Český motorista tankuje benzín za dostupných 38,70 Kč za litr, americký dokonce za 21,10 Kč za litr. Vyšší cenu by si zajisté dokázali představit američtí těžaři i ruský a saúdský ministr financí. Přesto je faktorů, které by tlačily cenu ropy vzhůru, velice málo.
Vývoj ceny ropy Brent (denní graf – D1):
Kartel OPEC+ již nechce dále dobrovolně snižovat těžbu a vzdávat se tržního podílu. Hlavním tématem této skupiny je prodloužení těžebních škrtů do konce letošního roku, což není žádná bomba, která by poslala ropu výše. Naopak Írán, Venezuela nebo i Spojené arabské emiráty chtějí své dodávky na trh zvyšovat. 80 USD za barel navíc pohodlně stačí těžařům v Kanadě, USA a Brazílii k postupnému navyšování produkce. Americký kontinent má navíc dalšího adepta na raketový růst ropného průmyslu. Po Guayaně, která již dodává 0,6 mil. barelů ropy (srovnatelné s Katarem), se k podobnému rozvoji svých ropných polí chystá i sousední Surinam.
Vývoj těžby jednotlivých států skupiny OPEC+ (v tis. barelů denně):
Celkově se tedy trh s ropou nachází v rovnováze, která umožňuje růst jak nabídce, tak poptávce. Vzhledem k síle amerického dolaru a snaze západních zemí utlumit spotřebu fosilních paliv může mít nabídka mírně navrch. Podobně to cítí i obchodníci futures kontraktů, barel ropy s dodávkou za 12 měsíců je o 4 USD levnější než na spotu.
Trojciferné ceny se tak dočkáme zřejmě jen v případě příletu nějaké labutě namočené do ropy. Ani zvýšené geopolitické napětí u hlavních dodavatelů (Rusko, Blízký Východ, Venezuela) a s tím spojené sankce a obchodní překážky s odstupem času takový vliv nemají, protože každý chce svůj barel na trh dostat a zpeněžit, čímž současnou poptávku více než uspokojuje.
Na druhou stranu jakékoliv propady ceny k 70 USD za barel budou zřejmě rychle následovány zvýšenými nákupy USA i Číny do strategických zásob. Z grafu můžeme vidět, že právě kolem této ceny se během minulého roku zformoval velmi silný support.
Spekulace na růst nebo pokles ceny ropy nedává nyní příliš jasných signálů se zajímavým poměrem zisku a rizika. Pokud přece jen má investor pocit, že se trh s ropou bude hýbat některým směrem, zdá se výhodnější nákup akcií, které jsou právě cenou ropy zásadně ovlivněny a slouží tak jako proxy aktivum se zajímavým pasivním zhodnocením. Pro býky se logicky hodí těžební společnosti, z nichž některé se obchodují na atraktivních PE násobcích pod 7, např. BP nebo Repsol. Medvědí spekulující na pokles ceny ropy zase mohou investovat do aerolinek (Delta, Lufthansa, Ryanair), pro něž je kerosin významnou nákladovou položkou.
Vývoj ceny akcie Deutsche Lufthansa:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, OPEC Monthly Report, Bloomberg