Rychlé zisky rizikových investic z přelomu roku můžeme z velké části připsat daňové reformě prezidenta Trumpa. Nejenže jde o silnou fiskální stimulaci, ale trhy také vnímají, že snížení daní je prvním větším legislativním úspěchem nynějšího kabinetu za první rok vládnutí, což dodává investorům větší jistotu. Zatímco pro americké akcie vyznívá čistý dopad velmi pozitivně, pro ceny ropy už o takový jednoznačný stimul nejde.
Vyšší úrokové sazby, silnější dolar a především pak nižší break-even costs ropných těžařů by měly působit na ceny ropy negativně. Zvýšení poptávky v důsledku snížení daní příliš čekat nemůžeme, protože jak je známo, poptávka po ropě není příliš elastická, tj. s každým dalším dolarem v peněžence se spotřeba benzínu zvýší minimálně.
Naopak Trumpova administrativa chystá v nejbližší době v rámci zákona o výstavbě infrastruktury zvýšení spotřebních daní z paliv, aby bylo stavební boom z čeho financovat. Zvýšení daně, která se neměnila celých 25 let, by znamenalo zdražení benzínu zhruba o 10 %, což by zase omezilo spotřebu. Ze Spojených států bychom se tedy i přes veškeré pozitivní naladění dalšího růstu cen ropy dočkat neměli.
Vývoj ceny americké ropy WTI (denní graf – D1):
Podívejme se na nabídkovou stranu rovnice. Američtí těžaři v reakci na vyšší ceny ropy prudce navýšili v posledních 6 měsících svou produkci. Nyní se v USA těží 10,27 mil. barelů denně a díky nadstandardním cenám budou přibývat další a další nové vrty.
Poslední projekce OPEC i americké vládní agentury EIA hovoří o těžbě okolo 10,2 mil. barelů denně až na konci roku 2018. Tyto forecasty budou muset být revidovány silně nahoru, čímž celosvětová poptávkově-nabídková rovnice dostane jiný rozměr, který bude pro ceny ropy výrazně medvědí. Nemluvě o tom, že OPEC ve své projekci čeká, že vlastní členové i Rusko budou plně dodržovat dohodu o omezení produkce, což se zvlášť na cenách severně od 60 USD za barel dá čekat jen těžko.
Vývoj a forecast americké produkce ropy z dílny OPEC a EIA:
Ropa WTI by se tedy neměla dlouhodobě usadit nad 70 USD za barel a dnešní ceny by měly působit jako přirozený strop. Jednoznačný short ropy bych ale nedoporučoval, krátkodobý „spike“ v cenách se u komodit nedá vyloučit.
Komoditní nabídkový šok může totiž jako černá labuť nečekaně přiletět kdykoliv a do hlav saúdskoarabských mocných, kteří budou chtít kvůli plánovanému částečnému prodeji akcií Saudi Aramco co nejvíce vydělat, také nevidíme.
Alternativně se dá podívat na prodeje „ropných měn“ jako je ruský rubl nebo kanadský dolar. Především pak nákup USD/RUB se může hodit do portfolia jako pojistka proti případné další panice na trzích. Jako rizikově vnímanou měnu by se totiž investoři rublu při prodejích akcií (i ropy) také zbavovali a USD/RUB by rostl.
Vývoj měnového páru USD/RUB (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, OPEC monthly report, eia.gov