Pátek 13. září 2024 12:24
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
SAB Finance
reklama
Purple Indexy
reklama
InstaForex

Alarmující tempo zaostávání Evropy

13.09.2024 09:45  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

„Evropa je výrazně zatížena byrokratickým procesem, který jí svazuje ruce a nedovolí držet krok s Čínou či USA. Pokud má být smysluplnost EU zachována, radikální přeměna je nezbytně nutná a to již teď,“ říká analytik BHS Timur Barotov.

Následující článek je stručným shrnutím nejdůležitějších nálezů nově vydaného reportu Evropskou komisí. Týká se konkurenceschopnosti a budoucnosti evropských států. Výzkum vedl bývalý premiér Itálie a ex-prezident Evropské centrální banky Mario Draghi.

Snahy Evropy o podnícení zpomalujícího ekonomického růstu selhávají již od počátku století a tento trend se nezměnil. Evropa v mnohých ohledech ekonomicky zaostává za Spojenými státy, a to především vlivem nízké produktivity. Reálný disponibilní příjem na obyvatele od počátku století vzrostl v USA dvojnásobně rychleji než v Evropě a domácnosti za to platí nižším životním standardem. Co se ale Evropě podařilo je rozšířit export do Asie a dosáhnout svých sociálních cílů, jako je zúžení nerovnosti v příjmech, více zapojit ženy do trhu práce a zajistit sociální podporu potřebným. Závislost na bezpečnostních zárukách USA poskytované EU pomohla uvolnit větší množství prostředků pro jiné účely. Ovšem toto paradigma se zdá být u konce.

Evropě hrozí, že v „novém světě“ přijde o bezpečnostní záruky USA, ztratí dosavadní dominantní motor růstu – růst mezinárodního obchodu a nedostojí konkurenci ze strany Číny a USA. Navíc Evropa přišla o levný zdroj energie v důsledku válečného konfliktu mezi Ruskou federací a Ukrajinou. Veškeré závislosti, které si EU v minulosti vytvořila a těžila z nich se nyní obrací v ekonomickou a bezpečnostní hrozbu. Technologická inovace a adopce je esenciální pro růst ekonomik. Svět nyní prochází velkou přeměnou v důsledku technologických inovací, ale i v této sféře Evropa výrazně zaostává. Většina rozdílu v produktivitě práce mezi EU a USA lze vysvětlit právě zaostávající adopcí nových technologií. Pokud technologie mají být hnacím motorem ekonomik i v budoucnosti, pak Evropa v tomto ohledu nemá dobré výhledy. Pouze 4 z 50 největších technologických společností na světě je evropských a vznik nových škálovatelných inovativních společnosti v EU je velmi vzácný. To se děje v době, kdy Evropa nutně potřebuje najít nový zdroj růstu, protože stárnoucí a stagnující populace bude i nadále zhoršovat její ekonomické vyhlídky. Očekává se, že evropský pracovní trh se do roku 2040 bude každým rokem zmenšovat o zhruba 2 miliony lidí a poměr pracující populace k důchodcům se posune ze současných 3:1 ke 2:1. Evropa se tak bude muset o to více spolehnout na růst produktivity (tedy technologickou adaptaci), aby dosáhla ekonomického růstu. Při současném trendu růstu produktivity se ale evropská ekonomika bude v dalších dekádách reálně propadat. Digitalizace a dekarbonizace ekonomiky spolu s vylepšením obranyschopnosti Evropy přitom vyžaduje bezprecedentní investice, násobně větší než byl Marshallův plán.

Tímto tempem se základní ambice EU nemohou všechny naplnit (jestli vůbec některá). Ta nedokáže být zároveň v popředí technologické inovace, lídrem v dekarbonizaci ekonomiky, udržet stávající sociální model a být velkým hráčem na geopolitickém poli spolu s USA a Čínou. Bude tedy potřeba udělat výběr a prioritizovat ty cíle, které jsou pro Evropu důležitější, a naopak se částečně vzdát těch, které jsou méně podstatné. Evropa čelí existenční krizi a restrukturalizace současného socioekonomického modelu je absolutně nezbytná. Základními hodnotami EU je prosperita, rovnost, svoboda, mír a demokracie v udržitelném prostředí. EU existuje, aby tyto cíle pomohla zajistit říká Draghi, pokud se jí ale nedaří těchto hodnot dosahovat, nebo si musí vybírat mezi těmito základními hodnotami pak EU postrádá smysl a měla by zaniknout. Jedinou cestou, jak spasit tyto ambice je podnítit ekonomický růst, a to především skrze růst produktivity, a tedy adaptací technologií. Jediný způsob, jak spasit Evropu je radikální proměna míní Draghi.

