„Kdo si koupí od každé akcie několik kusů, nemá portfolio ale ZOO.“
Ač jde o jasnou radu ve světě akciových společností, v mladém trhu kryptoměn mi to nešlo přes pusu. Konec konců společnosti a nadace za kryptoměnami jsou malé. Sledovat novinky a přečíst si výroční zprávy není složité.
Představím proto pravidla diverzifikace tak, jak fungují na kryptoměnovém trhu.
Největší podíl by měl mít bitcoin
Největší podíl v portfoliu kryptoměn by měl mít bitcoin. Jde o kryptoměnu, která s sebou nese nejmenší riziko 100% ztráty své ceny.
Navíc v dobách vysoké volatility se zvyšuje dominance kryptoměny. Je přitom jedno, jestli zrovna vládne býk nebo medvěd. Často se tak navzdory předpokladům některých investorů stane i z krátkodobého hlediska bitcoin nejvýnosnějším.
Většina lidí, se kterými jsem se setkal, drží v BTC 50 % svého portfolia. Jde o základní management rizik, kdy se dá Bitcoin brát v podstatě jako S&P 500. Celý trh roste a klesá s ním.
Když alternativu, tak Ethereum
Pokud je mi známo, největší zájem mají institucionální investoři o kryptoměnu Ethereum. Za podíl ve fondu Grayscale si také pořádně připlatí. O Ethereum je takový zájem, že Grayscale koupilo 50 % všech ETH vytěžených v roce 2020.
Není se čemu divit. Ethereum má totiž ze všech kryptoměn největší šanci na to najít dobré reálné využití v blízké i daleké budoucnosti. Může jít o decentralizované aplikace či finanční služby, které využívají technologie chytrých kontraktů.
Jeden příklad za všechny jsou tokeny ERC-20. Jde o stovky velkých i malých sítí a kryptoměn, které jsou všechny postavené díky protokolu mateřské sítě Ethereum. Z toho už nyní čerpá token obrovské množství své fundamentální síly.
Pouze ty dle tržní kapitalizace největší
Investice do kryptoměn je riziková sama o sobě. Netřeba tak hledat skrytý poklad, který slibuje nesplnitelné.
Největších patnáct kryptoměn nabízí dost prostoru. Najdou se zde kryptoměny orientované na anonymitu, rychlost, použití v obchodu, bankovnictví…
Kryptoměn jsou stovky. A tisíce jsou těch, které jsou od prasknutí bubliny mrtvé. Spadly o tolik procent, že je jejich vývojáři opustili a hnuli se svými životy kupředu.
Žádná kryptoměna není na rozdíl od mnohých společností „Too Big to Fail“, proto je potřeba být opatrný.
Jde o neregulovaný trh. Nikdo vám v případě problému nepomůže, pokud nepůjde o jasné Ponziho schéma.
Slovo závěrem
Investice do kryptoměn je spíš než rozumným šetřením na důchod adrenalinovým sportem. Abych tedy dal svůj osobní názor alespoň na tezi v prvních odstavcích uvedenou, musím říct, že Buffett měl pravdu i po analogickém přenesení na trh s kryptoměnami.
Důvod je ale jiný, než byste čekali. Technologie blockchainu je s námi něco málo přes desetiletí. Proto existuje jen několik kryptoměn, které získaly dostatečný náskok a ukrojily si pro sebe dostatek jak kapitálu, tak opravdového světa. A ani těm to nejspíše nezůstane navždy.
Na začátku byl bitcoin – elektronické peníze pro každého. Dnes je bitcoin – digitální zlato. Ve svém původním poli totiž svižnějším oponentům nemůže konkurovat.
Jak to bude za 10 let, to nikdo neví.
Jiří Makovský