Právě velmi slabý report za červenec ukázal na svižný růst míry nezaměstnanosti z 4,1 % na 4,3 %, kterého se investoři lekli a poslali během 2 obchodních dní index S&P 500 o 8 % níže. Data o vývoji maloobchodních tržeb a dávkách v nezaměstnanosti v následujících dnech trhy uklidnila, recese se prozatím nekoná a americké akcie ztráty ze zmíněného „flash crash“ již dokázaly smazat.
Vývoj amerického akciového indexu S&P 500 (4hodinový graf – H4):
V tomto týdnu však vyjde další důležitá statistika, která by mohla být jazýčkem na vahách při rozhodování Fedu. Ve středu přijde na řadu roční revize počtu pracovních míst (tzv. payrolls) od Bureau of Labor Statistics. A velké americké banky předpokládají silný negativní dopad – Goldman Sachs vidí počet pracovních míst v americké ekonomice po revizi o 1 000 000 níže, JP Morgan Chase pak o 360 000.
Příběh o rezistentním trhu práce, který potřebuje na zchlazení vysoké úrokové sazby, aby negeneroval inflační tlaky v podobě rychlého růstu mezd, tak může dostat závažnou trhlinu. Nejenže se průměrný přírůstek nových pracujících v posledních měsících výrazně snížil, i předchozí čísla nemusela být zdaleka tak zářná, jak se původně předpokládalo.
Vývoj přírůstku pracovních míst (payrolls) v USA (měsíčně v tis.):
Těžko říci, jestli by případná výrazná negativní revize byla pro akcie dobrou zprávou. Zřejmě by podpořila uvolňování měnové politiky a indikovala nižší růst mezd do budoucna. Na druhou stranu balancování těsně nad hranou recese, kdy hospodářství vytváří minimum pracovních míst a některé společnosti musejí v důsledku slabé poptávky propouštět, není prostředí, ve kterém by se býkům chtělo dosahovat dalších historických maxim.
Meziroční vývoj růstu hodinové mzdy v USA:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: tradingeconomics.com, MT4, Bloomberg, BLS