Nic na tom nezměnilo nečekané oslabení čínského jüanu (CNY), kterého následovaly jak komoditní měny, tak i měny emerging markets. Důležité však je, že stabilizace kurzu eura je udržitelná, protože ji podporují fundamentální faktory.
Vývoj meziroční jádrové inflace v eurozóně:
Prvním důkazem je jádrová inflace (bez energií a potravin), která začala po čtyřech letech znovu trendově růst (viz graf). 1 % meziročně sice není bůhvíjaké utržení ze řetězu, ale celkový obrázek svědčí o zlepšení poptávky domácností, které pomůžou táhnout ekonomiku eurozóny nahoru. Deflace japonského stylu, kdy je v mínusu i jádrová inflace, by tedy měla eurozónu minout. Kvantitativní uvolňování ze strany Evropské centrální banky nejspíš zůstane zapnuté ještě po celý rok podle plánu, výhled možného utažení měnové politiky v delším časovém horizontu však dává podporu euru již dnes.
Vývoj kompozitního PMI indexu pro eurozónu:
Podobný obrázek nám dávají předstihové indexy aktivity, které umí relativně přesně odhadovat aktuální ekonomický vývoj. Např. index PMI se již několik měsíců drží poblíž hranice 54 bodů, což odpovídá zhruba dvouprocentnímu ekonomickému růstu. 2 % jsou pro eurozónu kvůli poklesu místní práceschopné populace velice dobrým výsledkem, který snižuje nezaměstnanost a přibližuje hospodářství svému potenciálu.
To je dobrá zpráva pro euro, zvlášť když si uvědomíme, že poslední dobou muselo čelit znovuotevření řecké otázky a konkrétně to bylo právě Řecko, které svým poklesem PMI až na 37,6 bodu zabránilo dalším ziskům na celoevropské úrovni. Tento negativní výkyv přicházející z Řecka je však dočasný, protože po otevření místních bank se důvěra vrátí na normální hodnoty. Příznivý ekonomický vývoj v eurozóně spojený s poklesem cen komodit a rostoucí spotřebitelskou důvěrou tedy bude nadále podporovat euro, které bude zdárně sekundovat americkému dolaru v případných ziscích oproti ostatním měnám.
Vývoj měnového páru EUR/USD (1hodinový graf – H1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: tradingeconomics.com, MT4