O většině v americkém Senátu rozhodnou dvoje doplňující volby ve státě Georgia. V případě vítězství demokratických kandidátů by měl prezident Biden volnou ruku k realizaci své liberálně-keynesiánské agendy, tj. vyšší podpora ekonomiky skrz vládní výdaje a transfery domácnostem a naopak zvýšení daní korporacím z 21 na 28 %.
Vývoj federální daně z příjmu korporací v USA (v %):
Tento scénář (v diagramu vpravo dole) nahrává průmyslovým komoditám, především ropě, a slabšímu dolaru. Pro akcie je demokratický Senát velkou neznámou, vyšší poptávka a s nimi spojené tržby společností mohou negovat právě avizované vyšší daně.
Předpokládané ekonomické dopady dle různých výsledků amerických voleb, reálné jsou oba scénáře vpravo, jelikož o Bílém domě je již rozhodnuto:
Alternativou je Senát ovládaný republikány (vpravo nahoře), který by se vrátil ke své strategii fiskální obezřetnosti, což je republikánský „herní mód“ za vlády demokratického prezidenta, kterému se takto snaží házet klacky pod nohy. Barack Obama by mohl vyprávět.
Škrty ve federálním rozpočtu by pak znamenaly pomalé oživení z pandemie a větší možnost „japanizace“ americké ekonomiky, tj. nízký reálný růst HDP i inflace. To by byla dobrá zpráva především pro americký dolar a vládní dluhopisy. Ostatní aktiva by z republikánského Senátu příliš nadšená nebyla.
Volební den je již toto úterý 5. ledna, sčítání hlasů bude probíhat ve středu časně ráno středoevropského času. Výsledky nejspíš budou velmi těsné, podle posledních průzkumů vedou oba demokratičtí kandidáti pouze o 2 procentní body. Vzhledem k republikánským ziskům ve srovnání s průzkumy v posledních letech tak jde o velice vyrovnaný souboj. Vítěze obou klání tak nemusíme znát hned, pravděpodobně však ve středu při otevření trhů v Evropě již senátní majorita rozhodnutá bude.
Vývoj měnového páru EUR/USD (4hodinový graf – H4):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: tradingeconomics.com, MT4, fivethirtyeight.com, alliancebernstein.com, Reuters