Úterý 07. ledna 2025 09:20
reklama
Dukascopy new
reklama
Swissquote Bank
reklama
Dukascopy new
reklama
RebelsFunding

Bankovní unii potřebujeme do roka a do dne, volá šéf EK. Německo o ní nechce slyšet bez fiskální unie. ČR také proti

12.06.2012 11:18  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Kdo si při pohledu na návrh nové bankovní regulace v Evropě posteskl kvůli načasování jejího spuštění asi až na rok 2015, dostává šanci, že se vleklé problémy bank vyřeší společnou evropskou cestou mnohem dříve. Předseda Evropské komise José Barroso se v rozhovoru pro dnešní vydání listu Financial Times vyslovil pro rychlejší posun k vzniku bankovní unie, než minulý týden navrhnul jeho úřad. Zatímco Barroso očekává, že by k tomuto kroku mohlo dojít již v příštím roce. Zástupci Německa ale varují, že to nepůjde, dokud Evropa nebude sdílet také hospodářskou politiku.

Pokud si má EU vzít lekci ze současné dluhové krize, pak musí učinit „opravdu velký krok“ směrem k hlubší integraci, uvedl José Barroso v rozhovoru pro Financial Times. Zmiňované návrhy EK z minulého týdne, které obsahují například vznik celoevropského garančního fondu vkladů nebo vytvoření zvláštního záchranného fondu ze zdanění vkladů banky, by podle šéfa EK mohly být schváleny už příští rok, protože kvůli změnám nebude třeba měnit stávající smlouvy EU.

Barrosem navrhované vytvoření nadnárodního bankovního dohledu by vyřešilo v návrhu EK kritizované vytvoření celé řády národních záchranných fondů, které by následně spolupracovaly na řešení problémů krachujících evropský bank. Existence úřadu zodpovědného za celoevropský dohled nad bankami by totiž umožnila vytvoření pouze jednoho záchranného bankovního fondu pro celou EU.

Volání po co nejrychlejším vytvoření bankovní unie v Evropě dnes podpořil také guvernér francouzské centrální banky Christian Noyer ve sloupku pro deník Wall Street Journal. „Krize nám ukázala, že evropská ekonomická a měnová unie je nekompletní: společná měna musí být podporována unií finanční,“ uvedl člen rady guvernérů Evropské centrální banky.

Současné bankovní domy členských zemí podle něho již jsou bankami eurozóny, a nikoliv německými, španělskými či francouzskými bankami. „Mohou si půjčovat od ECB a mohou úvěrovat jakéhokoliv občana či firmu v eurozóně,“ vysvětluje Noyer a dodává, že střadatelé také mohou jednoduše přesouvat své vklady z jedné země do druhé. Není proto prý důvod proč by Evropa měla mít nadále roztříštěný systém garance vkladů a dohledu nad bankovním sektorem.

Británie již minulý týden ústy ministra financí George Osborna rezolutně odmítla vstoupit do jakéhokoli typu bankovní unie. V případě jejího vzniku bude prý požadovat záruky ochrany svého finančního sektoru. Proti myšlence unifikace bankovního dohledu a společného krytí bankovních ztrát se důrazně postavili i čeští činitelé a vyhýbavě se k němu staví Němci.

Premiér Petr Nečas minulý týden upozornil, že dohled nad bankami v ČR nyní kvalitně vykonává Česká národní banka. "Nevidíme důvod v této věci něco měnit. Jsme přesvědčeni, že velmi kvalitní dozor České národní banky by neměl být rozpliznut do nějakého celoevropského dozoru," řekl Nečas. Návrh kritizoval také viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík.

Viceprezidentka německé centrální banky (Bundesbank) Sabina Lautenschlägerová dnes také vystoupila proti současným plánům na vytvoření bankovní unie v Evropě. Klíčové prvky tohoto projektu, jako je společný bankovní dozor, garance vkladů a záchranný fond, totiž podle ní mohou fungovat pouze v prostředí fiskální unie. Tímto směrem již dříve mířily návrhy na vytvoření společného fondu sdružujícího dluhy členských zemí eurozóny přesahující maastrichtských 60 procent HDP za podmínek přísnější rozpočtové kontroly.

„Kdokoliv má ručit, musí mít také právo řídit. Pro nastolení rovnováhy mezi odpovědností a řízením musí mít evropské úřady možnost odpovídajících intervencí. Z tohoto důvodu bankovní unie může fungovat jen ruku v ruce s unií fiskální,“ řekla Lautenschlägerová v dnešním projevu ve Frankfurtu.

Evropské politické špičky by měly o detailech a dalším osudu plánů na vytvoření bankovní unie jednat na připravovaném summitu Evropské unie, který se bude konat ve dnech 28. a 29. června. Agenturní zdroje uvádějí, že zástupci členských zemí za dva týdny přednesou své úvodní návrhy, z nichž by měla vzniknout jasná kostra bankovní unie. Další podrobnosti mají být následně doplněny v druhé polovině letošního roku.

