p.a.
Porovnání vývoje měnového páru USD/JPY (červeně, levá osa) a výnosů amerických 10letých dluhopisů (modře, pravá osa):
Korelace mezi výnosy amerických dluhopisů a měnovým párem USD/JPY se nyní velmi vysoká. Pokud budou japonská i americká centrální banka pokračovat v aktuální měnové politice a úrokový diferenciál poroste, bude i nadále japonský jen obětním beránkem na forexu. A jednorázové intervence japonských autorit tento trend spíše pozastaví, než aby jej obrátily, jak jsme mohli vidět po prvních intervencích, které přišly 22. září a jednorázové posílily JPY z 145,80 na 140,60 za dolar.
Dlouhodobý vývoj měnového páru USD/JPY a načasování intervencí ze strany Bank of Japan:
Uvidíme, jaký kurz je pro japonské ministerstvo financí i centrální banku skutečně bolestivý. Dle mého názoru nebude příliš daleko od hranice 150 jenů za dolar. V tu chvíli kromě jednorázových a neudržitelných nákupů amerických dolarů zvýší Bank of Japan úrokové sazby i výnosy dlouhodobých dluhopisů. Měnový pár USD/JPY pak bude mít prostor k obratu trendu a poklesu do pásma 130-140.
Vývoj měnového páru USD/JPY (1hodinový graf – H1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, Reuters, FRED, tradingeconomics.com