Když k tomu připočteme kvantitativní utahování (QT), tj. prodeje vládních dluhopisů a hypotečních listů z rozvahy Fedu v objemu 47,5 mld. USD měsíčně, nemohou se již firmy, trhy ani americká vláda spoléhat na levné financování v dolarech.
Aktuální očekávání trhu ohledně nastavení úrokových sazeb po zasedání Fedu v září 2022:
První obětí jsou akcie technologických společností. Růst výnosů amerických 10letých vládních dluhopisů z 0,5 % na 3,1 % p.a. v posledních dvou letech znamená znatelné navýšení diskontní sazby, na kterou při ocenění trpí právě akcie s předpokládanými tučnými zisky, cash-flow a dividendami až v daleké budoucnosti.
Index Nasdaq proto od začátku roku odepisuje už 23 % a vstupuje do medvědího trhu. Kromě silně jestřábí měnové politiky v USA dopadá na technologické společnosti negativně také faktický konec pandemie spojený s poklesem obratu e-commerce a také rotace ze soft růstového sektoru do hard hodnotového sektoru (energetika, zbrojařství).
Vývoj akciového indexu Nasdaq (4hodinový graf – H4):
I na forexu je silně cítit touha Fedu zkrotit inflaci. Americký dolar posiluje takřka na všech měnových párech. Nejmarkantnější apreciace oproti hlavním měnám je vidět na páru s japonským jenem a britskou librou. Zatímco u Japonska je oslabení domácí měny vzhledem ke stále holubičí měnové politice a záporným úrokovým sazbám pochopitelné, kurz GBP/USD se rychlé propadá i přes zvýšení úrokových sazeb na Ostrovech na 1,00 %. Bank of England se tak daří prozatím stínovat americký Fed, alespoň co se týče výše úroků.
Vývoj měnového páru GBP/USD (4hodinový graf – H4):
Z pohledu na inflační cíl Fedu však není situace až tak dramatická ve srovnání s některými jinými ekonomikami, včetně té české. Americká centrální banka totiž cíluje 2procentní růst indexu cen spotřebitelských výdajů (PCE) bez potravin a energií. Takto měřená inflace zdá se kulminovala v únoru na 5,3 %, v březnu se již snížila a pokud by pokračovala podobnou meziměsíční změnou ještě 3 měsíce, v létě by se dostala na 4,0 % (viz graf).
Vývoj meziměsíční (modře, levá osa) a meziroční (červeně, pravá osa) změny v PCE jádrovém cenovém indexu v USA, od dubna 2022 jde o odhad):
Ve finále proto zřejmě nebude muset Fed „zaříznout“ ekonomiku i akciové trhy mohutnou monetární restrikcí. Kromě rostoucích úrokových sazeb totiž už zpomaluje ekonomiku a inflaci prudká fiskální brzda (roční vládní deficit se má snížit z 2,8 na 0,7 bilionu USD) i mimořádně silný americký dolar.
V prvním čtvrtletí americký HDP klesnul anualizovaně o 1,4 % a k velké expanzi se právě přes zmíněné brzdící efekty už během letošního roku zřejmě nenadechne. Razantní očekávání trhu ohledně výše amerických úrokových sazeb tak nemusí být naplněno, což by umožnilo nadechnout se nízkoúročeným měnám jako je euro nebo japonský jen a nabídnout akciovým trhům impuls k redukci letošních ztrát.
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, Fed Watch Tool, cato.org