Vývoj akciového indexu S&P 500 (4hodinový graf – H4):
Trh práce a především pak vývoj mezd ve Spojených státech signalizoval v prosinci zpomalení. Příjmy domácností ze zaměstnání dle odhadu statistiků rostly pouze o 0,2 % již dva měsíce po sobě. Takové tempo by mělo působit protiinflačně, zvlášť pak v situaci, kdy už jsou covidové úspory z velké části vyčerpány. Míra nezaměstnanosti ale naopak klesla na 3,5 %, minimum od roku 1969, takže celkový obrázek z trhu práce byl víceméně smíšený.
Největší pozornost pak na sebe však stáhl index ISM ve službách, který propadl z 56,5 bodu rovnou do teritoria kontrakce na 49,6 bodu. Jak je vidět v grafu, byl tento předstihový indikátor největšího sektoru americké ekonomiky níže v posledních 10 letech pouze na několik měsíců během prvního covidového lockdownu. Dokonce ani pod 53 bodů se tento silný indikátor v dobách expanze nedostal.
Vývoj indexu ISM ve službách:
Jedno z čísel signalizující příchod recese v USA se tedy rozblikalo červeně a dává představitelům Fedu najevo, aby to se zdražováním peněz nepřehnali. Akcie tedy opatrně vyhlížejí konec cyklu růstu úrokových sazeb. Býci to ale s nákupy nesmějí přehnat, protože růst akciových indexů by sám o sobě uvolnil finanční podmínky, na které by Fed reagoval zvýšením sazeb, což je uzavřený kruh sebenaplňujícího se proroctví.
Šéf americké centrální banky Jerome Powell bude zítra v úterý v 15:00 SEČ součástí panelové diskuze ve Stockholmu a je možné, že se bude vyjadřovat i k dopadům nově příchozích dat na nastavení měnov politiky v USA. Kromě poklesu stavebnictví se totiž stagnace dostává i do průmyslu, maloobchodu i služeb. Pravděpodobnost zvýšení sazeb pouze o 0,25 % na zasedání Fedu 1. února již vzrostla na 77 %. Pokud si však Powell i ostatní zachování jestřábí přístup a zvýšení bude větší, tak zřejmě akcie o své hubené letošní zisky zase přijdou.
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, FRED, CME