Spojené státy americké vytvořily v únoru 12. měsíc v řadě více než 200 000 nových pracovních míst mimo zemědělský sektor (NFP). Rychle rostoucí trend NFP nezastavilo ani chladnější počasí na severovýchodě, čehož se mnozí analytici v případě únorových dat obávali. Avšak když se podíváme do historie indikátoru, pak zjistíme, že z amerického trhu práce můžeme pravděpodobně stále čekat lepší a lepší výsledky. Indikátor by mohl postupně dosáhnout až k hodnotě 500 000, což jsou obvyklá historická maxima v případech expanze. Naopak v případě poklesu se ukazatel NFP nejčastěji propadá až k mínus 300 000.
Historický vývoj ukazatele NFP v USA:
Když se v průběhu letošního roku potvrdí rostoucí trend NFP, začne poptávka po zaměstnancích převyšovat nabídku a zaměstnavatelé budou nuceni zvyšovat mzdy a následně Fed úrokové sazby. Americká centrální banka (Fed) by ráda viděla rychlejší růst mezd, aby si byla jistá, že vyšší úroková sazba nezpomalí nastartovaný ekonomický růst. Dalším klíčovým faktorem pro banku je schopnost domácností splácení dražší hypotéky a neutlumení jejich spotřeby. Ta se na HDP podílí více než 60 procenty. Mzdy v únoru meziročně posílily o 2 procenta ve srovnání s lednem, kdy si meziročně polepšily o 2,2 procenta. Nominální růst mezd není možná nic moc, ale reálně (díky levné ropě, jež stlačila inflaci) dosahují přírůstky amerických mezd nejvyšších hodnot od roku 2006.
Míra nezaměstnanosti klesla na 5,5 procenta, nejníže od května 2008. Nicméně nižší míry nezaměstnanosti se daří dosáhnout i díky horší participaci Američanů na trhu práce. Nižší množství lidí, jež si aktivně hledají práci, pak uměle snižuje ukazatel míry nezaměstnanosti.
Po pátečních datech šance na utažení měnové politiky letos v září skutečně posílily. Klíčové bude zasedání Fedu příští týden (18. března), kde bude všechny investory zajímat jedno jediné slovo, a to opatrný (patient). V případě, že ho Fed vypustí ze svého projevu, pak lze očekávat silné posílení dolaru, protože všichni budou sázet na zvýšení úrokových sazeb v červnu nebo září. Fed dosud, když mluvil o úrokových sazbách, uváděl, že bude OPATRNÝ v utahování monetární politiky, aby neuškodil nastartovanému ekonomickému oživení. Nyní se čeká, že prvním krokem k zvýšení úrokových sazeb bude právě vypuštění slova opatrný.
Pro výhled vývoje USD je klíčový i vývoj výnosů ze státních dluhopisů. Ty koketují s horní hranou kanálu a klouzavými průměry. Jako silný support nyní slouží 100denní průměr (zeleně) a rezistenci představuje 200 denní průměr (modře, nad níž se výnosy naposledy nacházely loni v březnu). Pro další posilování USD by bylo ideální, aby výnosy prorazily horní hranu kanálu i 200denní průměr. V opačném případě bude USD ztrácet na síle.
Denní graf výnosů z amerických 10letých státních dluhopisů:
Z pohledu na vývoj měnového indexu amerického dolaru lze vidět, že dolar překonává hodnotu rezistence ve formě Fibonacciho úrovně 50,00. To pro něj znamená další posilování s cílem Fibonacciho úrovně 61,80 a maxim z dubna 2003. USD tak stále zůstává preferovanou měnou na nákup. Ve srovnání s historickými maximy existuje ještě hodně velký prostor k růstu.
Týdenní graf měnového indexu amerického dolaru BOSSA USD: