Jenomže prakticky nic se nezměnilo. Hlavní argument, že si Fed nebude moci dovolit držet sazby vysoko, kvůli nárůstu amerického státního dluhu přetrvává. Je jen otázkou času, kdy se situace stane neúnosnou a centrální banky budou muset otočit, aby zachránily Ponziho pyramidu, tedy americký státní dluh.
Nezastavitelný státní dluh
Myšlenku o americkém dluhu jako Ponziho schéma načrtl ve svém článku Thorsten Polleit, a zveřejnil ji Mises Institute na svých stránkách. Hlavní myšlenkou tohoto článku je obrovský nárůst výnosů na amerických desetiletých dluhopisech během léta. Úrokové sazby totiž zpočátku na snahy Fedu moc nereagovaly. Podle Polleita tak americký dluh dosáhne za rok 50000 miliard. Podle odhadu amerického Ministerstva financí zaplatí americká vláda na obsluhu svého státního dluhu v roce 2023 celkem 1,05 bilionu dolarů. To je o 100 miliard dolarů více než v roce 2022 a představuje nový historický rekord.
Pro rok 2024 odhaduje Ministerstvo financí, že náklady na obsluhu dluhu dosáhnou 1,15 bilionu dolarů. To znamená nárůst o dalších100 miliard dolarů. Zde již vidíme náčrt Ponziho pyramidy, protože USA si brzo bude muset začít více půjčovat. Navíc s rostoucím dluhem porostou i náklady na půjčování.
Vývoj amerického státního dluhu za poslední rok:
Proč rostou výnosy na amerických dluhopisech?
Hlavní důvod růstu výnosu vidí Polleit ve špatné geopolitické situaci USA. Tradiční nákupčí amerických dluhopisů o ně nemají zájem. Mezi největší země kupující americké dluhopisy patřilo Japonsko, Čína, Brazílie, Rusko a Saudská Arábie. Rusko nyní kupovat americké dluhopisy ani nemůže. Navíc se sankce vůči Rusku ukázaly jako kontraproduktivní. Země, které by se mohly ocitnout na sankčním seznamu USAm se amerických dluhopisů zbavují. Zmrazení ruských devizových rezerv k hospodářskému zhroucení Ruska nevedlo. Docílilo se pouze toho, že se více spojily Rusko a Čína. Z ekonomického hlediska není moc dobré kupovat dluhopisy země s 6 % schodkem veřejných financí.
Co bude dál?
Podle Polleita boj s inflací skončí v ekonomické recesi. Ta způsobí ještě větší starosti americké vládě, protože deficit státních financí se bude prohlubovat ještě více. Výnosy by tedy měly ještě víc růst. Ponziho pyramida bude fungovat do té doby, než investoři přestanou kupovat stávající nově vydané dluhopisy. V tu chvíli bude muset převzít otěže nákupu státních dluhopisů centrální banka. To bude znamenat kapitulaci v boji s inflací. Opustit Ponziho pyramidu nejde lehce a vždy je to velmi bolestivé. Osobně se domnívám, že si neustále pouze kupujeme čas, abychom problém dluhu odložili na později. Ani vysoká inflace z předchozích měsíců nepomohla státům zadlužení snížit. Bohužel.
Matěj Široký