Vývoj amerického dolarového indexu:
Největší zásluhu na zvýšení dolarového optimismu mají „payrolls“, tj. přírůstek pracovních míst, který v listopadu růstem o 266 tisíc překonal snad všechny odhady. Revize za minulé měsíce i čísla o růstu mezd také nezklamaly. Příjmy amerických domácností tak stále rostou meziročně nominálně o slušných 4,7 % a indikují, že jejich reálná spotřeba jako největší část amerického HDP by neměla klesnout pod 2 %.
Pokud tedy nezačnou Američané ve strachu z budoucnosti raději šetřit. Podle University of Michigan by ale tomu tak být nemělo – její index spotřebitelské důvěry do blízkosti nejvyšších hodnot za posledních 15 let.
Vývoj přírůstku pracovních míst v USA:
Když k tomuto obrázku americké ekonomiky přidáme zlepšená data obchodní bilance (schodek na 15měsíčním minimu), nebývale nízký počet žádostí o dávky v nezaměstnanosti (203 tis.) a smíšená data z průmyslu, je pozice dolaru méně chatrná než před týdnem.
Americká centrální banka (Fed) totiž nebude muset signalizovat další snižování úrokových sazeb z nynějšího pásma 1,50 – 1,75 %, protože v nejbližší době se ekonomika USA zdá být bez rizika recese. Minimálně další dvě zasedání Fedu by měly proběhnout bez změny výše úroků. I často velice holubičím směrem vyhlížející dluhopisoví tradeři vidí přes 90 % pravděpodobnost stability do konce ledna 2020 i zanedbatelnou šanci na zvýšení, což před měsícem ještě vůbec nepřicházelo v úvahu.
Tržní pravděpodobnost nastavení úrokových sazeb v USA na konci ledna 2020:
Eurodolar tak zůstává takřka přikovaný ke kurzu 1,1000 s minimální volatilitou. Jeho kurzem mohou tento týden zahýbat především právě centrální banky. Fed zasedá ve středu a ECB ve čtvrtek.
Z pohledu Evropské centrální banky půjde o zajímavou podívanou, protože zasedání i následnou tiskovou konferenci poprvé povede nová prezidentka Christine Lagardeová, která tak bude moci poprvé oficiální cestou odhalit svůj přístup ke stimulaci eurozóny – k záporným úrokovým sazbám, kvantitativnímu uvolňování, či novým centrálními bankami nevyzkoušeným opatřením (např. peníze z vrtulníku). Zařazení mezi holubice nebo jestřáby totiž Lagardeová odmítala s vyjádřením, že je sova (moudrá). K experimentům by ale neměla mít daleko, což může být pro vztah EUR/USD jak býčí signál při možnosti oživení eurozóny, tak i medvědí při dalším možném uvolnění měnové politiky v měnové unii.
Vývoj měnového páru EUR/USD (4hodinový graf – H4):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: Nordea, FRED, CME, MT4