Trh zatím ukazuje volnou cestu medvědům. Při současné síle dolaru totiž stačí aktuální ceny ropy na to, aby těžba dokázala předběhnout spotřebu, a to i přes problémy s kapacitou ropovodů v hlavních centrech růstu – Spojených státech a Kanadě. Podle posledního měsíčního reportu kartelu OPEC má nabídka nečlenů OPEC vzrůst o 2,08 mbd* letos a 2,13 mbd v roce 2019 (viz tabulka), zatímco poptávka se má dočkat zvýšení o 1,64 mbd a o 1,43 mbd ve stejném období.
Výhled růstu těžby ropy pro rok 2018 a 2019 podle zemí:
Navíc tento výhled nezohledňuje měnovou krizi v Turecku, zpřísnění obchodních bariér mezi Čínou a USA, zlevnění ethanolu jako substitutu benzínu a také nedávné posílení dolaru, což jsou faktory, které všechny budou mít negativní dopad na poptávku v následujících čtvrtletích. V základním scénáři bez černých labutí by tedy těžba měla více než nahradit předpokládané ztráty ve výši 0,8-1,0 mbd poté, co začnou na podzim znovu platit
I přes víceméně medvědí sentiment na ropě nelze vyloučit krátkodobé prudké zvýšení cen z důvodu rizik u členů kartelu OPEC. Dodávky z Venezuely, Libye, Nigérie či Angoly jsou vysoce nejisté. Výpadky zásobování trhu z Íránu a reakce ze strany Saúdské Arábie jsou kapitola sama pro sebe, kde alternativní scénáře dávají možnosti k překonání 10 let starého cenového rekordu ve výši 147 USD za barel.
Spekulace na pokles bez rizika velkých ztrát v případě prudkého zvýšení cen ropy umožnuje nákup put opce. Právě tento obchod se nám zdá jako vhodná strategie reagující na současné trendy i pokrývající rizika trhu s ropou. Je třeba také nezapomenout na úlohu amerického dolaru, jehož síla podporuje medvědí sentiment. Put opce na ropu tedy slouží i jako hedge krátkých dolarových pozic, protože jsou proti sobě negativně korelované.
Vývoj ceny ropy WTI (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: Monthly OPEC Report, MT4, oilprice.com, Bloomberg
*milionů barelů denně