Americký dolar navíc bude potřebovat podporu z reálné ekonomiky. Kromě trhu práce totiž mají americká tvrdá čísla tendenci trhy spíše zklamat – průmyslová výroba nikterak neodpovídá přehnaně optimistickým předstihovým ukazatelům a samotná spotřeba domácností, motor americké ekonomiky s 70 % podílem na HDP se v novém roce úplně zadrhl.
Vývoj reálné spotřeby domácností v USA (v cenách roku 2009):
Jak můžeme vidět v prvním grafu, za leden a únor došlo k reálnému poklesu americké spotřeby, což se dva měsíce po sobě nestalo od krizového roku 2009. Březen navíc nemá žádné dobré vyhlídky, protože prodeje aut prudce klesly. Vysvětlením reálného poklesu je především inflace, která se v USA zvýšila na 2,8 % zásluhou dražších pohonných hmot a potravin, takže by růst cen neměl být trvalý. Každopádně růst HDP za první dvě čtvrtletí bude nízký a daleko vzdálený slibům prezidenta Trumpa o 4 % expanzi hospodářství.
Meziroční vývoj inflace ve Spojených státech (v %):
Rovnice pro pátek je tedy nasnadě. Pokud se dočkáme slušných dat, zapadnou do aktuální mozaiky Fedu, který počítá s postupným zvyšováním sazeb. Slabší růst pracovních míst pod 150 tisíc by naopak podkopal růžové vyhlídky americké ekonomiky a poslal by dolar výrazně níže. Z dlouhodobého pohledu na dolarový index má totiž americká měna prostor spíše k oslabení. Zvlášť když prezident Trump je zastáncem slabšího dolaru, který by měl pomoci narovnat obchodní bilanci Spojených států.
Vývoj dolarového indexu za posledních 5 let:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: Federal Reserve Economic Database, Bloomberg