Nejde ale jen o postoj Fedu, do kurzů měnových párů EUR/USD a USD/JPY vstupují také měny na druhé straně rovnice. A právě u eura i japonského jenu v poslední době můžeme vidět pokles dlouhodobých sazeb v očekávání několikaletého udržování záporných úrokových sazeb.
Vývoj 10letých výnosů amerických bondů po zajištění pro eurové (modře) a jenové (bíle) investory:
Pro dluhopisové a penzijní fondy v eurozóně i v Japonsku to znamená výrazně dražší kurzové zajištění proti kurzovým pohybům při nákupu amerických vládních dluhopisů s delší splatností. Jak můžeme vidět z grafu, výnos z amerických Treasuries po zajištění je na deseti letech pod -0,4 % p.a. jak pro evropské, tak pro japonské investory. Rozdíl oproti výnosu do stejných dluhopisů bez zajištění ve výši 2,53 % p.a. už je dostatečně vysoký na to, aby motivoval investory vzít na sebe trochu toho měnového rizika. Ústup od zajištění by měl také podporovat dolar, protože se na trhu bude snižovat počet příkazů k prodeji USD.
Vývoj ISM indexu v průmyslu v USA:
Uvidíme ale, jak dlouho Fedu tato relativně jestřábí rétorika vydrží. Jádrová inflace klesla už na 1,6 % a včerejší index ISM v průmyslu jako jeden z nejpřesnějších předstihových indikátorů klesnul na 52,8 bodu, tj. na 2,5leté minimum. Další směřování měnové politiky v USA i samotného dolaru může určit už páteční report z amerického trhu práce, kde se očekává znovu celkem silný přírůstek 181 tisíc pracovních míst. Jakékoliv větší zklamání pak může včerejší zisky dolaru rychle smazat.
Vývoj měnového páru EUR/USD (1hodinový graf – H1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, Bloomberg