Ticker Tape by TradingView
Banky EÚ v problémoch, prvý test EÚ bankovej únie?
Banky tlačia akciové indexy nadol
Jedným z dôvodov silného poklesu akcií je pokles bánk. Od začiatku roka sa prepadol index S&P500 o viac ako 5%, európsky index Eurostoxx50 sa prepadol o viac ako 12% a nemecký index DAX dokonca o viac ako 14%. Ak by bol hlavnou príčinou poklesu akcií len pokles ropy, najviac by asi padali americké akcie energetických spoločností. Lenže vidíme, že to tak nie je. Stačí sa pozrieť na to, ako sa vyvíjala cena akcií popredných európskych bánk od začiatku roka: BNP Paribas (-19.5%), HSBC (-16.7%), Credit Suisse (-38.5%), Intesa Saopaolo (-22.5%), Deutsche Bank (-31.2%). Už sme písali o tom, že problém s nízkymi cenami ropy je problém aj pre banky a to aj pre európske banky. Lenže ako to vystihla jedna z hlavných amerických bánk, nízke ceny ropy sú síce dôvodom na obavy, ale skutočný problém leží inde – v nízkych úrokových sadzbách. Zatiaľ čo tamojšie banky rátajú ušlé straty z úrokových príjmov pre prípad, že by Fed významne spomalil tempo budúceho rastu sadzieb, tie európske sa nemôžu spoliehať ani len na rast sadzieb. Veď v eurozóne ešte bežia stimuly naplno a úroky nahor nepôjdu ešte niekoľko rokov, minimálne. A to je jeden z dôležitých problémov európskych bánk. Ale nie jediný.
Čo tlačí banky nadol?
Problém eurozóny je ten, že napriek všetkým tým stimulom tu máme stále slabý ekonomický rast a relatívne vysokú mieru nezamestnanosti (priemer eurozóny je dvojnásobný oproti USA). ECB síce zlacnila financovanie bánk na čo najnižšie úrovne, lenže marže bánk ohrozujú nie náklady financovania, ale príjmy z úrokov. Objemy úverov síce postupne rastú, ale banky čelia veľkej konkurencii a preto musia znižovať požadovanú výšku úroku. V slabej ekonomike je pritom stále relatívne vysoké riziko, že úver nebude zaplatený, čo ohrozuje banku.
Okrem slabej ekonomiky a nízkych úrokov tu máme prísnejšie pravidlá regulácie. Bez toho aby sme museli opisovať zložité detaily kapitálovej primeranosti podľa Basel III stačí povedať, že táto prísnejšia regulácia sa implementuje už tretí rok (od roku 2013) a bude sa postupne implementovať do roku 2018. Voči svojej bilancii rizikových aktív musia banky postupne držať viac kapitálu (čo znamená získať viac kapitálu, alebo obmedziť svoju bilanciu – napríklad znížením objemu úverov). To im obmedzuje zisky. Nehovoriac o tom, že v niektorých krajinách (ako je napríklad Slovensko) existuje extra zdanenie bánk a štandardom sa stáva odvod do záchranného fondu pre banky. Popredné európske banky počas posledných rokov (povedzme 2012 – 2015) väčšinou vidia stagnujúce príjmy a zisky. Bežný človek by si mohol povedať, že koho zaujíma ziskovosť bánk. No práve tých ľudí, ktorí by tam mali vložiť svoj kapitál. Ten totiž banky potrebujú, aby boli stabilnejšie. Takže na banky je vyvíjaný trojitý tlak. Majú poskytovať viac úverov, majú byť bezpečnejšie a majú byť ziskovejšie. Viac úverov potrebuje centrálna banka, ktorá sa snaží rozbehnúť ekonomiku. Viac bezpečia potrebuje tá istá inštitúcia, ktorá na banky dozerá. No viac ziskov potrebuje akcionár, ktorí má v prípade problémov kryť straty. Lenže politika centrálnej banky a regulátora (ktorí konajú pochopiteľne s tými najlepšími úmyslami) znižuje ziskovosť bánk, čo je kontraproduktívne. Práve akcionár banky je čoraz dôležitejší. Prečo?
