Tématem číslo jedna se minulý týden stal americký dluhový strop. Tedy přesněji jeho další posunutí. V dnešním díle se tak budeme této problematice bohatě věnovat. Co přesně dluhový strop znamená? A jak vzniká? Podíváme se také na jednotlivé vlády v USA a jejich “příspěvky” k zadlužení země. Zajímavý je také pohled na poměr dluhu a HDP, který také rapidně roste. Deadline pro schválení nového dluhového stropu se nezadržitelně blíží a střet demokratů a republikánů způsoboval na trzích velkou nervozitu. Mohla by se tak opakovat situace z roku 2011, kdy byl nový dluhový strop odklepnut až na poslední chvíli? Jaký vliv tehdy měla tato situace na jednotlivá aktiva? Kdo byl vítězem a kdo naopak poraženým? Statistiky vás možná překvapí. Během včerejška však alespoň přišly pozitivní zprávy a možné dohodě mezi oběma stranami. Jak se to promítlo do vývoje amerických akcií?
Na vedlejší kolej se tak v USA alespoň na chvíli posunula inflace. To však nezabránilo Joe Bidenovi, aby se na Twitteru pochlubil s tím, že inflace je v USA nejnižší za dva roky. Má pravdu? Dalším žhavým tématem je v posledních měsících umělá inteligence. Někdo si dokonce dal tu práci a spočítal, kolikrát zmínily Big Tech společnosti slovo AI ve svých hospodářských výsledcích. Kdo pomalu neříkal nic jiného a kdo naopak AI téměř nezmínil? Jako umělá inteligence se dlouhodobě ukazuje také Jim Cramer, který opět perlil. Nejprve znemožnil akcie Coinbase, které se mu líbily při hodnotě 475 USD, za 60 by je však nebral..následně vyznal přízeň akciím Home Depot. Tato společnost poté oznámila hospodářské výsledky. Hádejte jak dopadly?
Meziroční inflace v ČR je stále vysoko nad 10 %, při pohledu na inflaci v Argentině však můžeme být v klidu. V dubnu tam totiž přesáhla 100 %. Úrokové sazby se vyšplhaly již na 96 %. Zdá se tak, že na bankovku 1000 pesos s Lionelem Messim si musíme zajít chuť. Na závěr se podíváme na jednu z nejlepších investic za poslední dekády. Tento týden měl totiž výročí IPO Amazon. Na kolik byste si přišli, kdybyste při IPO koupili akcie za 1000 USD? Podíváme se ale také na opačnou stranu spektra a to sice asi nejhorší investici všech dob. Tento člověk vyměnil podstatný podíl v jednom startupu za 800 dolarů. Nyní by byl nejbohatším člověkem na světě. O jakou společnost se jedná? A o kolik peněz přesně tento člověk přišel? To a mnoho dalšího se dozvíte v dnešním díle Investičního Mementa!
Petr Lajsek
Tým Purple Trading