Pravděpodobnost zvýšení úrokových sazeb i tak poklesla a během posledních 3 zasedání letošního roku už trhy nevidí více než 40 % šanci na růst sazeb (viz graf). Americký dolar reagoval mírnými ztrátami, které rozšiřoval i v tomto týdnu. Svou roli zřejmě hraje i blížící se možnost zvolení Donalda Trumpa prezidentem Spojených států, což by pro dolar byla negativní zpráva, jak jsem psal dříve.
Pravděpodobnost pohybu úrokových sazeb odvozená z futures kontraktů:
Každopádně z pohledu na dlouhodobý graf je jasné, že se dolaru nedaří stlačit EUR/USD zpět k lokálním minimům a z pásma 1,0500 – 1,1500, které jsme pro tento měnový pár predikovali na začátku roku, se pomalu stává užších 1,1000 – 1,1500 s tím, jak se utažení měnové politiky v USA stále oddaluje. Stabilita eurodolaru v posledních 18 měsících je obdivuhodná, což na druhou stranu snižuje potenciál zisku z trendových obchodů a na oscilujícím trhu si přijdou na své spíše scalpeři nebo kontrariáni.
Vývoj měnového páru EUR/USD (denní graf – D1):
O dalším pohybu zajisté rozhodnou páteční data z amerického trhu práce, kde nepůjde pouze o silně medializovanou tvorbu pracovních míst, ale především o růst mezd, který je v aktuálním cyklu silně za očekáváními. Z pohledu na poslední graf můžeme vidět, že i když se nezaměstnanost přiblížila k minimu předchozích cyklů, mzdy stále nerostou ani o 3 %, což je pro dvouprocentní inflační cíl Fedu výrazná překážka. Sám Fed sice ve svém posledním zápisu ze zasedání připustil, že americká ekonomika již nemá nevyužité pracovní síly a nachází ve stavu plné zaměstnanosti, na udržitelný růst mezd to však prozatím nevypadá.
Můžeme se proto dočkat silného přírůstku pracovních míst. Ten naznačovaly i žádosti o dávky v nezaměstnanosti, které v průběhu července znovu klesly k 42letým minimům. Pokud si ale zaměstnanci v USA neřeknou o tučnější výplaty, dolar se z aktuální defenzívy dostane těžko.
Porovnání vývoje nezaměstnanosti (modře) a růstu mezd (červeně) v USA:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: FRED, MT4, CME