1) Australský dolar - AUD
Austrálie zažívá těžké časy. Vývozy Austrálie jsou z velké části orientované na Čínu a ta přestává nakupovat. Navýšení zeleného energetického mixu v Číně již způsobilo nižší poptávku po australském uhlí a výsledkem byl propad jeho ceny na 10leté minimum, kde se stále drží. Co se týče druhého největšího australského vývozního artiklu, železné rudy, tak zde se začíná projevovat přetlak nabídky nad poptávkou teprve v poslední době. Meziroční pokles ceny o 40 % je jeho důsledkem (viz graf).
Vývoj ceny železné rudy v USD za metrickou tunu:
Futures kontrakty dokonce naznačují, že by se cena železné rudy měla ustálit okolo 80 USD za tunu. Při těchto cenách se nejenom strmě sníží devizové inkaso australské ekonomiky, ale dojde také k omezení investic v těžebním sektoru, na což zřejmě bude australská centrální banka reagovat snížením úrokových sazeb, aby podpořila investice v jiných sektorech hospodářství. Všechny tyto kroky budou působit proti australské měně.
Měnový pár AUD/USD v reakci na tento vývoj oslabil za poslední tři týdny o celých 5 %. V případě australského dolaru tak jde o definitivní opuštění režimu, ve kterém se chtěl dlouhodobě držet na paritě s USD. Po nekonečném volání australské centrální banky tedy dochází k vytouženému oslabení domácí měny.
Vývoj měnového páru AUD/USD (4hodinový graf – H4):
Vzhledem ke strukturální změně čínské ekonomiky, která se postupně přeorientovává z investic na domácí spotřebu, vidíme pokles poptávky po australských komoditách (uhlí, železná ruda) jako dlouhodobý. Trend poklesu AUD tedy určitě není u konce a během příštího roku by se mohl stabilizovat v blízkosti svého historického průměru vůči americkému dolaru 0,7500 – 0,8000.
2) Kanadský dolar - CAD
Světlou výjimkou mezi komoditními měnami by se měl v dohledné době stát kanadský dolar. Ten sice vůči svému americkému kolegovi také během letošního roku postupně ztrácí, komoditní složka kanadských vývozů je však orientovaná z velké části na ropu, u které se dlouhodobý pokles cen neočekává. Naopak vzhledem k silnému vlivu kartelu OPEC by aktuálních 90 USD za barel americké ropy WTI mohlo být letošním minimem (více v článku zde). Nepředpokládáme však prudký obrat v trendu a návrat na paritu na měnovém páru USD/CAD. Kanadská ekonomika, která již těží z oživení v USA, však bude dostatečně silná na to, aby místní dolar držel krok s USD.
Mezi komoditními měnami se tak nabízí otevření krátké pozice na páru AUD/CAD, které by reflektovalo divergenci mezi strukturální změnou poptávky po australské a kanadské komoditní produkci.
Vývoj měnového páru USD/CAD (4hodinový graf – H4):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroj: MT4, indexmundi.com, Bloomberg