Na konci loňského roku japonský jen ztrácel (USD/JPY rostl), což dodávalo místním akciím sílu. V lednu však přišlo velké vystřízlivění – akcie poznaly, že USD/JPY nemusí růst donekonečna a ztratily mnohem více, než by odpovídalo poklesu na měnovém trhu. I přesto zůstává během letošního roku korelace mezi těmito dvěma aktivy zachována. Proto je zajímavá situace z posledních týdnů, kdy akciový index Nikkei přidal více než 1000 bodů (7 %), avšak USD/JPY se zapomněl. I přes všeobecný optimistický sentiment na USD odmítl reagovat přiměřeným růstem a zůstává na atraktivních úrovních k nákupu.
Srovnání vývoje akciového indexu Nikkei (modře) a měnového páru USD/JPY (červeně):
Můžeme samozřejmě diskutovat o tom, které aktivum je předstihovým indikátorem pro druhé – jestli Nikkei odráží očekávání budoucího pohybu USD/JPY, nebo naopak nejprve musí dojít ke změně kurzu USD/JPY, aby se díky změně očekávaných zisků pohnul i Nikkei. Z grafu tato skutečnost příliš patrná není. V aktuální situaci bych se však přiklonil k první variantě a čekal, že po růstu akciového indexu Nikkei bude následovat i oslabení japonského jenu.
Nikkei jednoznačně předpokládá další vlnu či alespoň prodloužení stávajícího programu japonského kvantitativního uvolňování (QE), které loni v dubnu odstartovala centrální banka (Bank of Japan, BoJ). Letošní zvýšení daně z obratu totiž podkopalo oživení japonské ekonomiky, a když v podpoře růstu nepomůže státní rozpočet, musí svou záchranou ruku podat centrální banka. Jakékoliv další uvolnění měnové politiky v Japonsku je v kontrastu s přístupem USA, kde se od QE pomalu distancují a příliv amerických dolarů do finančního systému slábne. Zdá se, že na realizaci tohoto scénáře, který by byl podporou pro růst měnového páru USD/JPY, spekulují také kupci japonského akciového indexu Nikkei.
Vývoj měnového páru USD/JPY (4hodinový graf – H4):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroj: MT4, Actionforex.com, Bloomberg