Jednou, je to už docela dlouho, možná rok, jsem se na na internetu pokusil vyhledat informace o tom, kolik lidí se obchodováním na FOREXu zabývá a kolik z nich je následně dlouhodobě a tím myslím hodně dlouhodobě profitabilních. Našel jsem, že tradingu se globálně věnuje cca 10 mil. lidí a z nich, podle oficiálních statistik cca 10 % jsou dlouhodobě vydělávající. K mému údivu nebylo až tak složité nějaká data najít a tak jsem o nich začal přemýšlet. Jenže jak přemýšlet o datech, když neexistuje srovnání. Uvažoval jsem nad tím, co lidé považují za „normálnější“ způsob obživy a přesto je to něco, co vyžaduje usilovnost podobnou té v tradingu. A tak jsem si řekl, že fotbal by mohlo být měřítko. Sedl jsem opět k netu a začal hledat. Nejlepší fotbal se asi hraje v Evropě (asi určitě). Řekněme tedy, že budeme vycházet z počtu registrovaných fotbalistů UEFA. Těch je cca 16 mil. Vím, že v nich jsou i desetileté děti, ale mají potenciál vyrůst ve vrcholové fotbalisty a i kdybychom mládežníky z celkového počtu odečetli, budeme někde u 10 mil. dospělých hráčů.
Takže teď to samotné srovnání. Čistě aritmeticky je tedy v Evropě cca. 2,7 mil. traderů a 10 mil. dospělých fotbalistů. Podle informací víme, že profitabilní jsou cca. 10 %, tedy 270 tis. obchodníků. Dále jsem odhadl, nikoliv spočítal (někdo může doplnit do diskuze), že v Evropě se fotbalem živí, tedy hraje nějakou první nebo druhou ligu cca 30 tis. hráčů, tzn. pouze 0,3 % (cca. 30 států x 2 soutěže x 20 mužstev x 25 hráčů).
Jaký je závěr? Paráda! Vypadá to, že živit se tradingem je snazší, než se živit fotbalem. Navíc, my nemusíme běhat na sluníčku, v dešti, posilovat, hlídat si váhu a já nevím co ještě, abychom se dostali do sestavy a když už bychom v té sestavě byli, tak se nemusíme třepat, abychom neudělali nějakou chybu, která nás příště opět posadí na jen lavičku. O vlastních gólech mluvit nebudu, těch si i my jsme schopni dát poměrně hodně. Co je ale důležité je doba, jakou trvá fotbalistovi, než se vše naučí a dostane do vrcholového mužstva. Přitom jde „jen“ o běhání a kopání do balónu. A teď si vezměme, že my chceme hrát tu nejvyšší soutěž po pár měsících v tradingu… dává takový postoj někomu smysl? Mě už ne, i když před čtyřmi lety bych s touto tezí rozhodně nesouhlasil a tvrdil bych, že milionář budu za tři měsíce.
Co k tomu ještě dodat. Snad jen to, že tradingem se podle statistiky uživíme snadněji, než fotbalem. Ale neměli bychom zapomínat, že ty roky tréningu musíme absolvovat i tady. Ta čísla možná nejsou úplně přesná a při dokonalém pátrání by se možná o hodně lišila, nicméně o dokonalou přesnost v tomto případě až tak nejde. Jde o to se na trading podívat i z jiného úhlu.
Michal Uma