3 oblasti pro zažehnutí růstu

Výzkum zmiňuje 3 oblasti na kterých musí EU zapracovat, aby zažehla ekonomický růst a podle něj v žádné z těchto oblasti nezačínáme od nuly. EU stojí na zdravých základech jako je kvalitní vzdělaní, dostupná zdravotní péče a robustní sociální zázemí. Ovšem nedaří se jí proměňovat své přednosti v produktivní a konkurenceschopné trhy na globálním poli.

První a nejdůležitější oblast: je potřeba dohnat zaostalost v technologické adaptaci Evropy oproti USA a Číně, především v oblasti pokročilých technologií. Evropa se zasekla na statické průmyslové základně se starými velkými společnostmi, které se nemění. Velkým problémem je to, že se nerodí nové společnosti, které by mohly svými inovacemi a technologickou aplikací nahradit ty staré, nebo pro ně minimálně vytvořit silnou konkurenci. Za posledních 50 let v EU nevznikla jediná společnost, která by mohla konkurovat stávajícím gigantům. Naopak v USA všech 6 největších společností na současném trhu vzniklo právě v tomto období. Tento nedostatek dynamiky a inovace je sebenaplňující se a vede k ještě větší stagnaci. Problém není v tom, že by Evropě scházely nápady, nebo ambice ale ve všech dalších krocích – tedy v komercializaci a škálování těchto inovací. Za tím stojí především přehnaně restriktivní a inkonzistentní regulace. Velká většina inovativních a růstových evropských společností se tak v průběhu času přemístí do USA, neboť škálovat podnikání v EU je velmi obtížné. Ve světě, který je na pokraji další technologické revoluce (AI) si Evropa nemůže dovolit být pouhým přihlížitelem a těžit ze zastaralého průmyslu minulých století. Centrálním prvkem technologické integrace je tedy poskytnout Evropanům schopnosti a možnosti využívat nové technologie ke zvýšení vlastní produktivity.

Druhou oblastí je dekarbonizace a konkurenceschopnost. Zatímco Evropa je nyní lídrem ve výrobě obnovitelné energie, Čínská konkurence válcuje evropské výrobce výraznými vládními dotacemi, přístupem k levné výrobní kapacitě a levným komoditám. Úzká spolupráce mezi členy EU a správný regulatorní přístup EU k této otázce tedy rozhodne, zda Evropa zůstane i nadále lídrem v této oblasti.

Třetí oblastí je snižování závislostí. Vyšší soběstačnost Evropy v oblastech jako je bezpečnost a energetika je nezbytná pro udržitelný růst. Značná závislost Evropy na Číně je velkým tématem, kde je třeba nastavit lepší rovnováhu mezi závislostí z ekonomických důvodů a soběstačností z důvodu bezpečnostních. Vyšší investice do obranyschopnosti EU a snížení fragmentace jednotlivých armád je nezbytná.

V sázce je budoucnost Evropy

Velká část problémů EU plyne jednoduše z velké fragmentace uvnitř unie. Taková organizace může být efektivní pouze, když bude jednat rozhodně a jako jeden celek. Nejednota totiž vytváří byrokratický proces, který paralyzuje celou unií a zatěžuje všechny členy. Mnoho problémů s růstem ekonomiky plyne jednoduše z přehnané regulace, která odrazuje inovaci a zabíjí meritokracií. Problémem není to, že by Evropa neměla potenciál, nebo že je neschopná. Problém je v „softwaru“, neboli politickém a legislativním nastavení, které nás všechny brzdí. To se musí změnit. Draghi věří, že efektivním nastavením zákonů, umenšením byrokracie a jednáním v jednotě by Evropa mohla snadno v čase srovnat rozdíl s USA. EU může přežít pouze pokud se radikálně promění a zefektivní. S prokrastinací Evropa již v měnícím se světě neuspěje.

