Skalpování a denní obchodování označuje rychlé obchody, které nemají trvání víc jak týden. Jde o dost riskantní záležitost, ale vidina snadných peněz a rychlých aut často přesvědčí nováčky skalpování nebo denní obchodování zkusit.
Takoví nováčci dlouho u obchodování nezůstanou, neb realita je složitější. Nicméně pro ty, kteří to myslí vážně, mám několik tipů. A v neposlední řadě i tady na FxStreet najdete velké množství informací v kategorii ŠKOLA FOREXU.
Moje řádky vás nemají od aktivního obchodování odradit, ale pomoci s analýzou rizik a přizpůsobení se jim.
1. Jak velký je potřeba kapitál?
Jednou z prvních chyb nováčků je špatně určená výše prvotního kapitálu. Nesnažte se proměnit 500 korun na milion. Mnohem lepší je vybrat kapitál větší, který si ale zároveň můžete dovolit ztratit.
Pokud si nemůžete dovolit ztratit několik tisíců, aniž by se vás to jakkoliv dotklo, obchodování není pro vás. Radši si kupte nějaké kvalitní vzdělání – samozřejmě klidně o obchodování!
Ideální začáteční kapitál je 3 – 10 tisíc korun. Takové peníze s sebou nesou hned několik pozitivních implikací. Zaprvé si budete dávat větší pozor na to, jestli se skalpová pozice vyplatí. A zadruhé nebudete tíhnout k páce, která je obzvláště pro nováčky riskantní službou.
2. Poplatky a spread
Pokud budete dělat několik obchodů denně, brzy pocítíte peníze vynaložené na poplatky. Ať už jde o spread nebo o procenta, broker je byznys a bude za možnost obchodovat něco chtít.
Nastudujte si, kteří brokeři v České republice operují a jaké mají poplatky. Pokud máte zájem o kryptoměny, vyhledejte si informace o největších burzách na jejich webu.
Moje osobní rada je, že obzvláště u kryptoměn hledejte informace pouze na webu. Informace na českých webech mohou být staršího data. U tradičních brokerů stačí využít výše uvedený seznam.
S příchodem chytrých telefonů a digitalizací celého trhu nejsou transakční poplatky taková hrůza, ale pořád se musí brát v potaz.
3. Musíte znát základy fundamentální analýzy
Skalpování se z velké míry opírá o technickou analýzu. To je dáno hlavně tím, že spíš působí na nováčky jako něco, co se stačí naučit a následně snadno aplikovat. Želu, tak jednoduché to není.
Otevřít si pozici na základě RSI a nechat se zlikvidovat kvůli týdny ohlášené tiskovce Evropské centrální banky by bylo mírně řečeno hloupé. Ač nemusíte listovat ve stovkách stran výročních zpráv, alespoň se hodí mít přehled o významných událostech pro nejen vaši společnost, ale i pro celý trh.
Mimo jiné jde o tiskové konference šéfů centrálních bank, konference nejvyšších politických zástupců v regionu, zveřejnění kvartálních výsledků společnosti, akce spojené s vaší společností (např. představení nových produktů) a zveřejnění ekonomických dat statistickým úřadem v daném regionu.
Chybí mi něco? Můžete to napsat do komentářů a pomoci tak mě i dalším čtenářům.
4. Potřeba hledat pravidelnost
Idea toho, že obchodování jde snadno a bez práce, je milná. Nicméně i tak se můžete bavit. Třeba čtení grafů a hledání souvislostí mě osobně často bavilo.
Pokud chcete skalpovat a obchodovat na denní bázi, musíte umět číst graf. Nemá cenu zkoumat roční svíce, místo toho se zaměřte na ty hodinové. To zabere nějaký dobu, protože těch hodin je přeci jenom víc.
Mnozí se bohužel domnívají, že stačí najít magickou kombinaci základních indikátorů, a zisky se jen pohrnou. Kdepak, grafu se nevyhnete. Zkoumejte ho a hledejte souvislosti. Hodně jich najdete i na internetu – zajímavý je například vztah denní doby a zobchodovaného objemu.
5. Buďte si vědomi toho, že někdy to prostě nefunguje
Obchodování je špatné živobytí, ale nádherný koníček. Buďte si vědomi toho, že se vám třeba nebude dařit. Skalpování a denní obchodování je extrémně složitá disciplína, která může jen za jeden den vyvolat snad celou škálu emocí.
Uvědomte si svoji malost a přistupujte k trhu s respektem. Do ceny akcií Volkswagenu bylo před 40 lety zahrnuto vaše narození, trh se nikdy nepodaří přechytračit. Jedinou možností je zodpovědně limitovat riziko, získávat zkušenosti a nabírat vědomosti.
Slovo závěrem
Pokud jste si přečetli tenhle článek, alespoň jste se vybavili znalostí toho, co vás může v divokém prostředí trhu čekat. Jestli máte nějaký příběh nebo jsem něco vynechal, můžete se mi ozvat do komentářů. Doufám, že se vám bude dařit!
Jiří Makovský