Zaprvé kolaps těžby v USA a dalších vysokonákladových zemích. Produkce ve Spojených státech klesla o 2,5 milionu barelů denně (mbd), což představuje cca 2,5 % celosvětové poptávky. Při dnešních cenách se nepodaří břidlicovým těžařům dostat zpět na předkrizovou úroveň, naopak budou muset investovat nemalé prostředky jen na udržení stávající produkce.
Vývoj těžby surové ropy ve Spojených státech (v tis. barelů denně):
Dále by ropu měl podporovat slabý americký dolar. Hlavní dovozci a spotřebitelé ropy, jako je Evropa, Čína a Japonsko, jsou totiž svědky posílení svých měn, což zlevňuje dovozy a bude držet poptávku po ropě na rostoucím trendu.
Posledním pozitivním faktorem je růst ostatních průmyslových komodit. Měď, železná ruda i stříbro se už dostaly vysoko nad své únorové hodnoty. To značí silné oživení poptávky v Číně i obecně v oborech náročných na spotřebu energií, jako stavebnictví a těžký průmysl. Bylo by překvapením, pokud by se část této poptávky nerealizovala také ve spotřebě ropy.
Silné oživení spotřeby ropy můžeme čekat z Evropy, z Indie a po odeznění hurikánové sezóny a uvolnění opatření i z USA. Je pravda, že poptávka v letectví se neobnoví příliš rychle. Benzín pro letadla (kerosin) však zaujímá relativně malou část trhu s ropou (v USA v roce 2019 8,5 %) a jeho váha klesá v podzimních a zimních měsících.
Rezistencí pro ropný trh jsou vysoké volné kapacity kartelu OPEC a spřátelených zemí, které mohou ze dne na den na trh vrhnout. Domnívám se ale, že zvyšovat konkurenci a snažit se rozpoutat novou cenovou válku při cenách pod 50 USD za barel by pro země jako Saúdská Arábie, Rusko nebo Kuvajt bylo sebevražedné.
Vývoj ceny ropy WTI (4hodinový graf – H4):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: EIA, MT4