Spekulace ohledně zvýšení úrokových sazeb americkou centrální bankou (Fed) je stále vysoko, i když více indikátorů poukazuje na slábnoucí ekonomickou aktivitu v USA – využití průmyslových kapacit spadlo na 4leté minimum (viz graf), stavebnictví se ještě zdaleka nedostalo ani na historický průměr a situace v těžebním sektoru je kvůli propadům cen komodit tragická. Pravdou je, že tato odvětví zaujímají stále nižší podíl na americké ekonomice, aktuálně okolo 20 %. Zároveň jsou ale dostatečně volatilní na to, aby vytvářely boom i recesi samy o sobě a je proto důležitější sledovat jejich vývoj než např. výdaje ve zdravotnictví, kterými ekonomický cyklus nijak nehne.
Vývoj využití průmyslových kapacit ve Spojených státech (v %):
Nastavení měnové politiky v USA je otázkou, na kterou se dozvíme odpověď 16. prosince. Centrální bankéři z Washingtonu však nechtějí, aby dolar v kontextu dnešních měnových válek posiloval až za hranici parity s eurem – kromě negativních dopadů na průmysl by totiž znamenal rozšíření již vysoce negativního schodku obchodní bilance, čímž by se zhoršila finanční rovnováha nejenom ve Spojených státech, ale také ve světě. Je proto možné, že v případě dalších zisků USD se Fed rozhodne nechat sazby na nule, protože dolar udělá „černou práci“ v podobě zchlazení ekonomiky za něj.
Konkrétně na měnovém páru EUR/USD ale bude zasedání Fedu předcházet stejně těžká váha v podobě rozhodnutí Evropské centrální banky (ECB), které se dozvíme 3. prosince. V tomto případě ale zřejmě půjde o krok holubičím směrem reprezentovaný rozšířením programu kvantitativního uvolňování (QE). Byť se jádrová inflace v eurozóně začíná zvedat od svých minim, posledních 1,1 % je pro prezidenta ECB Maria Draghiho nedostatečných a bude si chtít pomoci k dosažení svého (méně než) 2procentního cíle také oslabením eura. V prosinci v období před vánočními svátky se tedy měnové trhy rozhodně nudit nebudou.
Vývoj měnového páru EUR/USD (1hodinový graf – H1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, forexfactory.com