Zlato reaguje podobně jako za globální finanční krize. Nejdříve panický pokles spolu s výprodeji na trhu rizikových aktiv, který následovalo velice rychlé oživení a návrat na předkrizové hodnoty následovaný silným býčím trhem. Ten trval tehdy od října 2008 až do září 2011 a zlato si za podpory kvantitativního uvolňování a všeobecné nejistoty připsalo necelých 200 %. Není proč se domnívat, že aktuálně by tomu mělo být jinak. Faktory aktuálně hovořící pro nákup zlata jsou silné, především pak jako pojistka proti slábnoucímu americkému dolaru.
Vývoj ceny zlata v USD za unci (denní graf – D1):
Riziko pro držbu zlata přijde ve chvíli, pokud inflace nebude zrychlovat. Zmíněný býčí trh z finanční krize totiž zastavil právě nízký růst cen a na tehdejší maxima se zlato dostává až právě teď po téměř 9 letech. To pro žlutý kov, který negeneruje žádné cash-flow a nese náklady s jeho uskladněním, není příliš dobrá dlouhodobá vizitka. A tradeři, kteří obchodují s dluhopisy zajištěnými proti inflaci, se zatím růstu cen příliš nebojí. Po celá dvacátá léta očekávají, že v průměru zdraží spotřebitelský koš o 1,7 % ročně, takže z jejich pohledu žádná tragédie.
Vývoj 5letých inflačních očekávání dluhopisového trhu (v % p.a.):
I tak ale může skutečně ke zvýšené inflaci ve stylu 70. let dojít. Podpora ekonomiky a rozdávání peněz ve Spojených státech i všude ve světě se opravdu nedá srovnávat ani se záchrannými akcemi roku 2009, kdy se z kvantitativního uvolňování spíše léčily rozvahy bank a do kapes domácností a do reálné ekonomiky se dostalo minimum peněz. To je vidět z pohledu na růst depozit v bankách (viz graf). Pokud se tyto peníze začnou otáčet v ekonomice, tak poptávka a s ní i ceny se na uzdě neudrží.
Vývoj peněžního agregátu M1, vklady v bankách, v USA (v mld. USD):
První vlaštovky můžeme vidět z překvapivě razantního oživení v maloobchodních tržbách jak v USA, tak v Německu nebo v Itálii. Peněz je zkrátka v oběhu opravdu hodně, část z nich končí v reálné ekonomice, část na akciovém i realitním trhu. 10leté americké vládní dluhopisy aktuálně vynášejí 0,6 % p.a., není proto divu, že některé nové peníze končí i na trhu s vzácnými kovy. Býčí trh na zlatě by tedy měl pokračovat i nadále.
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, FRED, tradingeconomics.com