V první řadě se podívejme na faktory, které pomohly indexu S&P 500 připsat 20 % zisky během roku 2017. Šlo o štědrý daňový balíček prezidenta Trumpa, slábnoucí dolar a nízká inflace, která držela jestřáby v americké centrální bance na uzdě. Žádný z těchto pozitivních faktorů se však s velkou pravděpodobností opakovat nebude.
Vývoj akciového indexu S&P 500 (denní graf – D1):
Nízké korporátní daně už jsou v cenách akcií započítané a další růst zisků bude velice omezený. Proti optimistickým předpovědím bude hrát vyšší růst mezd, vyšší úrokové náklady a kvůli sílícímu dolaru naopak nižší zisky ze zahraničí.
Negativní korelace mezi silou amerického dolaru a růstem amerických akcií je vidět z následujícího grafu. V letech 2009 a 2015-16 byly zisky dolaru velkou brzdou býčího trhu, naopak na přelomu let 2010-11 a ve zmiňovaném roce 2017 slábnoucí americká měna akciím pomohla.
Porovnání vývoje akciového indexu S&P 500 (modře) a amerického dolarového indexu (červeně):
Silná americká ekonomika, zrychlující inflace (viz graf), ceny nemovitostí i ceny ropy hovoří ve prospěch svižného zvyšování úrokových sazeb v USA. Tato situace hraje do karet americkému dolaru, který v posledních týdnech posiluje proti euru, japonskému jenu i ostatním měnám.
Za této situace tedy bude velice obtížné najít další zástup kupujících, kteří by pomohli americkým akciím z nynější historicky rekordní úrovně ještě výše. Jako odpověď na otázku z nadpisu článku tedy odpovídám, že Trumpova rally je z velké části vyčerpaná, protože navazuje na velice silnou Obamovu rally a schází jí správné makroekonomické prostředí, které by akciím přálo.
Meziroční vývoj jádrové inflace v USA:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, FRED, Bloomberg