(Zdroj: Bloomberg, CNBC, ČTK, Financial Times, Wall Street Journal)

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Bankovní statistika - srpen 2019
    Bilanční suma bankovního sektoru v srpnu vzrostla o 0,6 % meziměsíčně a dosáhla objemu 8 113,5 mld. Kč. Na rozdíl od celé řady minulých měsíců byl tento nárůst v režii klientských obchodů a nikoliv mezibankovní aktivity. V meziročním srovnání bankovní sektor získal na objemu již 10,7 %.
  • Bankovní statistika- srpen 2022
    Celková bilanční suma bankovního sektoru se v srpnu zvýšila o 0,9 % meziměsíčně na 9 539 mld. Kč. Pokles v mezibankovních aktivitách se oproti červenci zpomalil na -1,9% meziměsíčně a celý byl vyvážen nárůstem objemu klientských úvěrů (+1,4 % meziměsíčně). K celkovému růstu pak dopomohlo 3,1% navýšení objemu dluhových cenných papírů v držení bank. V meziročním srovnání je celková suma aktiv vyšší o 4,7 %.
  • Bankovní statistika - srpen 2023
    Celková aktiva bankovního sektoru vzrostla během srpna jen mírně, a to o 0,3 % na konečných 10 098 mld. Kč. V meziročním srovnání tempo růstu bilanční sumy lehce zpomalilo na 5,9 %. Za srpnovým nárůstem stojí především úvěrová aktivita na mezibankovním trhu (+28 mld. Kč m/m), avšak pozitivně přispěly i úvěrové obchody s klienty (+18 mld. Kč m/m).
  • Bankovní statistika - srpen 2024
    Bilanční suma bankovního sektoru se v srpnu zvýšila jen mírně o 0,1 % a ukončila prázdninové období na hodnotě 10 698 mld. Kč. Za zpomalením meziměsíčního tempa růstu stojí snížení objemu úvěrů a ostatních pohledávek za úvěrovými institucemi (-18 mld. Kč. m/m) a nižší růst objemu dluhových cenných papírů v držení bank (+19 mld. Kč m/m) stejně jako úvěrů za klienty (+5 mld. Kč m/m). Meziroční tempo růstu celkových aktiv také lehce ubralo na 5,9 %.
  • Bankovní statistika - únor 2022
    Bilanční suma českého bankovního sektoru vzrostla v průběhu února na 9 532,8 mld Kč, což představuje meziměsíční přírůstek o 1,4 %. K růstu přispěly jak úvěrové obchody s klienty a na mezibankovním trhu, tak navýšení objemu dluhových cenných papírů v držení bank. V meziročním srovnání zrychlilo tempo růstu celkových aktiv na 9,1 %.
  • Bankovní statistika - únor 2023
    Bilanční suma bankovního sektoru vzrostla během února o 0,9 % meziměsíčně na konečných 9 738 mld. Kč. Většinu růstu si připsala položka dluhové cenné papíry v držení bank, ve které přibylo více než 53 mld. Kč (+14,1 % m/m). V meziročním srovnání je objem celkových aktiv vyšší o 2,2 %.
  • Bankovní statistika - únor 2024
    Celková bilanční suma bankovního sektoru vzrostla během února jen velmi mírně, konkrétně o 0,2 % meziměsíčně, a dosáhla hodnoty 10 417 mld. Kč. Meziroční tempo růstu mírně zpomalilo na 7,0 %. V únoru hrály hlavní roli úvěrové obchody s klienty (+0,8 % m/m) a investice bank do dluhových cenných papírů (+1,7 % m/m).
  • Bankovní statistika - září 2021
    Celková suma aktiv bankovního sektoru se v září snížila o 1,2 % meziměsíčně na konečných 9 002,7 mld. Kč. Pokles zaznamenaly v podstatě všechny hlavní položky – „Vklady a úvěry u centrálních bank“ -59,0 mld. Kč, „Úvěry a ostatní pohledávky za klienty“ -38,5 mld. Kč a „Dluhové cenné papíry v držení bank“ -37,9 mld. Kč. Od počátku roku je však bilanční suma vyšší o 12,3 % (+984,7 mld. Kč), v meziročním srovnání pak o 5,3 % (+452,5 mld. Kč)
  • Bankovní statistika - září 2023
    Celková bilanční suma bankovního sektoru uzavřela třetí čtvrtletí letošního roku na hodnotě 10 206 mld. Kč, což znamená meziměsíční nárůst o 1,1 %. V meziročním srovnání jsou celková aktiva vyšší o 7,6 %. K zářijovému růstu pomohly jak úvěrové obchody mezibankovního trhu (+35 mld. Kč m/m), tak klientské (+30 mld. Kč m/m). Navýšil se i objem dluhových cenných papírů v držení bank (+27 mld. Kč m/m).
  • Bankovní statistika - září 2024
