A právě další vlna pandemie bude snižovat odhady na ekonomický růst pro první čtvrtletí 2022. Byť k žádnému lockdownu ani jiným restrikcím dojít nemusí, počty nakažených a s tím souvisejících karantén jsou v porovnání s předchozími vlnami alarmující (viz graf). Stačí, že jednotky milionů občanů USA nebude několik dní chodit do práce, do restaurace nebo na dovolenou a rázem se oživení zadrhne.
Vývoj pozitivních případů na koronavirus v USA (denně):
Žádná fiskální podpora formou peněz z vrtulníku již není na stole, naopak příjmy domácností se kvůli vysoké loňské srovnávací základně budou meziročně snižovat. Spotřeba se tedy i kvůli karanténám sníží a mohla by částečně ztlumit i růst cen. Pokud by centrální bankéři brali dopad na ekonomický růst jako významný faktor, mohou lehce ubrat ze svých jestřábích komentářů.
Podobně by mohla vyznít i tvrdá data o růstu cen. Prosincový růst inflace ve Spojených státech se očekává ve výši 0,4 %, z toho jádrová složka 0,5 %. Ceny benzínu poklesly v prosinci poprvé za 13 měsíců (viz graf), stejně tak se ve Spojených státech výrazně snížila cena zemního plynu.
Vývoj ceny benzínu v USD za galon v USA (měsíční průměr):
Po nižší než očekávané inflaci ve Francii bychom se tedy mohli dočkat podobného překvapení i ve středu po zveřejnění americké inflace. Takový vývoj by pravděpodobně vzal dolaru dočasně vítr z plachet. Pro dolarové býky se tedy vyplatí počkat si, prodej měnového páru EUR/USD nad 1,1400 by byl lepší ziskovou příležitostí.
Vývoj měnového páru EUR/USD (4hodinový graf – H4):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, FRED, calculatedriskblog.com