Spojitost mezi růstem cen ropy a inflací je silná. Ropa totiž vstupuje do velké části spotřebitelského koše – nejde jen o pohonné hmoty, ale i plasty, letenky a cena všeho, k čemu je potřeba doprava jako je nákup zboží přes internet. Tento vztah by se proto neměl strukturálně dlouhodobě odpojit, i když přijde do USA břidlicová revoluce nebo válka na Blízkém východě pozastaví velkou část světové produkce.
Porovnání vývoje ceny ropy WTI (modře) a indexu spotřebitelských cen v USA (červeně):
Z grafu je vidět, že nejsilnější indikace nákupu ropy nebo zvýšení jejího podílu v investorském portfoliu byla v letech 1986, 1998, 2001 a 2016. Naopak prodat nebo držet méně ropy bylo vhodné v letech 1980, 2008 a 2011. Pohyb ceny ropy se dříve nebo později dostal zpět ke svému „průměru“, kterým je právě vývoj inflace. Tato strategie je tedy vhodná spíše pro střednědobé až dlouhodobé investory, kteří dokáží delší dobu čekat na příležitost, jak už to v rámci fundamentální analýzy často bývá.
Obě proměnné jsou vztažené ke Spojeným státům, tj. ropa (WTI) je v USD a inflace je americká. Spojitost by ale měla fungovat u většiny vyspělých zemí s tržním hospodářstvím, tj. při porovnání ropy v domácí měně a domácího indexu spotřebitelských cen.
V odpovědi na otázku z nadpisu článku je tedy nyní těžké učinit přímý závěr, jestli ropa je nebo není nyní podhodnocená. Inflační index indikuje, že ropa je levnější než by měla být, ale žádný jasný signál k nákupu to z mého pohledu není. Při poklesu ropy WTI do blízkosti 50 USD za barel už by dávalo smysl alespoň do menší long pozice vstoupit.
Vývoj ceny americké ropy WTI (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, FRED, Bloomberg