Není se co divit, že takto silný signál směrem k vyšším úrokovým sazbám podpořil korunu. Měnový pár EUR/CZK se dostal pod 25,70 a přiblížil se post-pandemickému únorovému rekordu.
Vývoj meziroční inflace v ČR:
Českou ekonomiku v letošním roce nemusí trápit růst spotřebitelské inflace. Byť je meziroční změna lehce nad cílem centrální banky, je inflace níže než loni, což je v globálním srovnání výjimečné. Za tímto vývojem stojí právě kurz koruny. Na nejvíce sledovaném měnovém páru EUR/CZK nyní meziročně koruna posiluje o 7 %, její aktuální sílu dále umocňuje posílení eura vůči americkému dolaru o 11 % a posílení amerického dolaru vůči turecké liře o 16 %.
Koruna tedy prudce zlevňuje dovozy z eurozóny. Ještě levnější jsou ale dovozy z USA, Číny nebo Turecka, které budou držet růst cen v obchodech na uzdě i přes prudké zdražování základních materiálů. Záleží tedy, jak velký prostor má ještě koruna k posílení. Z pohledu konkurenceschopnosti průmyslu by nyní neměla být silnější měna problémem, protože kvůli raketovému růstu objednávek jedou evropské továrny naplno a nemusejí se zákazníkovi podbízet nižší cenou.
Meziroční vývoj průmyslu v ČR (v %):
To dokreslují i dnes zveřejněná tvrdá data, podle kterých český průmysl v březnu rostl meziměsíčně o 3,2 % a meziročně dokonce o 14,9 %. I stavebnictví svým meziměsíčním růstem o 3,1 % pozitivně překvapilo. Jakmile se v květnu otevřou i obchody a služby, můžeme být svědky skutečně silné konjunktury tažené i domácí poptávkou podpořenou snížením daní, podobně jako už nyní několik měsíců zažívají Spojené státy. Debata o růstu úrokové míry ČNB proto může nakonec skutečně přijít velice brzo.
Vývoj měnového páru EUR/CZK (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, ČNB