Zmena systému záchrany bánk
Počas minulých rokov sa naplno prejavilo prepojenie bánk a štátu. Po finančnej kríze z rokov 2008 a 2009 museli štáty zachraňovať svoje banky, aby sa vyhli ich krachu, ktorý by spôsobil finančný chaos (predstavte si, že z dôvodu krízy prídete o prácu a zanedlho na to aj o svoje peniaze v banke). Záchrana bánk stála takmer 600 mld. EUR. Tieto peniaze si však vlády nezobrali z úspor, ktoré si odložili z daňových príjmov z časov rastu ekonomiky. Oni si ich požičali. A to následne prispelo ku kríze štátnych dlhov (eurokríza), pretože existovali obavy o to, či vlády budú schopné pri klesajúcej ekonomike a daňových príjmoch splácať svoje dlhy. Keď má problém ekonomika a vláda, väčšinou majú problém aj banky. Takže mnohé z tých bánk, ktoré neboli zachránené počas prvej vlny krízy, museli byť zachránené neskôr počas rokov 2010 – 2012, keď sme videli eurokrízu. Ako inak, opäť sa na to museli peniaze požičať, len tentokrát to už išlo z peňazí, na ktoré sa poskladala Európa v mene toho, aby sa problémy nešírili.
To viedlo Brusel k tomu, aby zmenil svoj prístup k bankám. Ak majú byť banky v prípade problémov zachraňované z európskych peňazí, mali by mať aj jednotný európsky dohľad. Po krátkej epizóde s EBA (European Banking Authority), ktorá robila a robí stresové testy bánk si zobrala pod dohľad banky samotná ECB, teda centrálna banka. EBA bohužiaľ robila stresové testy tak, že drvivá väčšina bánk prešla, ale nakoniec museli byť niektoré z nich aj tak zachránené. So zmenou dohľadu prišla aj zmena spôsobu záchrany. Zatiaľ čo predtým sa banky zachraňovali z vládnych peňazí, teraz sú ako prví na rade akcionári a veritelia. Ak bude mať banka problém, ako prví by mali platiť akcionári, pretože tí vedeli, že ich peniaze sú v riziku. Ak to nestačí, nasleduje podriadený dlh (junior). To je dlh, ktorý je zaplatený až potom, ako sú vyrovnané ostatné záväzky a dlh banky (senior). Ak to nestačí, príde aj na senior dlh, pretože veritelia banky vedeli, že majú peniaze v riziku. Ak nestačí ani to, siahne sa na vklady nad 100 000 EUR (pamätáte na záchranu bánk na Cypre?).
Test Bankovej únie - talianske banky
No a aby nestačilo to, že banky majú problém, práve teraz tu máme prvý skutočný test toho, či Banková únia nebude podobným rétorickým cvičením, ako boli Maastrichtské kritériá. Kľúčové pre bankovú úniu nie sú len jednotné pravidlá, ale aj to, aby vlády zbytočne nepomáhali svojim bankám. Aby sa tie správali zodpovednejšie a aby hlavné riziko neniesol štátny rozpočet, ale akcionári, ktorí majú právo na podiel na zisku. A čo bude prvým testom Bankovej únie? Talianske banky.
Talianske banky neboli počas posledných rokov v centre pozornosti, darilo sa im totiž lepšie, ako väčšine konkurencie. Počas finančnej krízy benefitovali z konzervatívnejšieho prístupu k biznisu, takže vláda ich nemusela zachraňovať. V Taliansku sme nevideli ani nijakú realitnú bublinu, ktoré zasiahla banky napríklad v Španielsku. Čomu však nijaká banka nemôže vzdorovať, je stagnujúca ekonomika. Od roku 2007 je nominálne HDP Talianska na približne rovnakej úrovni. A práve odvtedy začal postupne narastať podiel nesplácaných úverov talianskych bánk. Z úrovne 4% portfólia v roku 2007 sa tento ukazovateľ dostal na 16% v roku 2015. Pre porovnanie, v Nemecku je to 2%, Francúzsku 4% a Španielsku 6%. Ani v jednej z týchto krajín sme nevideli za posledné roky rast podielu zlých úverov na bilancii, len v Taliansku. Talianske banky, aby ako tak splnili pravidlá regulácie, obmedzovali objemy úverov do talianskej ekonomiky, pretože zlé úvery im viazali kapitál. Tým ekonomike rozhodne nepomohli. Počas posledných rokov objem úverov v Taliansku medziročne klesá. No podiel zlých úverov sa dostal na objem 350 mld. EUR, čo je 21% HDP Talianska. Talianska vláda sa už zobudila a chce situáciu riešiť. Zatiaľ sa rozhodla reštrukturalizovať štyri menšie banky s objemom aktív 47 mld. EUR. Aj napriek ich relatívne menšiemu významu bude záchrana stáť 3.6 mld. EUR Tretinu zaplatia akcionári, zvyšok záchranný fond, na ktorý prispievali ostatné talianske banky. Tým sa ale minie približne 4-ročný príspevok bánk do fondu a problém sa ešte len začal riešiť. Talianska vláda preto prišla s nápadom, aby sa vytvorila „zlá banka“, ktorá vykúpi zlé úvery z bilancie bánk a tým im uvoľní ruky na nové úverovanie. Toto by mohlo povzbudiť rast talianskej ekonomiky o 1.5 – 2 percentuálne body ročne počas najbližších rokov. Stačí, aby sa objem zlých úverov znížil aspoň na úroveň z roku 2009. No a práve tu začína problém.