BH Securities a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Akvizice Monety a PPF neproběhne
    V podvečer byla vydána překvapivá zpráva. Banka Moneta a skupina PPF se dohodly, že nebudou dál pracovat na spojení. Subjekty uzavřely v pondělí dohodu o ukončení a zastavení procesu akvizice Air Bank a českého a slovenského Home Creditu. Návrh na ukončení akvizice vznesla PPF. Jako hlavní důvody uvedla zhoršující se makroekonomické prostředí, negativní vývoj na kapitálových trzích a nepříznivou geopolitickou situaci. Obě firmy dnes podepsaly dohodu o ukončení procesu akvizice. PPF má podle ní uhradit dosud vynaložené náklady související s transakcí, které k dnešku přesahují 100 milionů Kč.
  • Akvizice pokračují – Microsoft kupuje Wunderlist
    V úvodu nového týdne na akciových trzích převládala mírně optimistická nálada, když index PMI ve výrobě podle ISM v kv...
  • Akvizice za 75 miliard USD čínské firmy vloni neuskutečnily. Kvůli regulátorům a restrikcím
    Čínské firmy vloni musely zrušit dohody o akvizicích v zahraničí za téměř 75 miliard amerických dolarů. Hlavním důvodem byly zásahy regulátorů a také devizové restrikce v Číně. Celkem tak bylo zrušeno 30 akvizic evropských a amerických firem. S odvoláním na analýzu právní společnosti Baker McKenzie a výzkumné firmy Rhodium to uvedl ekonomický list Financial Times. O rok dříve byly zrušeny dohody jen za deset miliard USD.
  • Aký bude mať dopad zvýšenie úrokových sadzieb v USA?
    Trhy už zvýšenie sadzieb na dnešnom zasadnutí započítali, čiže samotné zvýšenie sadzieb by nemalo zahýbať cenami finančných aktív. Sledovať sa však bude prognóza budúceho vývoja sadzieb, ktorú FED zverejňuje na každom druhom zasadnutí. Očakáva sa, že FED ostane pri svojej prognóze z decembra, že v tomto roku a aj v budúcom sa budú zvyšovať sadzby tri krát. Pokiaľ by však túto prognózu zmenil a očakával by viac zvýšení, tak by to bola pozitívna správa pre dolár a negatívna pre ceny amerických dlhopisov.
  • Aký bude mať vplyv zvyšovanie sadzieb na komodity?
    Investori by mali sledovať komodity a na základe toho usúdiť, či robí Fed pri zvyšovaní sadzieb chybu v monetárnej politike a priškrtí ekonomický rast, alebo je všetko v poriadku a rast bude pokračovať tak ako doteraz. Myslia si analytici Bank of America Merrill Lynch.
  • Aký je „nový normál“ pre NFP? Malo by to byť pod 150 tis.
    Trhový konsenzus ohľadom zajtrajšej zmeny NFP (zamestnanosti v USA) je na úrovni 174 tis. V tomto poste sa pozrieme na to, či to je veľa, alebo málo. V posledných rokoch sme boli zvyknutí na zmenu NFP nad 200 tis. – od roku 2013 je priemer 215 tis. To však bolo v čase, kedy bola v USA veľká medzera na trhu práce a na trhu bol dostatok voľnej pracovnej sily (t.j. ľudí hľadajúcich si prácu). V posledných mesiacoch to však už neplatí – miera nezamestnanosti sa usadila jemne pod piatimi percentami a môžeme predpokladať, že sa dostala blízko prirodzenej miery nezamestnanosti:
  • Aký je Trumpov ekonomický program? Silno deficitný
    USA má nového prezidenta, a keďže republikáni nielenže nečakane vyhrali prezidenta, ale aj senát (podľa research note Deutsche Bank mala takýto výsledok zhruba šesťpercentnú pravdepodobnosť), tak takáto nejednofarebnosť, ktorá v USA nebola od roku 2010, vytvára priestor pre zásadnejšie zmeny v smerovaní americkej ekonomiky. Podobe demokratickú jednofarebnosť v rokoch 2009-2010 pretavil Obama do reformy zdravotníctva Obamacare a stimulačného balíčka pre ekonomiku American Recovery and Reinvestment Act.
  • Aký tón zvoli Janet Yellen na svojom polročnom prejave?
    Už túto stredu začína pravidelná pol ročná testimónia Janet Yellen pred senátom a finančnou komisiou. Trh ani nebude sledovať náznaky inflácie, alebo silného pracovného trhu, ale skôr sa bude zameriavať na poznámky ohľadom valuácie aktív – či už akcií, alebo dlhopisov. Fed už niekoľko krát na svojich zasadnutiach varoval, že akciové trhy sa zdajú byť nafúknuté a výnosy na amerických stredno až dlhodobých dlhopisoch sú stále nízke. Výnos na 10 ročnom cennom papieri je stále iba okolo 2.4% a dlhodobejšie výnosy majú skôr tendenciu klesať, aj napriek zvyšovaniu sadzieb.
  • Aký veľký je tlak na FED, aby znížil projekcie budúceho zvyšovania sadzieb?
    Pred zasadnutím FEDu v budúcom týždni rezonuje otázka, že nakoľko sa v posledných týždňoch, zhoršila situácia a vyhliadky v americkej ekonomike, a teda že do akej miery by FED mohol znížiť prognózu budúceho vývoja úrokových sadzieb. Práve nové projekcie vývoja úrokových sadzieb totiž budú do najbližších týždňov veľmi významným faktorom pre vývoj dolára a akcií (tým druhým bude vývoj na poli obchodných vojen).
