Někteří začínající obchodníci prahnou zejména po tom, naučit se obchodní signály pro vstupy do obchodů. To je určitě důležité pro to, abyste se stali úspěšným obchodníkem / investorem. Ještě důležitější ale je, řídit riziko.
Jedním z aspektů řízení rizika je poměr risk vs. zisk. V tomto článku se budeme věnovat ziskovému cíli nebo také Take Profit. Ten přímo souvisí s poměrem risk vs. zisk.
Nastavení Take Profit
Úplně každý obchodník by měl mít plán pro každý obchod, který chce na finančních trzích udělat. V rámci tohoto plánu by měl obchodník dopředu vědět, kolik chce v obchodu riskovat a podle toho nastavit stop loss objednávku. Stejně tak by měl vědět, jaký má pro daný obchod ziskový cíl a podle toho nastavit Take Profit (TP) objednávku.
Take Profit je obchodní pokyn, který umožňuje obchodníkovi automaticky uzavřít pozici, když se cena dostane na předem stanovenou úroveň.
Pokud bude obchodník držet nákupní (Buy) pozici, tak Take Profit bude mít vždy nastavený na vyšší ceně. Když bude obchodník držet prodejní (Sell) pozici, tak bude mít Take Profit vždy nastavený na nižší ceně.
Velikost Take Profit
Stanovení v jaké vzdálenosti od vstupu do obchodu umístíte Take Profit objednávku, byste měli mít vždy něčím podložené. Obchodníci často využívají technickou analýzu (TA). Může jít o tvary TA, které vývoj ceny vytváří a jejich okraje mohou sloužit pro umístění Take Profit.
Častá místa pro umisťování Take Profit jsou i supporty a rezistence (například tvořené formací dvojitý vrchol nebo dvojité dno). Jiní obchodníci používají třeba Fibonacciho prodloužení.
Existuje také skupina obchodníků / investorů, kteří velikost Take Profitu odvozují od volatility trhu. Pokud je trh více volatilní, tak budou mít vzdálenější Take Profit. Naopak při nízké volatilitě bude Take Profit umístěn blíže ke vstupní ceně do obchodu.
Způsobů, jak stanovit velikost TP je více než dost. Ideální je, se na jeden způsob zaměřit a otestovat si ho na historických datech trhu, který chcete obchodovat. Pokud vám vyjdou dobré výsledky testu, tak ho můžete testovat v reálných tržních podmínkách buď na demo účtu, nebo na reálném účtu.
Poměr risk vs. zisk - RRR
Jak už jsme uvedli na začátku článku, tak nastavování TP souvisí s nastavováním Stop lossu. Při řízení rizika je důležité vědět kolik riskujete (to je stanovené velikostí stop lossu) v poměru k tomu, kolik můžete v obchodě vydělat (to je stanovené velikostí Take Profit). Tohle je též známo pod pojmem Risk Reward Ratio (RRR).
RRR může fungovat pro různé poměry (např. 1:1, 1:2, 2:1). Ideální je testovat různá nastavení a zjistit, které má ve vámi obchodovaném trhu největší výhodu.
Scale out - použití částečného Take Profit
Někteří obchodníci využívají také částečný Take Profit. To znamená, že např. po nakoupení 3 lotů umístí:
- TP pro 1 lot (33,3 % pozice) 100 pipů od vstupní ceny
- pak umístí TP pro 1 lot (33.3% pozice) 150 pipů od vstupní ceny
- a poslední TP pro 1 lot (33.3% pozice) 200 pipů od vstupní ceny.
Opět je vhodné si otestovat různé varianty vzdáleností a počtu Take Profit objednávek a najít tu nejlepší kombinaci pro trh, který obchodujete.
Celkově je dobré nastavení systému ukončování obchodů - Take Profit - velkou částí úspěchu celé obchodní strategie. Vstupy jsou důležité, ale správné řízení rizika, správné nastavení RRR a tím pádem správně nastavený Take Profit, může vylepšit výkonnost vaší strategie.
Tým Admiral Markets