Už je to však téměř šest let, kdy Fed snížil svou hlavní úrokovou sazbu na nulu. Od té doby se stále diskutuje, že zvýšení sazeb z pásma 0-0,25 % přijde za jeden, maximálně za dva roky. Odhady se nicméně pokaždé posouvají do budoucna – jednou je důvodem tsunami v Japonsku, podruhé dluhová krize v Evropě a naposledy šlo o příliš krutou zimu v USA. Aktuálně panuje na trhu konsensus ohledně července 2015, který mají analytici v kalendáři označený červeným vykřičníkem. Co však analytiky vede k závěru, že tentokrát už to Fed s růstem úrokových sazeb opravdu myslí vážně?
Porovnání vývoje úrokových sazeb stanovených Fedem (modře) a míry nezaměstnanosti (červeně):
Velkou naději jim dává stále se zlepšující trh práce, který Fed sleduje velice pozorně. Při posledních dvou oživeních v rámci ekonomického cyklu (roky 1994 a 2004) začali totiž centrální bankéři zvyšovat úrokové sazby v okamžiku, kdy míra nezaměstnanosti klesla na 6,6 %, resp. na 5,5 %. Aktuální míra nezaměstnanosti se nachází na 6,1 % a do léta příštího roku by mohla ztratit dalšího půl procentního bodu.
Dobrá situace na trhu práce znamená vyšší mzdové požadavky zaměstnanců, které by při laxnosti centrální banky mohly roztočit mzdově-inflační spirálu. Oproti předchozím rokům, kdy se nezaměstnanost pohybovala příliš vysoko, je tedy tentokrát šance na růst úrokových sazeb v USA velice slibná. Vyšší úroky by následně měly pomoci dolaru udržet si dlouhodobý rostoucí trend.
Více informací ohledně záměrů americké centrální banky se dozvíme již dnes ve 20:00, kdy Fed zveřejní závěry ze svého zasedání. Neméně důležitá bude také tisková konference, která je naplánována na 20:30 a během které můžeme čekat na hlavních měnových párech zvýšenou volatilitu.
Vývoj měnového páru EUR/USD (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroj: MT4, FRED, Reuters