Americká centrální banka šokovala trhy! Nakonec se rozhodla pro snížení úrokových sazeb o 50 bazických bodů - to očekávalo jen 8 % analytiků! Reakce akcií i zlata byla velmi pozitivní, u obou došlo k vytvoření historických maxim. Trh tak přijal rozhodnutí Fedu pozitivně. Je recese v USA zažehnána? Nebo nikdy nehrozila? Poslední zasedání bylo opravdu jedinečné - nejen že jsme se dočkali snížení úrokových sazeb po dlouhé době, Fed ale zároveň zveřejnil ekonomickou prognózu a dot plot. Prognóza pak doznala obrovských změn. Co očekává centrální banka u trhu práce? A kdy dosáhne inflace svého cíle? A jak agresivní bude ve snižování úrokových sazeb?
Akcie Intel jsou zářným příkladem toho, že koupit a držet známé jméno se někdy nemusí vůbec vyplatit. Kdo totiž koupil tyto akcie na historickém maximu v roce 2000, tak má více než 70 % ztrátu bez započítání dividend. Samotný benchmark, za který můžeme označit index Nasdaq, je nyní na čtyřnásobku hodnoty z roku 2000. Intelu tak očividně ujel vlak, který bude velmi těžko dohánět. Od začátku tohoto roku akcie Intel poklesly o téměř 60 % a aktuálně se pohybují kolem 20 dolarů - tak nízko nebyly ani při propadu trhů v březnu 2020. Nyní však můžeme být v inflexním bodě a Intel se může odrazit ode dna. Jak je to možné? Jedná se o příležitost nebo chytání padajícího nože?
Donald Trump se stává modlou kryptoinvestorů. Pár týdnů před volbami zveřejnil nový token, který bude k dispozici akreditovaným investorům. Jeho ekonomická hodnota je však poněkud pochybná. Za jakým účelem byl tento token vytvořen? Na Trumpa se samozřejmě snesla i vlna kritiky - před volbami by měl podle některých řešit jiné věci než jsou “shitcoiny”. Přineseme také jeden šťastný příběh, kdy kryptoinvestor nalezl ztracené heslo k peněžence s bitcoiny v hodnotě 3 miliony dolarů. Jak dlouho musel čekat? A za kolik bitcoiny koupil? Odpověď naleznete v dnešním dílu Investičního Mementa!
Petr Lajsek
Tým FXstreet.cz