Dokáže nám historie napovědět, jakým směrem se toky kapitálu i kurzy měn budou pohybovat v následujícím období? Když se podíváme na začátek tohoto století, sílu amerického dolaru tehdy utnula zhoršující se obchodní bilance, prudký pokles akcií, útoky 11. září, účetní skandály Enron/Worldcom a také návrat stability a investičních příležitostí na rozvíjejících se trzích, které začaly ve velkém nasávat volný kapitál.
Kromě možného propadu akcií zatím žádné podobné šoky pro dolar nevidím. Na to se však nelze spoléhat, protože většina pro USA negativních událostí let 2001-2002 přilétla nečekaně jako černé labutě a něco podobného nelze vyloučit i v následujícím roce nebo dvou.
Vývoj USD indexu (modře, levá osa) a poměru obchodní bilance k HDP v USA (červeně, pravá osa, v %):
Vypadá to, že nejdůležitější bude pro hodnotu dolaru výsledek obchodní války se zbytkem světa. Za jistých okolností by totiž silný dolar nemusel znamenat zhoršování obchodní bilance tak jako v letech 1997-2005, kdy se deficit USA zvýšil z 1 % na 6 % HDP (viz graf). Nyní se na globálně-obchodním poli totiž hraje jiná hra a Spojené státy v čele s Donaldem Trumpem se snaží o návrat produkce zpět do Ameriky. Těžkou vahou ve zlepšení obchodní bilance USA je samozřejmě také růst těžby ropy a zemního plynu z břidlic, který vrací největší světové ekonomice energetickou nezávislost (viz graf).
Vývoj čistých dovozů ropy a ropných produktů do USA (v tis. barelů denně):
Zpět ale k Trumpově divoké kartě. Pokud obchodní válka dopadne pro USA lépe než pro ostatní země, čemuž nynější situace nasvědčuje, budou moci Spojené státy více vyrábět doma i přes silnou měnu a nebudou si muset půjčovat od zbytku světa a plnit roli „spotřebitele poslední instance“, která americký dolar potopila za vlády George Bushe mladšího.
Ve srovnání s dlouhodobým průměrem je dnes americký dolar velice silný, jeho prodej je ale třeba velmi opatrně promyslet a prodávat jej především proti měnám, které nejsou závislé na vývozech do USA. Trumpova politika „America first“ by totiž mohla měnám jako čínský jüan, korejský won, mexické peso nebo částečně i euro přinést další ztráty.
Vývoj měnového páru EUR/USD (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, eia.gov, FRED