Talianska vláda totiž chce poskytnúť záruky pre Zlú banku. Táto novovytvorená inštitúcia by potom mohla platiť bankám za zlé úvery viac, ako by dostali na trhu. Tým by vláda nepriamo pomohla bankám. Ide to proti myšlienke bankovej únie. Prečo by mali talianski daňoví poplatníci ručiť za banky? Európska Komisia však povedala, že to nie je nedovolená štátna pomoc. Rím a Brusel tvrdí, že štátna garancia sa postará len o to, aby banky dostali trhovú cenu. Prečo však banky potrebujú garanciu, aby dostali trhovú cenu? To nedáva zmysel. Tento krok znamená, že talianske banky v skutočnosti nepriznali všetky straty a v skrini majú kostlivcov. Napríklad štyri zachraňované banky museli preceniť hodnotu svojich zlých úverov len na 17% účtovnej hodnoty. Ostatné banky ich majú ocenené až na 41% účtovnej hodnoty. Ak by sa mali preceniť ďalej nadol, straty by dosiahli objem miliárd EUR. Na jednej strane je dobré, že sa problémy v talianskych bankách riešia. Problémom je ale to, že keď nastane problém, zrazu sa zabudne na pravidlá. Vlády poskytujú garancie, aj keď by ich poskytovať nemali, pretože po novom by už banky nemali byť s vládami prepojené. Rím tvrdí, že neočakáva nijaké straty, pretože mnohé z úverov boli kryté kvalitnými nehnuteľnosťami. Možnože intervencia Ríma a Bruselu zabránila panike. A tento krok získava pre systém viac času na riešenie problémov, ktoré mali byť riešené už pred rokmi.
Kedy to bude mať zmysel?
Aby však tento krok mal zmysel, Rím by mal využiť možnosť urobiť za touto krízou hrubú čiaru. V roku 2003 bolo umožnené, aby Francúzsko a Nemecko (najväčší členovia eurozóny) porušili maastrichtské kritéria fiškálnej zodpovednosti. Vtedy obe krajiny prisľúbili, že zavedú reformy, ktoré zvýšia potenciálny rast ekonomiky výmenou za dočasnú fiškálnu flexibilitu (väčší deficit). Nemecko sľub splnilo, Francúzsko nie. Budúcnosť bankovej únie môže ležať práve na rozhodnutí Ríma, čí výmenou za flexibilitu v pravidlách bankovej únie urobí konečne poriadok v bankovom sektore, ktorý by tak mohol opäť podporiť rast ekonomiky. Ak sa tak nestane, máme síce Bankovú úniu a nové inštitúcie a pravidlá, ale v skutočnosti ide všetko po starom, čo rozhodne nie je dobré. Celkom dobre to vystihuje karikatúra zo stránky pinterest.com, autorom je Singer. Na rozbúrenom mori sa banky a vláda snažia navzájom zachrániť: Vláda hovorí“ Emitujeme dlhopisy, aby sme vám mohli pomôcť tým, že vám požičiame.“ Bankár hovorí: „Požičiame si od vás peniaze, aby sme mohli nakúpiť dlhopisy, ktoré emitujete.“
Klíčová slova: Akciové indexy | Politika | Akcionář | Marže | Ceny ropy | Banky | Akcie | Americké akcie | EUR | HDP | USA | DAX | Index DAX | Kapitál | Německo | Riziko | ECB | Ekonomika | Fed | Indexy | EU | Fond | BNP Paribas | Credit Suisse | Deutsche Bank | EuroStoxx50 | Index | Cena akcií | HSBC | Portfolia | Zisky | Úvěr | Ropy | Cena | Banka | Záchranný fond | Krize | Příjmy | Akcionáři |
Čtěte více
-
Bankovní unii potřebujeme do roka a do dne, volá šéf EK. Německo o ní nechce slyšet bez fiskální unie. ČR také proti
Kdo si při pohledu na návrh nové bankovní regulace v Evropě posteskl kvůli ... -
Bankovní úvěry klesly v září o 120 miliard na 6,07 bilionu Kč
Objem bankovních úvěrů v září 2020 dosáhl 6,07 bilionu korun, což představuje proti srpnu pokles o 120 miliard korun. Vklady se snížily na 5,355 bilionu korun ze srpnových 5,524 bilionu korun. Vyplývá to z dat České národní banky. -
Bankrot Spirit Airlines, rostoucí cena ropy: Jak USA vyvažují posílení trhu práce a geopolitické problémy
Index Dow v pátek dosáhl rekordních maxim, zatímco Nasdaq vykázal působivý více než 1% zisk díky nečekaně silnému nárůstu zaměstnanosti v USA, který poněkud rozptýlil obavy investorů z možného oslabení ekonomiky. -
Bankrot talianskych bánk?