    Celková aktiva bankovního sektoru si v září připsala 1,7 %, a dosáhla tak hodnoty 1 084 mld. Kč. Hlavní roli sehrály obchody mezibankovního trhu (+96 mld. Kč m/m) a dluhové cenné papíry v držení bank (+44 mld. Kč m/m). Meziroční tempo růstu zrychlilo na aktuálních 6,6 %.
  • Bankovní úvěry klesly v září o 120 miliard na 6,07 bilionu Kč
    Objem bankovních úvěrů v září 2020 dosáhl 6,07 bilionu korun, což představuje proti srpnu pokles o 120 miliard korun. Vklady se snížily na 5,355 bilionu korun ze srpnových 5,524 bilionu korun. Vyplývá to z dat České národní banky.
  • Bankrot Spirit Airlines, rostoucí cena ropy: Jak USA vyvažují posílení trhu práce a geopolitické problémy
    Index Dow v pátek dosáhl rekordních maxim, zatímco Nasdaq vykázal působivý více než 1% zisk díky nečekaně silnému nárůstu zaměstnanosti v USA, který poněkud rozptýlil obavy investorů z možného oslabení ekonomiky.
  • Bankrot talianskych bánk?
    Pondelkové obchodovanie na finančných trhoch rozvíril komentár od Financial Times s názvom „Rastie strach o zlyhanie viacerých bánk, ak Renzi prehrá referendum“. Ako sú na tom talianske banky?
  • Bankrot USA může nastat už 15. června; agentura Moody’s varuje, že Spojeným státům zhorší rating. Otřáslo by to trhy po celém světě
    Ratingová agentura Moody’s, jedna ze tří světově nejvýznamnějších, si připravuje půdu pro věru historickou událost – zhoršení ratingu dluhu Spojených států. Státní kase Spojených států totiž v důsledku politického klinče v Kongresu – neochoty zákonodárců se dohodnout na navýšení dluhového stropu – povážlivě docházejí peníze. Ministryně financí USA Janet Yellenová varuje, že Spojené státy nemusí být schopny hradit všechny své závazky už příští týden ve čtvrtek, tedy 1. června.
  • Banky a brokeři staví do pozice největšího outsidera ve výhledu na FX japonský jen
    Abychom to nebyli pouze my, kdo na těchto stránkách prezentuje své názory ohledně dalšího vývoje na trzích, zveřejňuje...
  • Banky a jejich budoucnost
    Pečlivě vybraná investice do bankovního sektoru může být v současné chvíli vysoce zisková, i přesto ale rizika zůstávají vysoká. Pokud tedy věříte spíše bezpečným a předvídatelným investicím, měli byste se poohlédnout jinde.
  • Banky budou odvádět méně do rezerv na ochranu úvěrového trhu
    Banky budou od července letošního roku odvádět méně peněz do rezerv na ochranu úvěrového trhu. Česká národní banka (ČNB) dnes snížila tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy na 0,5 procenta z jednoho procenta. ČNB o tom dnes informovala na tiskové konferenci poté, co bankovní rada projednala Zprávu o finanční stabilitě 2019/2020. Sazba platí pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva i obchodníky s cennými papíry.
  • Banky budou odvádět více do rezerv na ochranu úvěrového trhu
    Banky budou odvádět více peněz do rezerv na ochranu úvěrového trhu. Česká národní banka (ČNB) totiž zvýšila od dubna 2023 takzvanou sazbu proticyklické kapitálové rezervy na 2,5 procenta. O rozhodnutí bankovní rady informovala centrální banka v tiskové zprávě. Naposledy centrální banka sazbu zvýšila na dvě procenta na konci loňského listopadu, a to s platností od ledna 2023. Sazba platí pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva i obchodníky s cennými papíry. Aktuálně platí sazba 0,5 procenta. Sazbu ČNB stanovuje čtvrtletně obvykle s ročním předstihem.
  • Banky dnes v Praze klesaly v čele s Komerční bankou (KOMB.CZ)
    Obchodování na trzích dnes probíhá převážně v červených číslech. Investoři vybírají zisky po dobrých výkonech z první poloviny listopadu. Na negativním sentimentu se podílí také strach z růstu počtu případů koronaviru v USA, kde reportují nejvyšší denní nárůst od začátku pandemie.
  • Banky EÚ v problémoch, prvý test EÚ bankovej únie?
    Banky tlačia akciové indexy nadol Jedným z dôvodov silného  poklesu akcií je pokles bánk. Od začiatku roka sa prepado...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Purple ebook česká koruna