Cena zlata byla v posledních týdnech jako na houpačce. Ještě během začátku října se zdálo, že spadne pod důležitou psychologickou hranici 1800 dolarů za unci. Hlavní příčinou byl posilující americký dolar, který těžil z vyhlídek na případný další růst úrokových sazeb v USA. Vztah mezi dolarem a zlatem je zpravidla inverzní, vždy to však platit nemusí. Jenže pak přišel okamžik, na který zlato čekalo. Jako blesk z čistého nebe udeřil na trhy konflikt na Blízkém východě a cena zlata postupně vystřelila nad 2000 dolarů za unci. Tento růst netrval ani 20 dnů. S postupem času však ze zlata válečné prémium vyprchalo a do půlky listopadu byla cena opět kolem 1930 dolarů za unci. Následně však zlato nabralo opět druhý dech - díky oslabení trhu práce v USA a uspokojivému pádu inflace výrazně oslabil dolar. Zlato se tak opět vrátilo na úrovně kolem 2000 dolarů.
Zlato na D1 grafu, platforma MT4 Purple Trading
Tyto pohyby reflektovaly i ETF s akciemi těžařů zlata, i přesto však v rámci srovnání za 1 rok za výkonem samotného zlata výrazně zaostávají - zatímco samotné zlato za rok posílilo o 15 %, tak ETF na akcie těžařů jsou mnohdy na nule. Důvodů je hned několik. Zatímco zlato je hojně využíváno spekulanty a v dobách geopolitického napětí tak může být oblíbeným instrumentem spekulací na růst. Právě spekulativní povaha zlata stojí za výraznými zisky tohoto cenného kovu. Zejména se zde promítá tzv. “short covering” - spekulanti, kteří dříve spekulovali na pokles ceny zlata nyní hojně uzavírají tyto pozice tím, že zpět nakupují daný kontrakt. S tím, jako rostou vyhlídky na pád úrokových sazeb v USA v příštím roce, se však do zlata nalévají nové spekulační peníze od obchodníků, kteří očekávají další růst zlata.
Vztah mezi spotovou cenou zlata a vývojem akcií těžařů je velmi zajímavý. Většinou měly akcie těžařů tendenci v době růstu cen zlata růst mnohdy i násobně více, v době pádu ceny zlata však také výrazně více padat. Právě tato volatilita je jedním z důvodů, proč ve výsledku ETF na akcie těžařů za zlatem za 1 rok mírně zaostávají. Tento trend je pochopitelný, mezi akciemi těžařů je mnohem více rizik než při pouhé investici do samotného zlata. Akcie těžařů zlata totiž podléhají více faktorům jako například celková nálada na trhu, geopolitická nestabilita v oblastech těžby a hospodářské výsledky. Nesmíme také zapomenout na fakt, že během října panovaly na akciových trzích po světě obrovské výprodeje kvůli obavám z konfliktu na Blízkém východě a možné recese v příštím roce. Tato negativní nálada se částečně podepsala i na akciích těžařů zlata. Některé dny, kdy zlato výrazněji rostlo, dokonce akcie těžařů zakončily ve ztrátě právě kvůli obavám investorů.
ETF VanEck Vectors Gold Miners (GDX) na ročním grafu, zdroj Google.
Vzhledem k boomu umělé inteligence mohli v průběhu roku někteří investoři přesouvat své prostředky právě do technologických akcií, které letos táhnou trhy. Akcie těžařů tak pro ně i díky mnohy smíšeným hospodářským výsledkům a vysoké volatilitě nemusí být tak “sexy”. A právě zde se může jednat o zajímavou příležitost. Asi nejznámějším fondem na těžaře zlata jsou Arca Gold Miners, FTSE Gold Mines a VanEck Vectors Gold Miners (GDX) - top 25 těžařů obsažených v tomto fondu mělo v druhém kvartálu 2023 průměrné náklady na 1 unci zlata kolem 1400 dolarů. S růstem ceny nad 2000 dolarů se samozřejmě zvyšuje marže těchto společností. Zlatu by navíc v příštím roce mohl přát očekávaný pád úrokových sazeb v USA a také velká poptávka centrálních bank. Například během Q3 roku 2023 byly nákupy zlata do rezerv centrálních bank historicky nejvyšší. ETF na těžaře zlata tak mohou být zajímavou investicí, stejně tak může být atraktivní i spekulace na ceny zlata pomocí futures nebo CFD.
Petr Lajsek
Tým Purple Trading
Upozornění: Jakékoli názory, zprávy, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené v tomto materiálu jsou poskytovány jako obecná marketingová komunikace pouze pro informativní účely a nepředstavují investiční poradenství. Nic v tomto sdělení neobsahuje investiční doporučení nebo pobídku za účelem nákupu a prodeje jakéhokoliv finančního nástroje. Všechny poskytnuté informace jsou shromažďovány z renomovaných zdrojů a jakékoliv informace obsahující údaj o minulé výkonnosti nejsou zárukou ani spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. Nepřebíráme žádnou odpovědnost za jakékoliv ztráty vyplývající z jakékoliv investice provedené na základě informací uvedených v tomto sdělení. Tato komunikace nesmí být reprodukována ani dále šířena bez našeho předchozího písemného souhlasu.