Pondelkové obchodovanie na finančných trhoch rozvíril komentár od Financial Times s názvom „Rastie strach o zlyhanie viacerých bánk, ak Renzi prehrá referendum“. Ako sú na tom talianske banky? -
Bankrot USA může nastat už 15. června; agentura Moody’s varuje, že Spojeným státům zhorší rating. Otřáslo by to trhy po celém světě
Ratingová agentura Moody’s, jedna ze tří světově nejvýznamnějších, si připravuje půdu pro věru historickou událost – zhoršení ratingu dluhu Spojených států. Státní kase Spojených států totiž v důsledku politického klinče v Kongresu – neochoty zákonodárců se dohodnout na navýšení dluhového stropu – povážlivě docházejí peníze. Ministryně financí USA Janet Yellenová varuje, že Spojené státy nemusí být schopny hradit všechny své závazky už příští týden ve čtvrtek, tedy 1. června. -
Banky a brokeři staví do pozice největšího outsidera ve výhledu na FX japonský jen
Abychom to nebyli pouze my, kdo na těchto stránkách prezentuje své názory ohledně dalšího vývoje na trzích, zveřejňuje... -
Banky a jejich budoucnost
Pečlivě vybraná investice do bankovního sektoru může být v současné chvíli vysoce zisková, i přesto ale rizika zůstávají vysoká. Pokud tedy věříte spíše bezpečným a předvídatelným investicím, měli byste se poohlédnout jinde. -
Banky budou odvádět méně do rezerv na ochranu úvěrového trhu
Banky budou od července letošního roku odvádět méně peněz do rezerv na ochranu úvěrového trhu. Česká národní banka (ČNB) dnes snížila tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy na 0,5 procenta z jednoho procenta. ČNB o tom dnes informovala na tiskové konferenci poté, co bankovní rada projednala Zprávu o finanční stabilitě 2019/2020. Sazba platí pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva i obchodníky s cennými papíry. -
Banky budou odvádět více do rezerv na ochranu úvěrového trhu
Banky budou odvádět více peněz do rezerv na ochranu úvěrového trhu. Česká národní banka (ČNB) totiž zvýšila od dubna 2023 takzvanou sazbu proticyklické kapitálové rezervy na 2,5 procenta. O rozhodnutí bankovní rady informovala centrální banka v tiskové zprávě. Naposledy centrální banka sazbu zvýšila na dvě procenta na konci loňského listopadu, a to s platností od ledna 2023. Sazba platí pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva i obchodníky s cennými papíry. Aktuálně platí sazba 0,5 procenta. Sazbu ČNB stanovuje čtvrtletně obvykle s ročním předstihem. -
Banky dnes v Praze klesaly v čele s Komerční bankou (KOMB.CZ)
Obchodování na trzích dnes probíhá převážně v červených číslech. Investoři vybírají zisky po dobrých výkonech z první poloviny listopadu. Na negativním sentimentu se podílí také strach z růstu počtu případů koronaviru v USA, kde reportují nejvyšší denní nárůst od začátku pandemie. -
Banky-Grécko 2:1
Zlé správy pre globálnu ekonomiku, no hlavne pre euroz&oacu... -
Banky chtějí, aby splácení hypotéky mohli po rodičích „dědit“ děti, důvodem i aktuální zvýšení úroků České národní banky. Ta je však proti těmto takzvaným mezigeneračním hypotékám
Byty zdražují, průměrná výše hypotéky roste. A po razantnějším než očekávaném zvýšení základní úrokové sazby České národní banky tento týden bude růst ještě více. Spolu s tím se rozšiřuje okruh lidí, kteří nemají šanci dosáhnout na vlastní nemovitost. Začíná se proto mluvit o prodlužování doby splatnosti, či dokonce o mezigeneračních hypotékách, kde by úvěr přecházel z rodičů na děti. Centrální banka tomu však není příliš nakloněna. -
Banky kolabují, ve Švýcarsku jednají o nouzovém spojení dvou tamních největších, euroatlantické bankovnictví se otřásá. Je třeba se i v Česku bát o úspory?
V Americe padají banky. Ve Švýcarsku se otřásá jedna ze světově nejdůležitějších bank tak moc, že ji záchrannou půjčkou v přepočtu až za 1200 miliard korun musí na nohy stavět tamní centrální banka. Ale ani to asi nestačí. O tomto víkendu proto budou v režii i této centrální banky probíhat jednání o možné nouzovém převzetí Credit Suisse jejím arcirivalem, UBS. Spojily by se tak dvě suverénně největší švýcarské banky a dvě z devíti nejdůležitějších bank světa. Euroatlantické bankovnictví se po čase třese věru pořádně. Co se to děje? A hrozí něco podobného i v Česku? Je třeba se bát o úspory? -
Banky majú alternatívu voči Londýnu – Írsko
Pre Írsku ekonomiku, ktorej veľkosť je už v fiktívne nafúknutá kvôli daňovým relokáciám, by to bolo ďalšie skreslenie. Ostatne nie je normálne, aby bolo maličké Írsko najväčším investorom v USA (@NinjaEconomics): -
Banky matou lidi, když říkají, že předčasné ukončení penzijního spoření je chybou. Může být, ale také nemusí, jak dokládá příklad
Poslední dobou si čeští střadatelé v nadprůměrné míře předčasně vybírají své úspory na důchod. Předčasně totiž ukončují doplňkové penzijní spoření či připojištění. Tento vývoj potvrzují čísla prakticky všech tuzemských velkých bank. Jedním dechem tyto ústavy varují, že předčasné ukončování spoření na důchod je chybou. To však není pravda. Nelze to takto kategoricky tvrdit. Může to být naopak finančně prozíravé rozhodnutí. -
Banky na Wall Street se po výsledcích za 1. čtvrtletí obchodují smíšeně
Obchodníkům byly dnes nabídnuty první zprávy za 1. čtvrtletí od hlavních bank na Wall Street. JPMorgan (JPM.US), Wells Fargo (WFC.US) a Citigroup (C.US) dnes před zahájením peněžní seance na Wall Street zveřejnily své výsledky za leden až březen 2024. Celkově se zprávy ukázaly jako poněkud konzervativní, což vyvolalo smíšenou reakci v předobchodní fázi. -
Banky nebo štěkot? Předpověď ceny XRP vs. výkon Shiba Memu pro příští kryptoboom
Oživení kryptosvěta v roce 2023 podpořilo rozhodnutí americké Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) ve prospěch společnosti Ripple Labs. Zpráva o Ripple vyvolala oživení XRP a mnoha dalších altcoinů, přičemž se na trh vrátily meme mince, které se otřepaly z kruté kryptozimy roku 2022. -
Banky očekávají 3 zvýšení sazeb Fedu
Největší americké banky, jako jsou Goldman Sachs a JP Morgan, naznačují, že Fed bude s největší pravděpodobností pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb až do poloviny roku. To by potenciálně vedlo ke třem zvýšením, nejspíše o 25 bazických bodů, čímž by se sazby dostaly na 5,5 %. -
Banky odhadují IPO společnosti Arm na 30 až 70 miliard dolarů
Podle agentury Bloomberg světové investiční banky odhadují IPO britského výrobce čipů v rozmezí od 30 do 70 miliard USD. Přesná hodnota zatím není známa. Momentálně by se skutečná hodnota měla pohybovat kolem 50 miliard USD. Japonská SoftBank minulý rok usilovala o ocenění společnosti na 60 miliard USD, uvedla agentura Bloomberg News. -
Banky plošně zdražují hypotéky. Doba ultralevných levných hypoték je pryč, kdo ji chce ještě levně, musí si pospíšit
Doba ultralevných hypoték je pryč. Úrokové sazby na hypotékách míří v těchto dnech nahoru celkem plošně. V poslední době zdražila své hypotéky většina tuzemských bank.
Forex - doporučené články:
Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.
Nejnovější články:
Vzdělávací články
Argentinská měna se stala symbolem finančního úpadku. Jaký je příběh tamního pesa?
Tyto 3 akcie lámou rekordy. Vezete se také? 🚀
Jak obchodovat pomocí formace Engulfing
Jak na obchodní plán v tradingu - proč a jak?
Smart Money Trading: Obchodní time-frame a inducementy (18. díl)
Konfluence v tradingu - jednoduchá metoda, která zlepší vaše výsledky
Jaké jsou druhy Prop Tradingu a jeho účtů?
Pět klíčových ekonomických dopadů výsledků prezidentských voleb v USA
Říjen 2024 přinesl nejvyšší letošní zisk pro členy VIP zóny FXstreet.cz
Nejlepší trading příležitosti - kde a jak profitovali tradeři (říjen 2024)
Argentinská měna se stala symbolem finančního úpadku. Jaký je příběh tamního pesa?
Tyto 3 akcie lámou rekordy. Vezete se také? 🚀
Jak obchodovat pomocí formace Engulfing
Jak na obchodní plán v tradingu - proč a jak?
Smart Money Trading: Obchodní time-frame a inducementy (18. díl)
Konfluence v tradingu - jednoduchá metoda, která zlepší vaše výsledky
Jaké jsou druhy Prop Tradingu a jeho účtů?
Pět klíčových ekonomických dopadů výsledků prezidentských voleb v USA
Říjen 2024 přinesl nejvyšší letošní zisk pro členy VIP zóny FXstreet.cz
Nejlepší trading příležitosti - kde a jak profitovali tradeři (říjen 2024)
Denní kalendář událostí
Na Novém Zélandu maloobchodní tržby
V USA spotřebitelská důvěra University of Michigan
V Kanadě maloobchodní tržby
Šéf SNB Martin Schlegel
V USA výrobní index PMI a PMI za služby
V Británii výrobní index PMI a PMI za služby
Prezidentka ECB Christine Lagarde
V eurozóně výrobní index PMI a PMI za služby
V Německu výrobní index PMI a PMI za služby
Ve Francii výrobní index PMI a PMI za služby
Na Novém Zélandu maloobchodní tržby
V USA spotřebitelská důvěra University of Michigan
V Kanadě maloobchodní tržby
Šéf SNB Martin Schlegel
V USA výrobní index PMI a PMI za služby
V Británii výrobní index PMI a PMI za služby
Prezidentka ECB Christine Lagarde
V eurozóně výrobní index PMI a PMI za služby
V Německu výrobní index PMI a PMI za služby
Ve Francii výrobní index PMI a PMI za služby
Tradingové analýzy a zprávy
Kupní síla v ČR od r. 1989 až několikanásobně vzrostla
Kryptoměnoví investoři v Salvadoru slavili vítězství Trumpa
Akcie v USA oslabily, šéf Fedu naznačil opatrnost ohledně snižování sazeb
Čínský prezident varoval v Limě před rostoucím ochranářstvím ve světě
Forex: Dolar mírně oslabuje, i tak má nakročeno k nejlepšímu týdnu za poslední měsíc
Komodity: Ceny ropy kvůli obavám o poptávku v Číně klesají, Brent je pod 72,30 USD
Pražská burza šestý týden v řadě rostla, index PX v týdnu posílil o 0,7 procenta
Pražská burza v závěru týdne posílila, dařilo se Monetě či Kofole
Forex: Koruna mírně posílila k euru a oslabila k dolaru
Akcie výrobců léků klesají kvůli nominaci kritika očkování
Kupní síla v ČR od r. 1989 až několikanásobně vzrostla
Kryptoměnoví investoři v Salvadoru slavili vítězství Trumpa
Akcie v USA oslabily, šéf Fedu naznačil opatrnost ohledně snižování sazeb
Čínský prezident varoval v Limě před rostoucím ochranářstvím ve světě
Forex: Dolar mírně oslabuje, i tak má nakročeno k nejlepšímu týdnu za poslední měsíc
Komodity: Ceny ropy kvůli obavám o poptávku v Číně klesají, Brent je pod 72,30 USD
Pražská burza šestý týden v řadě rostla, index PX v týdnu posílil o 0,7 procenta
Pražská burza v závěru týdne posílila, dařilo se Monetě či Kofole
Forex: Koruna mírně posílila k euru a oslabila k dolaru
Akcie výrobců léků klesají kvůli nominaci kritika očkování
Blogy uživatelů
Výběr z nedělní přípravy: Měnové páry EUR/USD a EUR/GBP a CAD/CHF
Korekce extrémního růstu vrátila index S&P 500 pod 5 900
Zvolení Donalda Trumpa změnilo dlouhodobý vývoj na zlatě
Fintokei získalo ocenění ve 3 kategoriích srovnávače Forexpropreviews
Nejdůležitější graf pro budoucnost bitcoinu! | Investiční Memento #94
Multitimeframe analýza: 14.11.2024 EUR/USD
Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Praktické okénko – po delší době swing obchod a spekulace na dolar ukončena
Může něco pokazit Trump rally na USD?
Druhé prezidentství Donalda Trumpa a příležitosti na komoditním trhu
Výběr z nedělní přípravy: Měnové páry EUR/USD a EUR/GBP a CAD/CHF
Korekce extrémního růstu vrátila index S&P 500 pod 5 900
Zvolení Donalda Trumpa změnilo dlouhodobý vývoj na zlatě
Fintokei získalo ocenění ve 3 kategoriích srovnávače Forexpropreviews
Nejdůležitější graf pro budoucnost bitcoinu! | Investiční Memento #94
Multitimeframe analýza: 14.11.2024 EUR/USD
Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Praktické okénko – po delší době swing obchod a spekulace na dolar ukončena
Může něco pokazit Trump rally na USD?
Druhé prezidentství Donalda Trumpa a příležitosti na komoditním trhu
Forexové online zpravodajství
Že by Češi mohli dohnat Němce a Rakušany ve mzdách? Zřejmě ani za dalších 35 let, vždyť v posledních pěti letech se zaostávání Čechů za nimi dále citelně prohloubilo, Češi jsou na tom nejhůře ze všech zemí OECD
Facka do tváře OSN. Rusko si na klimatické konferenci dojednává pokoutné obchody s hostitelským Ázerbájdžánem – jak budou ruský plyn dál prodávat do EU, i do Česka, s visačkou „ázerbájdžánský“
Češi od roku 1989 snížili produkci emisí oxidu uhličitého na polovinu, přitom produkují reálně více než dvojnásobné bohatství. „Na půl plynu jedou dvakrát rychleji“, jde o nesporný úspěch
Češi se vrací k ruskému plynu, píše agentura Bloomberg. Hatí tak prý celoevropskou snahu odstřihnout se od ruských energií a popírají svá slova, že závislost na Rusku je nulová, dozvídá se dnes celý svět
Wall Street dnes výrazně klesla
Výprodeje na technologiích posílají trhy níže
Denní shrnutí: Wall Street a dolar ustupují
Tři trhy, které sledovat příští týden (15. 11. 2024)
Frankfurtská burza na závěr týdne mírně ztratila
Čínská Alibaba ve 2Q reportovala výnosy mírně pod očekáváním, přetrvávají obavy z obchodní války
Že by Češi mohli dohnat Němce a Rakušany ve mzdách? Zřejmě ani za dalších 35 let, vždyť v posledních pěti letech se zaostávání Čechů za nimi dále citelně prohloubilo, Češi jsou na tom nejhůře ze všech zemí OECD
Facka do tváře OSN. Rusko si na klimatické konferenci dojednává pokoutné obchody s hostitelským Ázerbájdžánem – jak budou ruský plyn dál prodávat do EU, i do Česka, s visačkou „ázerbájdžánský“
Češi od roku 1989 snížili produkci emisí oxidu uhličitého na polovinu, přitom produkují reálně více než dvojnásobné bohatství. „Na půl plynu jedou dvakrát rychleji“, jde o nesporný úspěch
Češi se vrací k ruskému plynu, píše agentura Bloomberg. Hatí tak prý celoevropskou snahu odstřihnout se od ruských energií a popírají svá slova, že závislost na Rusku je nulová, dozvídá se dnes celý svět
Wall Street dnes výrazně klesla
Výprodeje na technologiích posílají trhy níže
Denní shrnutí: Wall Street a dolar ustupují
Tři trhy, které sledovat příští týden (15. 11. 2024)
Frankfurtská burza na závěr týdne mírně ztratila
Čínská Alibaba ve 2Q reportovala výnosy mírně pod očekáváním, přetrvávají obavy z obchodní války
Odborné kurzy a semináře
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Záznam semináře)
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Online - živý přenos)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Záznam semináře)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Záznam semináře)
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Online - živý přenos)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Záznam semináře)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Online přenos nebo osobní účast)
Naposledy čtené:
Forexové online zpravodajství
Aktuální prognóza pro GBP/USD na 31. 8. 2023
Barometer - EURUSD
EURUSD
Britského trhu práce se zatím brexit příliš nedotkl
Makro: Nezaměstnanost Španělska ve 4Q nečekaně klesla na 20,9pct
Propad poptávky po ropě srazil zisk BP za čtvrtletí o dvě třetiny
Podle Manna se v BoE počítá s příliš velkým počtem snížení sazeb
Denné zhrnutie: Jadrová inflácia v USA pozitívne prekvapila
Krátkodobá analýza dolarového indexu 19. října 2022.
GBP / USD – 8. 3. 2019
Aktuální prognóza pro GBP/USD na 31. 8. 2023
Barometer - EURUSD
EURUSD
Britského trhu práce se zatím brexit příliš nedotkl
Makro: Nezaměstnanost Španělska ve 4Q nečekaně klesla na 20,9pct
Propad poptávky po ropě srazil zisk BP za čtvrtletí o dvě třetiny
Podle Manna se v BoE počítá s příliš velkým počtem snížení sazeb
Denné zhrnutie: Jadrová inflácia v USA pozitívne prekvapila
Krátkodobá analýza dolarového indexu 19. října 2022.
GBP / USD – 8. 3. 2019
Blogy uživatelů
Přijde do Británie recese?
Ako využiť korelácie v praxi?
Ropa stáhne inflaci níže
Analýza: S&P 500, EUR/USD, WTI - Trump 2.0: býčí rally nekončí
Rok 2017 a jeho zmeny z pohľadu brokera
Praktické okénko – dnes to bude hlavně o ztrátách
Aktuální Price Action obchody na lehké ropě a USD/JPY
Kryptoměny v novém kabátě
Výběr z nedělní přípravy: Měnové páry EUR/USD a EUR/GBP a CAD/CHF
Multitimeframe analýza: 19.10.2023 SOYBEAN
Přijde do Británie recese?