  • Alarmující propad průmyslu versus vzestup zahraničního obchodu: Co to znamená pro českou ekonomiku?
    Dnes byla Českým statistickým úřadem zveřejněna nová data o české ekonomice, která přinášejí smíšené zprávy. Nejzávažnějším zjištěním je pokles průmyslu o 5 %, což vyvolává obavy. Dalším znepokojivým faktorem je pokles vydání stavebních povolení o 10,2 % oproti minulému roku. Na druhé straně, oblast zahraničního obchodu přináší naději s přebytkem téměř 13 miliard Kč.
  • Alarmující, Volkswagen poprvé ve své devadesátileté historii zvažuje uzavření fabrik v Evropě. „Nemocné“ Německo se neuzdravuje, naopak
    Německá automobilka Volkswagen zvažuje zavírání svých fabrik v Německu. Je to zlom. K něčemu takovému ve své takřka devadesátileté historii totiž nikdy nepřistoupila. Drtí ji vysoké ceny energií, těžké bruselské regulace, zelená agenda i nezachycený nástup elektromobility. Když Volkswagen byť jen zvažuje uzavření některé ze svých evropských fabrik, což nikdy neučinil, je to vysoce alarmující, soudí analytici autobranže…
  • Alaska Airlines po snížení prognózy na 3Q24 prodělává 📉
    Společnost Alaska Air Group (ALK.US) dnes ztrácí více než 6 % po zveřejnění výsledků za 2Q24 a představení prognóz na další čtvrtletí. Společnost navzdory solidním výsledkům zklamala investory nejvýrazněji právě svými projekcemi na další čtvrtletí, které se výrazně lišily od předpovědí analytiků.
  • Albemarle se snaží převzít Liontown 💵 Nastartuje lithiový průmysl vzestupný trend?
    Společnost Albemarle (ALB.US) je největším světovým výrobcem lithia. Společnost se nyní soustředí na akvizici australské těžební společnosti Liontown, která se zaměřuje na vývoj minerálů pro baterie elektromobilů. Analytici považují nejnovější zprávy společnosti za pozitivní signál pro odvětví.
  • Alcoa odstartovala pozitivně výsledkovou sezonu, čeká se na zápis Fedu, denní přehled událostí
    Americký akciový trh má za sebou další nepovedený obchodní den, když index Dow Jones oslabil o 0,69 procen...
  • Alcoa otevře výsledkovou sezónu, ECB, BoE do té doby zůstávají v (ne)činnosti
    Hranice 1150 byla jednoznačně prolomena, obchodování včera uzavřelo vysoko nad touto úrovní. Poslední cenové pohyby ukazují, že investoři prostě riziko (akcie) chtějí. Zklamání po spuštění kvantitativního uvolňování nebo z nadcházející výsledkové sezóny by mohlo způsobit prudkou korekci trhu.
  • Alcoa překonala očekávání, akciový trh na to: ,,No a co?"
    Včera jsme jasně prolomili práh 1150 a uzavřeli výrazně nad touto hladinou. Z posledního chování cen to vypadá, že investoři jsou prostě ochotní přistoupit na riziko (akcie). Případné zklamání v souvislosti se zahájením dalšího kola kvantitativního uvolňování nebo s nadcházející výsledkovou sezónou by mohlo vést na trhu k prudké korekci.
  • Aleš Michl novým guvernérem ČNB?
    Obměna bankovní rady se zdá být větším “dobrodružstvím”, než jsme očekávali my i trh. Podle předběžných zpráv z tisku, by do čela ČNB měl mířit současný člen bankovní rady Aleš Michl. Pokud se informace potvrdí, dojde pravděpodobně na výraznější obměnu v bankovní radě.
  • Alfa Romeo, Nissan, Porsche a Honda hlásí obrovské propady prodejů v Evropské unii
    „Česká republika patří mezi pět zemí Evropské unie, kde za prvních pět měsíců letošního roku došlo k nejhlubšímu propadu prodejů nových automobilů. Oproti stejnému období loňského roku ztrácíme 9,6 procenta prodejů, což ukazuje na snahu spotřebitelů odkládat dlouhodobou spotřebu. Takové chování je obvyklé při narůstající nejistotě a strachu z budoucího vývoje,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Algorand padá k historickým minimům📌
    Kryptoměna Algorand prohrává, přestože její vývojáři před několika měsíci navázali spolupráci s FIFA. Díky tomu bylo logo Algorandu k vidění během některých z největších zápasů na mistrovství světa ve fotbale v Kataru. Ukázalo se však, že trendy zpomalující aktivity v decentralizovaných financích mají větší váhu než mistrovství světa a způsobily pokles cen kryptoměny de-fi:
  • Algorand se po spolupráci s Itálií snaží zvrátit medvědí trend
    Společnost Blockchain Algorand oznámila, že její technologie blockchain se podílí na vývoji italské digitální platformy Fideiussioni Digitali, kterou využívá italská centrální banka, regulátor pojišťovnictví IVASS a více než 30 dalších finančních institucí:
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster