Sobota 21. prosince 2024 18:09
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new
reklama
Investingfox 16 let
reklama
Purple webinář Ve vaší režii

Je ropa podhodnocená?

Napsal:   Sekce: Fundamentální analýza

V návaznosti na minulý článek o návratu k průměru u zlata se dnes podíváme na podobný efekt u mnohem dynamičtějšího aktiva, kterým je ropa. Z dlouhodobého hlediska můžeme vypozorovat, že cena této komodity v souladu s vývojem spotřebitelských cen. Rozdíl je v tom, že ceny v obchodech jsou mnohem méně volatilní než ceny ropy a toho se dá v tradingu využít – index spotřebitelských cen funguje jako kotva, jako indikátor rozdělení mezi tím, jestli je ropa nadhodnocená nebo podhodnocená.

Spojitost mezi růstem cen ropy a inflací je silná. Ropa totiž vstupuje do velké části spotřebitelského koše – nejde jen o pohonné hmoty, ale i plasty, letenky a cena všeho, k čemu je potřeba doprava jako je nákup zboží přes internet. Tento vztah by se proto neměl strukturálně dlouhodobě odpojit, i když přijde do USA břidlicová revoluce nebo válka na Blízkém východě pozastaví velkou část světové produkce.

Porovnání vývoje ceny ropy WTI (modře) a indexu spotřebitelských cen v USA (červeně):


Z grafu je vidět, že nejsilnější indikace nákupu ropy nebo zvýšení jejího podílu v investorském portfoliu byla v letech 1986, 1998, 2001 a 2016. Naopak prodat nebo držet méně ropy bylo vhodné v letech 1980, 2008 a 2011. Pohyb ceny ropy se dříve nebo později dostal zpět ke svému „průměru“, kterým je právě vývoj inflace. Tato strategie je tedy vhodná spíše pro střednědobé až dlouhodobé investory, kteří dokáží delší dobu čekat na příležitost, jak už to v rámci fundamentální analýzy často bývá.

Obě proměnné jsou vztažené ke Spojeným státům, tj. ropa (WTI) je v USD a inflace je americká. Spojitost by ale měla fungovat u většiny vyspělých zemí s tržním hospodářstvím, tj. při porovnání ropy v domácí měně a domácího indexu spotřebitelských cen.

V odpovědi na otázku z nadpisu článku je tedy nyní těžké učinit přímý závěr, jestli ropa je nebo není nyní podhodnocená. Inflační index indikuje, že ropa je levnější než by měla být, ale žádný jasný signál k nákupu to z mého pohledu není. Při poklesu ropy WTI do blízkosti 50 USD za barel už by dávalo smysl alespoň do menší long pozice vstoupit.

Vývoj ceny americké ropy WTI (denní graf – D1):


Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz

Zdroje: MT4, FRED, Bloomberg

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Je pokles komoditních měn novým trendem, nebo jde pouze o korekci?
    Pokud bychom se podívali na letošní vývoj cen komodit, zjistíme, že takřka všechny zaznamenaly pokles. Důvodem je nejenom silnější americký dolar, ale také slabší růst největšího komoditního konzumenta, Číny, a absence nabídkových šoků. Nižší ceny produkce však těžce doléhají na komoditní měny, které v poslední době zažívají pokles. Otázkou tedy je, jestli se řídit nastaveným trendem, nebo si kontrariánsky tyto měny koupit při aktuální slevě.
  • Je predikcia 100 000 USD za Bitcoin do konca 2021 málo?
    Už v predošlom článku o Tesle sme spomínali, že to, že táto spoločnosť kúpila BTC, je iba začiatkom. A určite to tak je, pretože odborníci nielen z finančného sektora, ale celkovo zo sveta biznisu či podnikania sa stále viac a viac začínajú pozerať na to, aké ďalšie spoločnosti by mohli do kryptomien investovať a čo by to mohlo pre celý trh znamenať. S tým sa samozrejme spája aj niekoľko zaujímavých predikcii o tom, ako vysoko by sa mohla dostať najväčšia kryptomena z pohľadu ceny. Zaujímavé pritom je, že analytici z rôznych oblastí sa zhodujú na jednom konkrétnom (a poriadne vysokom) odhade.
  • Je Proprietary spoločnosť tá správna cesta ako získať kapitál?
    V diskusii pod predošlým článkom bolo niekoľko komentárov, ktoré ma naviedli k dnešnej téme. Sú Proprietary spoločnosti tak skvelou voľbou v snahe získať kapitál na obchodovanie? Alebo ide len o vynikajúci biznis model lákajúci skvelou ponukou a reklamou? V dnešnom článku budem nahlas uvažovať o tejto téme a vyjadrím svoj názor. Nič nie je len čierne alebo biele. Všetko má svoje pre a proti. Je táto možnosť obstarania alebo získania kapitálu tou správnou? Skutočne je to taká lákavá ponuka ako vraví reklama?
  • Je prudký pokles sazeb reálný?
    V posledních týdnech se dle investorů výrazně navýšila pravděpodobnost poklesu úrokových sazeb v příštím roce. Americká, evropská, britská i česká centrální banka nyní čelí silnému tlaku trhů, které očekávají výrazné uvolnění měnové politiky a již na základě těchto přání ženou vzhůru akciové trhy.
  • Je průměrný roční zisk 18% hodně nebo málo?
    Když jsem začínal s automatickými obchodními strategiemi na forexu, tak jsem měl představu, že nebude problém dosahovat zisk několik desítek procent ročně. Postačí dát dohromady dostatečné množství správných strategiích a ty se již postarají o toužebný výsledek.
  • Je rally na ropě mrtvá?
    Stejně jako ostatní rizikovější investice typu akcií a kryptoměn, i ropa si prošla v posledních týdnech silnější korekcí. Postupně ale ztráty maže a přichází tedy otázka, jestli bude tato strategická komodita pokračovat v růstu cen.
  • Je rally na ropě udržitelná?
    Cena ropy přes prázdniny přidala přes 20 %. Barel typu Brent se přiblížil 90 USD a barel ruského Uralu překročil „sankční“ hranici 60 USD. Co od této nejdůležitější průmyslové komodity čekat dále?
  • Je rast indexu NASDAQ udržateľný bez výrazných korekcií?
    V oblasti finančných trhov je vždy prítomná dynamika a neustále meniace sa okolnosti, ktoré vytvárajú priestor pre rôzne predpovede a očakávania. V súčasnej dobe sa zvyšuje pozornosť k indexu NASDAQ 100, kde sa očakáva pokračujúci rast, a mnohí investori sa snažia odhadnúť, čo nás čaká v nadchádzajúcich mesiacoch.
  • Je risk off vlna u konce?
    Ačkoliv minulý týden zakončily akciové indexy v zelených číslech, nemusí to znamenat konec risk off sentimentu. Tento týden nás totiž čeká ještě několik důležitých fundamentů, které mají potenciál vyvolat další vlnu korekce. Které to jsou, si povíme v dnešním článku.
  • Je ropa levná nebo drahá?
    Ropa na hodnotě 80 USD za barel. Záleží samozřejmě, koho se zeptáte. Málokdo by ale označil dnešní cenu ropy, která si již prošla inflační vlnou, za příliš drahou.
  • Je ropa stále levná?
    Po turbulentních jarních měsících se ropa během léta stabilizovala. Drží si mírný rostoucí trend při výrazně nižší volatilitě. Včerejší zprávy o otrávení ruského opozičního předáka novičokem i o vývoji zásob ropy ve Spojených státech sice přinesly 4procentní propad cen, i přesto věříme, že jde pouze o korekci v trendu, která by naopak mohla být dobrou příležitostí pro vstup do dlouhé pozice. Co by mělo pomáhat ropě výše?
  • Je ropa za 70 USD udržitelná?
    Po prudkém nárůstu cen ropy během zimy a jara přechází býčí trh do bočního trendu. Cena ropy Brent zůstává již několik měsíců lehce nad 70 USD za barel, americká WTI si kvůli záplavě nové těžby z Texasu drží diskont a obchoduje se lehce pod touto hranicí. Otázkou tedy je, jestli tato cenová hladina vydrží na trhu delší dobu a případně jakým směrem by se měl trend během druhé poloviny letošního roku vydat.
  • Je rozhodnuto! Kdo bude americký prezident?! | Investiční Memento #92
    Máte rádi memečka? Protože analytici, investoři a obchodníci je přímo milují a mnohdy se jimi informují o aktuálně nejdůležitějších investičních událostech. Investor a člen Purple Trading Clubu, Petr Lajsek, pro vás každý týden prochází internetové diskuze a fóra a sbírá ty nejpovedenější z vtípků. Ty pak rozebere, dodá k nim kontext a doplňující informace z trhů. To vše pak shrne do videa, na které se stihnete podívat u odpoledního kafe. Dnes vyšlo v pořadí již 92. vydání Investičního Mementa. Na co se můžete těšit?
  • Je rubl zpátky?
    Ruská okupace Ukrajiny plní denně přední stránky novin a není snad nikoho, kdo by si nepřál, aby toto krveprolití bylo konečně u konce. Jednou z mnoha obětí je i ruská měna, která se ale zdánlivě vrací zpět na své předválečné úrovně. Můžeme tomu ale skutečně věřit? V tomto článku se pokusíme najít odpověď.
  • Je smrtelné, když trader neví, co má udělat
    Tisíckrát bylo řečeno, že důležitým předpokladem úspěchu tradera jsou jasně daná pravidla a jejich dodržování. A tisíckrát se nám každému stalo, že jsme nedodrželi to, co jsme si jako pravidla sami stanovili. Proč je to vlastně tak důležité a proč bez toho nelze být úspěšný?
  • Jestřábí ČNB žene korunu vzhůru
    Od včerejšího zasedání bankovní rady České národní banky (ČNB) se nečekaly změny v úrokových sazbách ani v rétorice centrálních bankéřů. O to překvapivější bylo vyjádření guvernéra Jiřího Rusnoka, že růstem sazeb v letošním roce si je na 100 % jistý a k tomuto kroku může přijít na jakémkoliv dalším zasedání. A to i přes výrazné snížení odhadu růstu letošního HDP, který ČNB ve své prognóze odhaduje pouze na 1,2 %.
  • Jestřábí Fed už sklízí „úspěchy“
    Americká centrální banka (Fed) ve středu zvýšila úrokové sazby o půl procentního bodu do rozmezí 0,75-1,00 % a její šéf Jerome Powell byl až překvapivě konkrétní v přístupu k dalšímu růstu úroků. Ve Spojených státech by na dalších dvou zasedáních mělo dojít ke zvýšení o 50 bps. Trh je ještě více jestřábí, očekává rychlejší utahování měnové politiky, už v září by se tak měl americký dolar úročit v blízkosti 2,50 %.
  • Ještě jedny americké volby
    Jestli jste měli pocit, že po listopadovém vítězství Joe Bidena nebudou americké volby pro další 4 roky v pozornosti investorů, tak tento týden vás možná vyvede z omylu. Nepůjde sice přímo o Bílý dům, ale voliči rozhodnou o tom, jaká politická elita v Senátu bude v následujících letech schvalovat daňové zákony nebo potvrzovat jmenování centrálních bankéřů. A to už je pro finanční trhy slušné sousto.
  • Je to jen hra?
    Mám myšlenku, poznatek, o který se chci podělit.
  • Je toto koniec uptrendu na akciových trhoch?
    V tomto blogu poukážem na možný budúci vývoj akciových indexov na základe minulých pohybov a technickej analýzy a takisto aj dôležitých fundamentov. Pozrieme sa na DAX a S&P 500 lebo sa toho v roku 2021 dosť udialo.
  •  


    Diskuse ke článku

    Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
    Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Swissquote Bank