Ako využiť korelácie v praxi?
Ropa stáhne inflaci níže
Analýza: S&P 500, EUR/USD, WTI - Trump 2.0: býčí rally nekončí
Rok 2017 a jeho zmeny z pohľadu brokera
Praktické okénko – dnes to bude hlavně o ztrátách
Aktuální Price Action obchody na lehké ropě a USD/JPY
Kryptoměny v novém kabátě
Výběr z nedělní přípravy: Měnové páry EUR/USD a EUR/GBP a CAD/CHF
Multitimeframe analýza: 19.10.2023 SOYBEAN
Vzdělávací články
Nejlepší trhy pro trading – forex, akcie, komodity nebo indexy?
Break of Structure (BOS) / Prolomení struktury trhu (6. díl)
Pokročilá struktura Price Action (5. díl)
ICT trading - Smart Money strategie (1. díl)
Metoda „Scaling In“ v kombinaci s S/R zónami
Smart Money: POI, Order Block a Mitigace – kde nakupovat a prodávat (13. díl)
Říjen 2024 přinesl nejvyšší letošní zisk pro členy VIP zóny FXstreet.cz
Libra je nejstarší platidlo na světě. Britové se své měny nevzdali ani při vstupu do EU
Jak se dělá kvantitativní analýza na forexu
Podívejte se na historii švýcarského franku. Alpské měny, která vypekla i s eurem
Nejlepší trhy pro trading – forex, akcie, komodity nebo indexy?
Break of Structure (BOS) / Prolomení struktury trhu (6. díl)
Pokročilá struktura Price Action (5. díl)
ICT trading - Smart Money strategie (1. díl)
Metoda „Scaling In“ v kombinaci s S/R zónami
Smart Money: POI, Order Block a Mitigace – kde nakupovat a prodávat (13. díl)
Říjen 2024 přinesl nejvyšší letošní zisk pro členy VIP zóny FXstreet.cz
Libra je nejstarší platidlo na světě. Britové se své měny nevzdali ani při vstupu do EU
Jak se dělá kvantitativní analýza na forexu
Podívejte se na historii švýcarského franku. Alpské měny, která vypekla i s eurem
Tradingové analýzy a zprávy
Forex: Short příležitost na AUD/CHF?
Ropa WTI - Intradenní výhled 14.6.2017
Forex: Dolar posiluje vůči japonskému jenu, investoři čekají na statistiky ze Spojených států
Index spekulativního sentimentu 30.8.2018
Ruská centrální banka po téměř čtyřech letech zvýšila úroky
GBP/USD - Intradenní výhled 3.10.2018
Intradenní obchodování EUR/USD 28.3.2016
Hang Seng - Intradenní výhled 11.11.2024
Ropa WTI - Intradenní výhled 15.11.2024
Swingové obchodování zlata 15.11.2024
Forex: Short příležitost na AUD/CHF?
Ropa WTI - Intradenní výhled 14.6.2017
Forex: Dolar posiluje vůči japonskému jenu, investoři čekají na statistiky ze Spojených států
Index spekulativního sentimentu 30.8.2018
Ruská centrální banka po téměř čtyřech letech zvýšila úroky
GBP/USD - Intradenní výhled 3.10.2018
Intradenní obchodování EUR/USD 28.3.2016
Hang Seng - Intradenní výhled 11.11.2024
Ropa WTI - Intradenní výhled 15.11.2024
Swingové obchodování zlata 15.11.2024
Témata v diskusním fóru
USDJPY short
Co je Momentum v tradingu a Jak používat Momentum indikátory
Bernstein Bank
Měny rozvíjejících se ekonomik by opět měly podpořit v růstu dolar
piliere jednoducheho obchodneho systemu pre denne obchodovanie
VIP zóna: Institucionální objednávky a výsledky obchodování za říjen
Trading analýza: Indexy a forex
Jak na nerealizoné ztáty...
Obchodujete PAMM účty? A máte licenci?
EUR/CHF čaká obrat trendu a iné výhľady
USDJPY short
Co je Momentum v tradingu a Jak používat Momentum indikátory
Bernstein Bank
Měny rozvíjejících se ekonomik by opět měly podpořit v růstu dolar
piliere jednoducheho obchodneho systemu pre denne obchodovanie
VIP zóna: Institucionální objednávky a výsledky obchodování za říjen
Trading analýza: Indexy a forex
Jak na nerealizoné ztáty...
Obchodujete PAMM účty? A máte licenci?
EUR/CHF čaká obrat trendu a iné výhľady